Elektromobily sa pomaly, ale isto stávajú trendom. Číňania si chcú v tomto segmente taktiež ukrojiť kus svojho koláča, a preto vyrobili zrejme najlacnejší elektromobil a vôbec nové auto na svete. Portál Insideevs dokonca informuje, že doručovanie prebieha len pomocou bežnej krabice.

Americký Youtuber s kanálom Jalopnik si z Aliexpressu objednal poriadne bizarný produkt. Bežne sa ceny nových áut pohybujú rádovo v tisíckach eur, no elektromobil Changli však stojí iba 1200 dolárov (verzia so vstavanými batériami), čiže približne 1050 €. Cenovku 930 dolárov má potom verzia, ktorá nemá integrované batérie.

Za túto cenu by si zrejme očakával, že ti domov príde prerastené autíčko na diaľkové ovládanie, no ako hovorí Jason vo svojom videu, elektromobil dokázal predčiť jeho očakávania.

Paradoxom je, že doručenie auta vyšlo viac, než je jeho cena. Za dopravu z Číny do USA zaplatil takmer 3000 dolárov (2650 €). Celkovo ho tak auto vyšlo na menej než 4000 €, no ako môžeš vo videu vidieť, elektromobil Changli je skutočne použiteľný aj v praxi.

Aj napriek tomu, že je pomerne odvážne nazývať ho autom, platí porekadlo „za málo peňazí veľa muziky“. Predsa len sa jedná o elektrické auto, ktoré svojou cenovkou podlieza lepšie vybavené notebooky.

Ak nebudeš mať príliš vysoké očakávania, tento elektromobil ťa v istých ohľadoch aj milo prekvapí. Changli má 1,1 konských síl, je až príliš úzke a vysoké, a má hlavne veľmi malé kolesá, čo rovnako neprispieva k jeho jazdným vlastnostiam.

Ani samotná bezpečnosť a ochrana pasažierov vo vozidle nie je na vysokej úrovni. V skutočnosti nie je elektromobil evidovaný ako auto, takže nemusí spĺňať náročné požiadavky bezpečnostných testov. Dalo by sa dokonca povedať, že ťa pri náraze ochráni asi tak, ako krabica, v ktorej prišiel.

Koniec koncov, za cenu notebooku môžeš dostať pojazdné elektrické auto, ktoré bude zrejme v mestskej premávke úplne stačiť. Ak sa prenesieš cez dizajn, ktorý bez problémov konkuruje aj Fiatu Multipla, chabú bezpečnosť a slabý výkon, ako mestské presúvadlo za bagateľ rozhodne nie je na zahodenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom