Udalosť odhaľujúca hry PlayStation 5 je konečne za nami. Po zdvihnutí našich sánok z ohromného vizuálu titulov sme zozbierali aj naše dojmy z prvých odhalených hier.

Prezentácia začala priateľsky historickým pohľadom do minulosti, len aby v zapätí plynulo prešla do sveta GTA. Vyzerá to tak, že inkarnácie GTA 5 sa dočkáme aj na PS5, a to rovno v tej najlepšej a najrozšírenejšej forme. Prezentácia je však o novinkách, ktorými sa rozhodne nešetrilo. Predstavené boli tieto tituly:

Spider-Man: Miles Morales

Príbehové pokračovanie jednej z najlepších ekluzivít PS4, na novú hru v koži Milesa Moralesa si počkáme do Vianoc 2020

Gran Turismo 7

Pretekárska modla s regulárnym dielom len pre PS5, kde autori prisľubujú väčší dôraz na kariéru. Dátum vydania zatiaľ známy nie je.

Ratchet & Clank Rift Apart

Nové pokračovanie určené pre najnovšiu konzolu. Hra využije Ray Tracing a v plnej miere aj prednosti DualSense gamepadu.

Project Athia

Square Enix predstavilo svoju spoluprácu so Sony. Ukázalo nádejne vyzerajúci titul v nádhernej grafike za pomoci Luminous Enginu. Kedy sa hry dočkáme, zatiaľ nevedno.

Stray

Záhadne pôsobiaci titul, kde jediným živým tvorom v inak mechanickom svete je mačka. Viac ako jej vydanie v roku 2021 známe nie je.

Returnal

Extrémne zaujímavo vyznievajúca akcia Returnal patrila medzi najväčšie prekvapenia. Pôjde o akciu z pohľadu tretej osoby v záhadnom svete, nevyspytateľne prepojenom na hlavnú hrdinku s veľkým dôrazom na technológiu 3D zvuku.

SackBoy A Big Adventure Reveal

Duchovný nástupca slávnej PlayStation exkluzivity Little Big Planet. Hra sa opäť zamerá na hru viacerých hráčov, kedy však hrateľnosť prevedie do 3D priestoru.

Destruction Allstars

Párty titul, ktorý nápadne pripomína Rocket League, kde namiesto gólov sa kladie dôraz na anarchiu v podobe deštrukčných derby.

Kena: Bridge of Spirits

Ambiciózna 3D plošinovka v zaujímavom svete s dôrazom na boj dobra proti zlu. Hra by sa dala opísať ako Horizon Zero Dawn pre mladšie publikum.

Goodbye Volcano High

Príbehová adventúra zasadená do stredoškolských čias s okázalou grafikou

Oddworld: Soulstorm

Nový diel legendárnej plošinovky Oddworld. Hra vyjde ešte tento rok.

Ghostwire: Tokyo

Japonská akčná záležitosť z prvej osoby s prvkami hororu.

Jett The Far Shore

Špecifický titul, v ktorom ľudstvo objave nové planéty. Titul vyjde koncom roka 2020.

Godfall

Ukázala sa aj vynikajúco vyzerajúca exkluzivita, ktorá je už dlhšiu dobu potvrdená ako launchový titul PS5.

Solar Ash

Umelecká plošinovka s cel shadingovou grafikou s vydaním budúci rok.

Hitman III

Pokračovanie znovuzrodenej ságy s nájomným vrahom. Autori ukázali vynikajúcu grafiku Dubaja a dôraz na príbehové sekvencie.

Astro’s Playroom

Tradičná plošinovka pre najmenších, pravdepodobne opäť slúžiaca ako benchmark technológií nového PlayStation, a preto je možné, že hra vyjde zároveň s konzolou.

Little Devil Inside

Ďalší umelecky vyznievajúci titul, kde sa v ukážke kládol dôraz na kontrast dvoch odlišných životov starca a mladíka.

NBA 2K21

Nový ročník športovej ságy, ktorý pôsobí graficky extrémne detailne.

Bugsnax

Nová hra od tvorcov špecifického titulu Octodad, ktorá svoju osobitosť ukazuje doslova na každom kroku živého herného sveta. Hra vychádza koncom roka 2020.

Demon´s Souls

Očakávaná prerábka prvej Souls hry štúdia FromSoftware. Keďže na hre pracuje Bluepoint Games, môžeme od vynoveného Demon´s Souls očakávať poriadnú dávku opatery ako tomu bolo v prípade Shadow of the Colossus.

Deathloop

Príjemné prekvapivá akcia z pohľadu prvej osoby. Hra pripomína tituly Dishonored, kde boj klasických zbraní dopĺňajú špeciálne schopnosti hlavného hrdinu. Kedy hra vyjde Arkane Studios neprezradili.

Resident Evil VIII

O pokračovaní legendárnej série, ktorá stála pri zrodení žánru survival horor, sa viedli diskusie už niekoľko týždňov. Ôsmy diel pokračujúci v šľapajach predchodcu príde v roku 2021.

Pragmata

Príjemným prekvapením bol aj titul Pragmata od Capcomu. Ten ukázal ako nádhernú grafiku Manhattanu, tak aj povrch mesiaca. O aký typ hry môže ísť sa ani neodvážime tipovať. Pragmata vyjde v roku 2022.

Horizon II: Forbidden West

Herná časť prezentácie skončila veľkolepo ohlásením pokračovania jednej z najlepších hier PS4. Ukážka ukázala hrdinku a vo všeobecnosti pôsobila veľkolepejším dojmom ako jej predchodca. Informácie o vydaní žiaľ známe momentálne nie sú.

Na konci sme sa však dočkali aj toho najdôležitejšieho – pohľadu na úplne nový PlayStation 5. Namiesto toho, aby sa Sony držalo klasického dizajnu „čiernej krabice“, PS5 ponúka výrazne extravagantnejší dizajn s a dvojfarebné čierno-biele prevedenie.

Okrem toho budú zrejme k dispozícii dve verzie – štandardný model so vstavanou Blu-Ray mechanikou a mierne štíhlejšia digitálna edícia, spoliehajúca sa len na interné úložisko a digitálnu distribúciu.

Odhalených bolo aj niekoľko druhov príslušenstva, ako kamera s 1080p rozlíšením, nové bezdrôtové náhlavné slúchadlá s 3D audiom, špeciálny diaľkový ovládač a nabíjacia stanica pre nové ovládače DualSense PS5.

Aj keď sa o tom diskutovalo už niekoľko týždňov pred udalosťou, cena zverejnená nebola. Rovnako boli v Sony skúpi na slovo technickej špecifikácie konzoly, no autori neraz spomenuli technolóiu Ray Tracing, ktorá pri novej generácii PlayStationu bude hrať veľkú rolu.

Rovnako sa veľký dôraz kladie na 3D zvuk a haptickú odozvu DualSense gamepadu, ktorá vynikne najmä u kľúčových titulov ako Ratchet & Clank Rift Apart alebo Returnal. Rovnako nevieme potvrdiť tvrdenia o extrémne rýchlom SSD, naznačujúcom zánik načítavacích obrazoviek v hrách. Bližší pohľad na všetky dostupné informácie týkajúce sa technologickej špecifikácie novej konzoly od Sony sme ti zhrnuli v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom