K softvérovému poškodeniu smartfónov môže dôjsť vplyvom viacerých chýb. Aktuálne sa však objavil ďalší problém, ktorý dokáže ovplyvniť fungovanie smartfónu. Hoci sa jedná len o takmer obyčajné pozadie domovskej obrazovky, tapeta vie spôsobiť pád systému. Dôvodom je farebný profil obrázka, informuje portál Android Authority.

Doteraz sa objavilo viacero prípadov, pri ktorých došlo vplyvom správy so špeciálnymi znakmi a chybám v operačnom systéme k reštartovaniu smartfónov a ďalším problémom. Tentokrát však môže používateľ spôsobiť pád systému aj nastavením takmer obyčajnej tapety na domovskej obrazovke.

Podobný problém sa mal pritom podľa Googlu objaviť ešte v roku 2018, kedy pri nastavení pozadia došlo k reštartu smartfónu Google Pixel a bootovacej slučke, teda systém nenabehol ako mal a neustále sa reštartoval. Google však vtedy problém uzavrel bez riešenia, keďže ho nebolo možné reprodukovať. Teraz sa však podobná situácia objavuje opäť.

Aktualizácia 4.6.2020:

Na problém s pozadím odpovedal aj Google a odborníci zo známeho fóra XDA-Developers. Obrázok spomínaný v pôvodnom článku spred niekoľkých dní je podľa nich dekódovaný v špeciálnej farebnej škále, ktorej celý názov znie ako „Google/Skia/E3CADAB7BD3DE5E3436874D2A9DEE126“.

Označenie Skia odkazuje na 2D knižnicu od Googlu. Ostatné pozadia pre Android smartfóny sú pritom dekódované v sRGB škále, pričom takto sú dekódované tapety na všetkých smartfónoch s Androidom 10 alebo staršou verziou systému.

V tomto prípade sa má jednať o chybu, ktorá vzniká práve pri konvertovaní škály na sRGB, kedy kód, ktorý vypočítava hodnotu svietivosti pre každý pixel displeja, presiahne limit stanovený na hodnotu 255.

Podľa odborníkov z XDA-Developers je svietivosť pri konvertovaní počítaná podľa vzorca: Svietivosť = .2126f * r + .7152f * g + .0722f * b. Písmená „r“, „g“, „b“ označujú červenú, zelenú a modrú farbu reprezentovanú v 8-bitovej hodnote, ktorej maximálny rozsah je od 0 do 255.

Pixabay

Spomínaný obrázok však pri vypočítavaní svietivosti túto hodnotu presiahne. Jeho konkrétne hodnoty sú pre r=255, g=255 a b=243, pričom po dosadení do vzorca vyjde výsledok 256. Práve kvôli prekročeniu hodnoty 255 dôjde k pádu celého systému.

Jedná sa však o skutočne ojedinelý problém, ktorý vznikne spojením viacerých faktorov. Dôvod, prečo obrázok už neovplyvňuje smartfóny s Androidom 11 je ten, že v novej verzii systému už nie je farebná škála zo Skia knižnice konvertovaná na sRGB.

Romain Guy z Googlu sa však domnieva, že problém je v samotnom vzorci, akým sa svietivosť počíta a nie v konvertovaní farebnej škály. Google už začal vykonávať vlastné testy a na základe ich výsledkov príde s vlastným objasnením tejto chyby.

Pôvodný článok:

Špecifický obrázok dokáže odstaviť Android smartfóny. Ako?

Najnovší problém s pádom systému viacerých smartfónov od popredných výrobcov ale spôsobuje konkrétne pozadie, ktorého farebná škála je väčšia, ako dokáže Android spracovať.

Problém pritom môže negatívne ovplyvniť aj modely od Xiaomi, Nokie, Samsungu a Googlu. Smartfóny OnePlus môžu byť voči problému odolné, keďže sa pozadie aplikuje iba pre samotný launcher a nie pre systém zariadenia.

Nenechaj si ujsť
Takmer každá verzia Androidu má vážnu bezpečnostnú chybu

Chyba sa ale nemusí u rozličných modelov prejavovať rovnako a napríklad pri modeli Huawei Mate 20 Pro sa vôbec nevyskytla. Problém sa má prejaviť na smartfónoch s Androidom 10, avšak už nemá ovplyvniť modely s novším Androidom 11, informuje 9to5Google.

Na situáciu ako prvý upozornil známy leakster Ice universe na Twitteri, ktorý okrem iného zverejňuje aj informácie a úniky o pripravovaných smartfónoch a zariadeniach.

Problém pritom potvrdili ďalší používatelia, ktorých smartfóny po nastavení tejto tapety ostali poškodené.

Takmer hneď po nastavení pozadia došlo k pádu systému, ktorý už ale nenabehol ani po reštartovaní smartfónu. Kvôli tejto chybe sa tak používateľ nedostane do operačného systému a dochádza k opakovanému reštartovaniu zariadení.

Riešením má byť iba obnovenie výrobných nastavení

Zdá sa, že jediným riešením na tento neduh je len obnovenie továrenských nastavení, ktoré vráti celý systém do pôvodného stavu ako pri kúpe smartfónu, pričom sa nastaví aj pôvodné pozadie a odstráni sa tým problém so spomínaným obrázkom.

Pri tomto riešení však používateľ príde o všetky svoje dáta a údaje, ktoré nemal pravidelne zálohované. Nastavovať si tento obrázok ako pozadie teda nie je vôbec dobrý nápad. Pokiaľ ho dostaneš od niekoho aj vo forme správy, rozhodne ho nenastavuj ako tapetu obrazovky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom