Aj v júni sme ťa informovali o všetkom podstatnom, čo sa vo svete technológií, lokálne u nás na Slovensku, elektromobility, streamovacích služieb či hernom segmente prihodilo. Zároveň sme priniesli množstvo tipov, trikov a recenzií, ktoré sa tešili veľkej pozornosti. Toto sú témy, ktoré čitateľov FonTech.sk zaujali za posledný mesiac najviac.

Domáce správy

Z domácich správ zaujal Skylink, ktorý po okresaní programovej ponuky hasil hnev predplatiteľov bezplatným sprístupnením jednej z popredných svetových TV staníc. Išlo však len o krátkodobú ponuku a na začiatku nového mesiaca sa ponuka Skylink vráti späť do starých koľají.

Pozreli sme sa, aké kľúčové zmeny čakajú drony na Slovensku a do akých kategórií budú po úpravách legislatívy EÚ zaradené. Horúcou témou je naďalej budovanie 5G sietí, ktoré sú spájané s množstvom hoaxov a klamlivých informácií. Výsledkom je napríklad petícia proti 5G sieťam, ktorú podpísalo viac než 14 000 Slovákov.

Zaujali tiež paušály od Orange, ktorý ruší všetky staré paušály a klientov presúva na produkty Go. Telefónny operátor sa zároveň rozhodol odmeniť všetkých zákazníkov, ktorí súhlasili so spracovaním osobných údajov, 1 GB dát zadarmo. Tieto údaje chce Orange využívať na marketing, cena za súkromie by však mohla byť o niečo vyššia.

5 najčítanejších článkov v oblasti Domáce správy v mesiaci jún

Elektromobilita

Už sme si zvykli na to, že ak by v oblasti elektromobility a vesmírnych závodov nedominoval Elon Musk, musel by sa prihodiť malý zázrak. Posledný mesiac nebol výnimkou a o firmách populárneho vizionára sa popísalo viac než dosť.

Najväčšiu pozornosť vzbudila správa o príchode Tesly s ďalšou továrňou v Európe. Automobilka už mala vo veci podniknúť konkrétne kroky, do akej krajiny poputuje miliardová investícia si môžeš prečítať v samostatnom článku.

Tesla

O Tesle sa však nepísalo len v dobrom, keďže elektromobil spoločnosti na diaľnici v Taiwane pri vysokej rýchlosti narazil do prevráteného nákladiaka. Autopilot elektromobilu zle vyhodnotil situáciu a brzdiť preto musel šofér, ktorý už nedokázal zabrániť kolízii. Zaujíma ťa, ako systém amerického automobilu vyhodnocuje situáciu na cestách? Nevynechaj naše špeciálne video.

Taiwan English News

Veľkú aktivitu v oblasti elektromobility naďalej vidíme aj v Číne, ktorá predstavila najlacnejší elektromobil na svete aj skladací bicykel s dojazdom až 80 km. Umelec z Rumunska zasa pripomenul lokálneho výrobcu Dacia a z populárnej Dacie 1300 spravil parádny elektrický športiak. Zatiaľ, žiaľ, iba na papieri.

5 najčítanejších článkov v oblasti Elektromobilita v mesiaci jún

Smartfóny

Úvod mesiaca patril téme o špeciálnom pozadí, ktoré dokáže spôsobiť pád Androidu. Veľkú pozornosť vzbudil aj zoznam kľúčových aplikácií, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom smartfóne. Nechýbajú medzi nimi klasiky v podobe prehrávača VLC, populárnej klávesnice SwiftKey, niektoré aplikácie však dokázali prekvapiť. Kompletný zoznam v samostatnej téme.

Apple predstavil nový iOS 14, ktorý prináša revolučné novinky, informovali sme ťa aj o všetkom dôležitom, čo prinesie nový iPhone 12.

Donald Trump nevzdáva svoj boj s čínskym gigantom Huawei, tentokrát sa však proti nemu spojili aj domáci výrobcovia a požadujú náhradu škody v podobe desiatok miliárd dolárov. Akoby to nestačilo, USA nakoniec čínskej spoločnosti pravdepodobne umožnia výstavbu 5G sietí, za čo Huawei zinkasuje viac než miliardu dolárov.

Flickr (Úprava redakcie)

5 najčítanejších článkov v oblasti Smartfóny v mesiaci jún

Vesmír a veda

Podobne ako iné mesiace, aj jún patril v oblasti vedy a vesmíru predovšetkým objasňovaniu záhad. Ako je možné, že Pluto má aj napriek obrovskej vzdialenosti od Slnka oceány v tekutom stave? Ktorá neznáma štruktúra medzi jadrom a plášťom Zeme ohromila vedcov? Aké štrukturálne vlastnosti má neznámy objekt pochádzajúci z inej slnečnej sústavy? Odpovedali sme na tieto a mnohé ďalšie otázky.

Všetko z oblasti vesmíru a vedy, nájdeš –>TU<–

Čítanosti tradične dominovala aj americká vesmírna spoločnosť SpaceX, tentokrát však predovšetkým v oblasti svojho gigantického projektu na zavedenie vysokorýchlostného internetu pomocou svojich satelitov. O licenciu len nedávno požiadala ďalšia krajina, čo ťažšie predýcha šéf vesmírnej ruskej agentúry, ktorý SpaceX poslal uštipačný odkaz.

5 najčítanejších článkov v oblasti Vesmír a veda

Rozhovory

Dezinformácie a hoaxy sú vo svete čoraz horúcejšou témou, na čo sa rozhodla zareagovať aj polícia Slovenskej republiky v spolupráci s Facebookom, na ktorom založili skupinu Hoaxy a podvody – Polícia SR. V samostatnom článku sme vyspovedali administrátorov tejto skupiny, zistili, aký je jej hlavný cieľ, ako prebieha spolupráca s FB či koľko falošných správ denné polícia SR preverí.

Na tému vesmírnych závodov, spoločnosti SpaceX, budúcich vesmírnych projektov, ktoré majú najväčšiu šancu na úspech, sme sa bavili s Jiřím Šilhom z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Ten nám priblížil napríklad to, akým problémom budú čeliť satetlity Starlink alebo akú šancu na úspech majú projekty sústredené na vyčistenie obežnej dráhy Zeme od vesmírneho odpadu. Viac o téme nájdeš tu.

Youtube / SpaceX

Recenzie, tipy a triky

V júni sme priniesli viaceré články zamerané na efektívnejšiu prácu s Windows 10. Najviac zaujal prehľad bezplatných tipov, ako zrýchliť Windows 10, veľkej popularite sa však tešil aj článok zameraný na menej známe postupy, ktoré dokážu zlepšiť prácu na počítači. Pozreli sme sa aj na správcu úloh vo Windows 10 a priniesli zopár užitočných rád aj v tejto oblasti, o ktorých mnoho používateľov nevie.

Pixabay / FonTech

Opomenuté nezostali ani elektromobily, pri ktorých sme sa pozreli napríklad pod kapotu luxusného Porsche Taycan a predstavili viaceré prekvapivé aspekty prémiového elektromobilu. Sadli sme si však aj ku konkurencii a podrobili skúške nemeckú precíznosť na Audi A6 s cenovkou viac než 80 000 €.

Nezostali sme však len pri vysoko prémiových značkách a previezli sme sa na Škoda Superb iV. Vysvetlili sme, prečo je plug-in hybrid lepší ako benzínová a dieselová verzia.

5 najčítanejších článkov v oblasti Recenzie, Tipy a triky

Streamovacie služby

Ani pol roka po vydaní sa Zaklínač neprestáva tešiť obrovskej popularite, čo sa prejavilo aj na čítanosti článkov o ňom. Druhá séria poľskej fantasy sa bude natáčať aj na Slovensku, smolu má naopak Maďarsko, s ktorým sa pri pokračovaní neráta. Druhá séria už sa konečne začala natáčať, vieme o nej zatiaľ len to, že tvorcovia ju plánujú spraviť prehľadnejšiou a odstránia jednu z najkontroverznejších vlastností prvej série.

Tradične veľkej obľube sa tešil prehľad TOP 10 najsledovanejších filmov a seriálov na Slovensku, nechýbal však ani sumár filmových a seriálových noviniek, ktoré Netflix pridal do svojej ponuky. Osloviť dokázali aj výber 7 najlepších pokračujúcich seriálov, ktoré sa ku nám dostanú do konca roka, doplnený aj o TOP 10 seriálových noviniek.

5 najčítanejších článkov v oblasti Streamovacie služby

Herný segment

Jún znamenal množtvo noviniek predovšetkým vo svete konzol. Konečne sme sa dočkali odhalenia dizajnu PlayStation 5, ktorý sprevádzalo aj oznámenie množstva exkluzívnych titulov. Nechýba medzi nimi nový Spiderman, pokračovanie Horizon: Zero Dawn či remake hardcore klasiky Demon´s Souls, hovorí sa dokonca aj o prerábke jednej z najlepších exkluzivít na PS4, ktorá by mala doraziť rovno aj na PC.

FonTech

Veľkej popularite sa teší aj chystaný remake legendárnej trilógie Mafia, ktorej prvý diel by sme si mali zahrať už na konci augusta. Prvá časť konečne dostala aj oficiálny trailer, pričom tvorcovia hru prerobili od podlahy a mnohým vyrazili dych.

Vynikajúcou správou je prítomnosť českého dabingua potvrdená už bola trojica dabérov, ktorí postavám prepožičajú svoje hlasy. Nechýba medzi nimi ani legendárny hlas z pôvodného dielu, tipneš si ktorý?

Jún patril aj vydaniu jednej z najočakávanejších hier roka, The Last of Us: Part 2. V obsiahlej recenzii sme nešetrili chválou, po vydaní hry však fanúšikovia húfne pridávali negatívne hodnotenia a bombardovali ju nízkymi hodnoteniami.

5 najčítanejších článkov v oblasti Hry

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom