Konflikt medzi vládou USA a Huawei je už niekoľko týždňov technologickou témou číslo jeden. Aj napriek rozviazaniu dodávateľských kontraktov to vyzerá tak, že USA predsa zafinancuje Huawei pri budovaní 5G siete, o téme informuje napríklad portál Gizchina.

Niekoľko zdrojov podložených štúdiami nasvedčuje skutočnosti, že práve Huawei disponuje najväčším počtom patentov v oblasti 5G. Aj keď teda vláda USA pri budovaní siete obíde článok zastrešený spoločnosťou Huawei, čínsky gigant v konečnom dôsledku dostane zaplatené z poplatkov za duševné vlastníctvo vo forme patentov.

Štúdia GreyB Services Pte. pomocou softvérovej firmy Amplified AI Inc. odhalila, že 80 % všetkých technologických patentov týkajúcich sa 5G technológie patrí šiestim spoločnostiam – Samsung Electronics, LG Electronics, Nokia, Ericsson, Qualcomm a Huawei, ktorý je lídrom šestice. Navyše len Qualcomm je spoločnosť s americkým pôvodom.

VectorStock (úprava redakcie)

Vo výsledku tak jediný článok, ktorý môže na celom konflikte stratiť, je americká vláda s Trumpom na čele. Ako sme už písali minule, Amerika stráca moc aj v oblasti obmedzenia výroby čipov, kde si Huawei môže nájsť vlastnú cestu skrz dodávateľa Applu.

Platenie za patenty alebo duševné vlastníctvo vo všeobecnosti je neodmysliteľnou súčasťou technologického biznisu. Podľa portálu Gizchina, americký operátor Verizon zaplatil v poslednej dobe spoločnosti Huawei viac ako 1,4 miliardy dolárov len za licenciu na používanie 5G technológie.

Prečítaj si tiež
Rozhovor: Rusi môžu stratiť kontrakty v prospech SpaceX a let na Mesiac je hlavne politická hra, hovorí astronóm

Rovnako by to bolo v prípade, keby si americká vláda najala hociktorú inú spoločnosť k budovaniu 5G siete. Konečné financie by aj tak išli čínskej firme, ktorá neodmysliteľnou mierou prispela k vybudovaniu technológie a sietí 5. generácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom