Americká Tesla zaznamenala veľký rast predaja elektromobilov v Európe, čo ju viedlo k otvoreniu továrne aj neďaleko Berlína. Aktuálne však okrem tejto lokality vyrába len v USA a pred časom spustila aj továreň v Číne.

Podľa nových informácií však má Tesla zvažovať vybudovanie ďalšieho výrobného centra, ktoré by mohlo nájsť svoj domov priamo v Británii, informuje portál Electrek s odvolaním na Property Week.

Tesla tak má podľa týchto informácií hľadať novú lokalitu, ktorá by jej umožnila vybudovať výrobný závod priamo v Británii. Situáciu síce mohol skomplikovať Brexit, v ktorom krajina vystúpila z EÚ, no napriek tomu má automobilka zvažovať výstavbu novej továrne.

Po závode neďaleko Berlína by tak išlo už o druhú továreň spoločnosti v Európe. Okrem výroby však má Tesla v Nemecku aj dizajnové a vývojové centrum.

Nová továreň Tesly môže vyrásť priamo v Británii

V tejto krajine by pritom nemusela vyrásť len samotná továreň, ale vývojové a výskumné centrum. Ministerstvo pre medzinárodný obchod kvôli tomu hľadá pre Teslu vhodnú lokalitu.

Pre výstavbu by bolo potrebných vyše 370 000 m2, no ministerstvo doteraz spoluprácu s Teslou nepotvrdilo. Napriek tomu už ale majú mať kompetentní vyhliadnutú sľubnú lokalitu.

Roboti v Tesla Gigafactory pomáhajú pri zostavovaní batériových článkov do sedanu Tesla Model 3, SITA

Medzi potenciálne miesta, kde by mohla nová továreň Tesly v Británii vyrásť, patrí 263-hektárový pozemok priemyselného parku Gravity pri grófstve Somerset.

Takáto rozloha je však výrazne väčšia aj ako v prípade továrne vo Fremonte, kde má Gigafactory „len“ 149 hektárov, či čínskom Šanghaji, pri ktorom má továreň Tesly rozlohu 86 hektárov, informuje Teslarati.

Tesla

Zatiaľ však nie je nič isté a pokým sa oficiálnou cestou spolupráca britskej vlády a amerického výrobcu elektromobilov nepotvrdí, môžeme len hádať, či v Británii skutočne pribudne nová továreň Tesly.

Spoločnosť už pritom má s touto krajinou spoločnú históriu, konkrétne s automobilkou Lotus, ktorá jej pomáhala pri vývoji prvého elektrického modelu Roadster.

Tesla môže posilniť britskú ekonomiku

Pokiaľ by sa tak Británii a Tesle podarilo úspešne dohodnúť, pre krajinu by vybudovanie nového výrobného závodu a vývojového centra znamenalo posilnenie ekonomiky a zároveň prinieslo množstvo nových pracovných miest.

Spolu s Toyotou bola Tesla podľa analýzy GlobalData najsilnejšou automobilkou, ktorá najmenej pociťovala dopad koronakrízy, čo by nahrávalo do kariet aj Británii. Zatiaľ je však priskoro hovoriť o oficiálnom budovaní novej britskej továrne Gigafactory.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom