Napriek tomu, že autá od Tesly sa radia medzi tie najbezpečnejšie na svete, sme už párkrát boli svedkami nehôd spôsobených ich systémom autopilota. Tentokrát išlo o Model 3, ktorého autopilot narazil do prevráteného kamiónu na Taiwane. Na tému upozornil portál InsideEVs odvolávajúc sa správy z Taiwan English News.

Vodič si kamión všimol až v poslednej chvíli

Na taiwanskej diaľnici National Highway 1 boli dnes ráno vodiči svedkami nepríjemnej nehody, kedy 53-ročný šofér Modelu 3 narazil do prevráteného kamióna v pruhu pred sebou. Tesla mala podľa vodiča v tom čase aktívnu funkciu autopilota a išla rýchlosťou približne 110 km/h.

Hneď ako si šofér kamión všimol, dupol podľa svojich slov na brzdu, avšak rozbehnuté vozidlo už nedokázal zastaviť a narazil tak do strechy prevráteného kamiónu. Ani jeden zo zúčastnených našťastie neutrpel zranenia, ale obaja údajne odmietli ísť do nemocnice.

Video nižšie zachytáva priamo okamih zrážky, kedy autopilot nezaregistroval veľký stacionárny objekt pred sebou a neaktivoval núdzové brzdenie.

Nie je to prvýkrát, čo autopilot v Tesle zlyhal pri detekcii stacionárnych objektov pred sebou. Aj keď sa zdá, že tento scenár by mal byť pre špičkovo prepracovanú funkciu azda najjednoduchší, už viackrát sme zistili, že to tak úplne nie je. Chyba je však pochopiteľne aj na strane vodiča, ktorý si mal prevrátený kamión pred sebou všimnúť oveľa skôr.

Začiatkom roka sme informovali aj o zaujímavom projekte výskumného tímu na Ben Gurionovej univerzite v Negeve, ktorému sa podarilo autopilota Tesly oklamať jednoduchým premietaním série klamlivých obrazov.

Tie zahŕňali falošné dopravné čiary, značku rýchlostného limitu či dokonca obrázok samotného Elona Muska, ktorý predstavoval chodcu v ohrození.

Je však dôležité podotknúť, že autopilot je v súčasnosti iba asistenčný systém vodiča 2. úrovne, a neradí sa tak medzi jednotky schopné plne autonómneho riadenia vozidla. Podľa Tesly je systém určený na použitie iba plne pozornému vodičovi, ktorý má ruky na volante a je pripravený kedykoľvek prevziať kontrolu nad vozidlom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom