Po dlhom čakaní prichádza event, na ktorom Apple predstavuje svoje softvérové novinky. Veľká konferencia v polovici tohto roka tak odhaľuje, na čom spoločnosť za uplynulých 12 mesiacov pracovala. A skutočne toho nie je málo. Inžinieri a vývojári v Apple pilne pracovali a dnes tak môžeme vidieť všetky najväčšie novinky, ktoré si v novej verzii iOS 14 pripravili.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu s koronavírusom, ktorá je v Spojených štátoch jedna z najhorších, prebieha konferencia bez hostí v amfiteátri Steva Jobsa. Ide tak o prvú konferenciu WWDC, ktorá sa odohráva v tomto duchu. Dnes Apple predstavuje najdôležitejšie zmeny pre iOS. Oficiálne predstavuje novú verziu iOS 14 a žiadne premenovanie na iPhoneOS sa teda nekoná.

Gigant postupom rokov zapracoval rôzne nové zmeny po malých dávkach, no tento rok sme sa dočkali najvýraznejších noviniek vôbec. Vylepšenia neobišli domovskú obrazovku, viaceré aplikácie a používateľský zážitok, ktorý chce spoločnosť dotiahnuť na ešte vyšší level. Poďme sa teda pozrieť, čo v iOS 14 môžeme očakávať.

Domovská obrazovka prešla veľkým redizajnom. Pribúdajú žiadané novinky

Obrovskou zmenou v novom systéme bude hneď na prvý pohľad domovská obrazovka. Tá dostáva novú funkciu pre organizovanie všetkých aplikácií, ktoré sú prehľadne kategorizované. Používateľ si môže vybrať klasické zobrazenie, alebo novú App Library, knižnicu, v ktorej nájde potrebné aplikácie zaradené do jednotlivých zložiek. Tie, ktoré momentálne nepotrebuje, môže vypínať.

Apple

Všetky tituly sú pridelené do rôznych zložiek. Napríklad v knižnici Apple Arcade nájdeme všetky hry spoločnosti. Novým vylepšením sú aj widgety, ktoré obsahujú množstvo informácií a dát. Widgety môžu byť umiestnené na samostatnej obrazovke, no presunúť ich je možné aj priamo medzi ikony ostatných aplikácií.

Pre výber widgetov potom slúži galéria, v ktorej sa nachádzajú všetky dostupné skraty aplikácií. Pribúda aj funkcia Smart Stack, ktorá umožňuje rýchle a jednoduché prepínanie medzi jednotlivými widgetmi len v jedinom widgete.

Apple

Okrem iného sa zmenila aj obrazovka pri prichádzajúcich hovoroch. Po novom už nebude vypĺňať celý displej a používateľ dostane oznámenie len v jeho vrchnej časti.

Obraz v obraze

Po dlhom čakaní prichádza aj zmena po vzore Androidu. Apple totiž do iOS 14 implementoval obraz v obraze. Týmto spôsobom tak môže používateľ sledovať video počas práce v inej aplikácií alebo priamo na domovskej obrazovke.

Apple

Obraz v obraze je tiež možné skryť na stranu, pokiaľ ho momentálne používateľ nepotrebuje, no zvuk bude ďalej prehrávaný.

Vylepšená Siri a nový prekladač

Ďalším z radu veľkých vylepšení je Siri. Digitálny asistent Applu prináša tento rok ešte lepší dizajn a po jeho privolaní sa zobrazí väčšia, výraznejšia ikona. Vylepšenia sa pritom nedotkli len používateľského prostredia Siri je totiž ešte komplexnejšia a zvláda náročnejšie požiadavky.

Apple

V novej verzii systému s ňou bude možné posielať zvukové správy len pomocou jediného hlasového príkazu. Pomocou hlasu si taktiež môžeme zistiť počasie a ďalšie informácie, ktoré sa zobrazia v samostatnom widgete.

Okrem toho bola pridaná podpora pre ďalšie jazyky pri prekladaní a taktiež sa dostalo na novú aplikáciu Translate, ktorá má konkurovať riešeniu od Googlu. Tá môže pracovať aj offline, pričom využíva strojové učenie. Aplikácia umožňuje aj zobrazenie na šírku s prehľadným prostredím.

Správy umožnia ešte lepšiu komunikáciu

Apple nezabudol ani na Správy. V tomto smere pribúdajú do iOS 14 nové Konverzácie. Táto novinka dokáže vyznačiť najdôležitejšie konverzácie v Správach, aby mal používateľ k dispozícii tie najpoužívanejšie. Pribúdajú aj ďalšie Memoji aj s Memoji nálepky. Poslednou zmenou v Správach sú Skupiny, ktoré umožňujú lepšie adresovanie správ a označovanie ľudí v konverzáciách.

Mapy zjednodušia navigáciu. Apple spraví z iPhonov digitálny kľúč od auta

Nový iOS 14 však vylepšuje aj Mapy. Aplikácia prešla veľkými zmenami už v uplynulých mesiacoch, dostala lepšie používateľské prostredie. Teraz Apple rozširuje 3D zobrazenie máp do ďalších krajín. Slovensko žiaľ medzi nimi nie je.

Apple

Mapy však umožnia vyhľadávať nové miesta. V iOS 14 budú Mapy spolupracovať s najznámejšími značkami, aby používateľom poskytli nové tipy na výlet, návštevu miest a ďalšie odporúčania na cestách. Novou možnosťou navigácie je navigácia na bicykli.

Funkcia bude spočiatku dostupná len v niekoľkých vybraných mestách. Využiť sa bude dať aj v novom watchOS 7. V prvej vlne bude len New York, Los Angeles, San Francisco, Šanghaj a Peking. Zatiaľ ale nie je známe, kedy bude funkcia v týchto mestách spustená.

K tomu ale pribudne aj jazda elektromobilom. Mapy budú ponúkať nabíjacie stanice, hľadať trasy blízko nabíjačiek a dokážu odporučiť kompatibilné stanice, čo Apple dosiahol spoluprácou s automobilkami. Spočiatku bola spolupráca s BMW a Fordom, no časom sa môžu zapojiť ďalší výrobcovia. Aplikácia bude zobrazovať aj alternatívne trasy.

Apple

Počas jazdy autom mnohí využívajú obľúbený CarPlay. Spoločnosť vylepšila aj túto súčasť systému a tentokrát do nej prináša ďalšie veľké novinky. Po novom sa budú dať nastaviť nové tapety, pribudnú nové ikony pre novinky v Mapách, no okrem toho Apple prináša aj možnosť vytvorenie digitálnej kópie kľúča od auta, ktorý bude fungovať prostredníctvo NFC. Na začiatku bude podporovaná novinka BWM radu 5.

Používateľ sa však musí autorizovať odtlačkom prsta cez TouchID alebo tvárou cez FaceID predtým, ako sa auto odomkne. Využiť sa ale bude dať aj Express Mode, pokiaľ bude chcieť majiteľ vozidla toto overovanie preskočiť.

Jednoducho bude možné spraviť zo svojho iPhonu digitálny kľúč od vozidla. Všetko však bude dokonale zabezpečené. Kópiu nedostane ani výrobca vozidla a v prípade straty smartfónu môže používateľ digitálny kľúč zablokovať.

Apple

Rovnako môže povoliť využitie kľúča aj ďalším používateľom cez iMessage. Apple pracuje na novom čipe U1, vďaka čomu bude môcť používateľ nechať iPhone pohodlne vo vrecku a napriek tomu auto naštartovať. Navyše, digitálny kľúč má byť podporovaný aj v iOS 13.

AppStore sám ponúkne potrebné aplikácie

Virtuálny obchod s aplikáciami v iOS 14 ponúkne funkciu App Clip. S touto možnosťou bude možné nájsť potrebnú aplikáciu pre konkrétne potreby a služby. Používateľ sa tak vždy dostane k aplikácii, ktorú práve potrebuje.

Apple

App Clips navyše môže využívať Apple Pay. Túto novinku je možné jednoducho využiť pri akejkoľvek činnosti, pri platení, parkovaní a ďalších úkonoch. Spoločnosti, obchody či reštaurácie pritom budú môcť využiť nový kód, ktorý App Clip spustí.Pomocnú ruku pri tejto novinke pridajú aj samotní vývojári.

Bezpečnosť nadovšetko

AppStore poskytne ešte detailnejšie informácie pre vyššiu bezpečnosť používateľa. Obchodu bude zobrazovať všetky povolenia, ktoré budú chcieť aplikácie získať a informácie o tom, čo budú chcieť zaznamenávať. Je potom ale na používateľovi, či im to dovolí.

Apple

Apple si dal záležať na bezpečnosti aj v iných častiach systému. Spoločnosť dbá na to, aby používateľ detailne videl, čo všetko o ňom budú môcť aplikácie získať. Podobne ako sú na jedle zobrazené nutričné hodnoty a obsah zložiek, budú musieť vývojári pri aplikáciách ukázať všetko, čo budú vyžadovať. V prípade potreby bude môcť používateľ aj zdieľať svoju odhadovanú polohu.

Toto boli všetky novinky, ktoré si Apple na dnešnej konferencii pripravil pre novú verziu systému iPhonov. O ďalších vylepšeniach a zisteniach budeme informovať v našich ďalších článkoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú