Asociácia polovodičového priemyslu reaguje na minuloročný zákaz vlády USA, ktorého účelom bolo zamedziť obchodným aktivitám medzi americkými výrobcami čipov a čínskou spoločnosťou Huawei. Od federálnej vlády žiadajú 37 miliárd dolárov.

Dôvodom žiadosti výrobcov mikročipov je údajné ohrozenie ich konkurencieschopnosti na svetovom technologickom trhu. Čínska spoločnosť Huawei, ktorá je v súčasnosti jedným z popredných dodávateľov sieťových a telekomunikačných technológií, bola zároveň prioritným a kľúčovým odoberateľom amerických mikročipov.

Žiadosť prišla niekoľko dní po tom, ako vláda Donalda Trumpa otvorila rokovania s americkou firmou Intel a taiwanskou firmou TSMC. Témou bolo plánované vybudovanie továrne na mikročipy v americkom štáte Arizona, ktorá zamestná 1600 ľudí. Technologické firmy požadujú, aby im vláda pomohla vyrovnať straty spôsobené zákazmi.

Spojené štáty sa môžu stať obeťou vlastných zákazov

Analytická spoločnosť Boston Consulting Group pred niekoľkými mesiacmi zverejnila štúdiu, podľa ktorej by zamedzenie prístupu spoločností ku svetovému technologickému trhu mohlo spôsobiť výrazný prepad mikročipového odvetvia v USA.

Mikročipy a ich výroba sú totiž kľúčovými prvkami moderných technologických výdobytkov a konceptov, akými sú napríklad inteligentné mestá, umelá inteligencia, cloud alebo procesy digitalizácie.

Zobraziť celú galériu (1)
HiSilicon (Úprava redakcie)

Spojené štáty americké boli pomerne dlho lídrom v oblasti vývoja a výroby mikročipov s trhovým podielom na úrovní 45 až 50 %. Podľa rovnakej štúdie by americkí výrobcovia mikročipov v porovnaní so súčasnosťou stratili až 8 % trhový podiel a 16 % tržieb v priebehu nasledujúcich 3 až 5 rokov. Stalo by sa tak v prípade, že terajšie obmedzenia uvalené na čínske firmy zostanú v platnosti.

Ak vláda zavedie opatrenia zamedzujúce akúkoľvek spoluprácu medzi americkými a čínskymi firmami, tieto straty sa zvýšia na úroveň až 18 % zo súčasného trhového podielu a 37 % poklesu tržieb. Takýto scenár by znamenal, že USA svoje technologické prvenstvo v mikročipovom odvetví stratí v priebehu niekoľkých rokov. Lídrom sa stane Južná Kórea.

Spolupráca s Huawei bude, ale…

Dlhé mesiace stále prísnejších zákazov a obmedzení však nakoniec doviedli Spojené štáty do situácie, kedy predsa len musia trochu „ustúpiť“ aj pri opatreniach proti Huawei. Krajina sa však nechystá povoliť v zmysle uvoľnenia obmedzení, no plánuje upraviť svoje zákony tak, aby s ním mohli tamojšie technologické firmy spolupracovať na vývoji 5G sietí.

Vláda však informovala, že takáto zmena nemá byť vnímaná verejnosťou ako oslabenie alebo uvoľnenie obmedzení, ktoré na Huawei uvalila. Čínsky gigant však jednoznačne dostal Spojené štáty do nevýhody práve v oblasti vývoja a budovania štandardov pre 5G siete, pri ktorých budú kooperovať zariadenia od viacerých dodávateľov spoločne.

Ďalšie dôležité články o tejto téme:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom