Pred niekoľkými dňami sme priniesli netradičné slepé porovnanie fotoaparátov dvoch smartfónov. Tvojou úlohou bolo vybrať lepšie z porovnávaných fotografií a udeliť hlas jednému z neznámych modelov. Teraz sme sa rozhodli priniesť vyhodnotenie a odhaliť, ktorý model v porovnaní obstál podľa čitateľov najlepšie.

My sme sa rozhodli porovnať dvojicu modelov z úplne odlišných cenových kategórií, z odlišného sveta operačných systémov, odlišného zamerania a hlavne veľkého rozdielu vo fotografickej výbave.

Ktorý z tejto dvojice zvíťazil?

Do porovnania sme vybrali aktuálneho kráľa mobilných fotoaparátov Huawei P40 Pro a nový iPhone SE 2020. Zatiaľ čo jeden z nich je vlajkovou loďou čínskeho giganta, druhý je aktuálne najlacnejším novým iPhonom na trhu.

Napriek tomu však dokáže ponúknuť skvelé možnosti po stránke výkonu. Ešte pred vyhlásením výsledkov testu sa však poďme pozrieť na diametrálne odlišnú výbavu fotoaparátov v oboch modeloch.

Nenechaj si ujsť
Slepý test fotoaparátu: Dva TOP smartfóny z odlišných kategórií a cenovým rozdielom stoviek eur. Ktorý fotí lepšie?

Pri našom slepom teste sme vytvorili za rovnakých podmienok, v automatickom nastavení fotoaparátov a počas dňa viacero fotografií s rôznymi scénami. Len pripomíname, že rozdielna vzdialenosť objektov na záberoch bola spôsobená odlišnou ohniskovou vzdialenosťou šošoviek hlavných fotoaparátov vybraných smartfónov. V testovaní sme Huawei P40 Pro označili ako „smartfón A“ a iPhone SE 2020 ako „smartfón B“.

V prípade niektorých fotografií bol počet hlasov podobný a takmer došlo k remíze, no vo všetkých porovnaniach naši čitatelia nakoniec vybrali za absolútneho víťaza nový iPhone SE. V hlasovaní získal tento model pri drvivej väčšine fotografií o vyše polovicu hlasov viac ako Huawei P40 Pro.

Nečakané výsledky

Tento test tak ukázal, že nie vždy sa treba spoliehať len na papierové špecifikácie a zväčša je kľúčovým prvkom prirodzený pocit používateľa. Aj jeden obyčajný objektív omnoho lacnejšieho modelu dokáže vytvoriť zábery, ktoré ponúkajú pre niekoho prirodzenejšie farby a menej saturovaný kontrast ako drahá vlajková loď.

Fotografie z iPhonu SE nie sú mierne presaturované ako v prípade Huawei P40 Pro a na prvý pohľad pôsobia reálnejšie. Ak teda človek nepozná pôvod smarfónov a hodnotí len podľa niekoľkých snímok, iPhone SE 2020 sa udrží akéhokoľvek smarfónu bez najmenších problémov.

Huawei P40 Pro však má navrch v iných smeroch a pri „profesionálnejšom“ fotografovaní či natáčaní videa dokáže s využitím bohatých softvérových a aj hardvérových vymožeností vytvoriť skutočne skvelé zábery, na ktoré však už iPhone SE nemá šancu. Je pravidlom, že bežní ľudia vždy hodnotia fotografie hlavne na prvý pohľad, kde farby a saturácia dokážu najviac pokaziť, respektíve zaujať. Až potom príde na rad skúmanie detailov, kontrast, vyobrazenie objektov či dokonalé alebo nedokonalé zaostrovanie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom