Tesla má bez pochýb toho najprepracovanejšieho „autopilota“, ktorý by už mohol dosahovať požadované kvality autonómneho riadenia. Video, na ktoré upozornil portál Insideevs, detailne rozoberá, ako asistent riadenia Tesly vidí a vyhodnocuje premávku okolo seba.

Tesla ešte vo februári 2020 zverejnila automobilka 30 sekundové video, ktoré zobrazuje pohľad prednej kamery vozidla spolu s tým, čo systém v Tesle rozpoznáva a vyhodnocuje.

Rozbor toho, ako Tesla „vidí“, začína v 55 sekunde videa. V prvej časti autor vysvetľuje, ako dokáže elektromobil pomocou kamery detegovať smerové šípky nakreslené na zemi, pričom vo videu môžeš vidieť, že každá šípka má svoj oranžový popis.

Wes Bard/YouTube

FA (Forward Arrow) značí šípku vpred, LA (Left Arrow) šípku vľavo a RA (Right Arrow) šípku vpravo. Vo videu je tiež vidieť, do akej diaľky dokáže kamera šípky na ceste zachytiť a rozoznať. Pôsobivé, čo povieš?

V ďalšej časti videa Wes rozoberá, ako Tesla rozozná značku STOP, ktorá sa taktiež nachádza vo výraznej diaľke. Tá je na záberoch z kamery vyznačená červeným obdĺžnikom s čiarkou a autopilot tiež vyznačí čiaru na vozovke, kde by malo auto zastať. Túto čiaru tiež označí oranžovým popisom S ako STOP.

Wes Bard/YouTube

Neskôr čiaru na zastavenie vozidla dokáže Tesla prekresliť aj cez auto stojace pred ňou. Na ľavej strane sa nachádza niekoľko textových údajov, ku ktorým sú priraďované číselné hodnoty. Autopilot Tesly dokáže rozoznať mokrú vozovku, na základe čoho narastá hodnota pri texte WET_ROAD a samotný text v prípade detekcie zozelenie.

Screenshot / Wes Bard / YouTube

Vo videu si tiež môžeš všimnúť, že jedna z čiar na ceste je preškrtnutá červeným krížikom. Wes sa domnieva, že takto si autopilot označuje čiary, ktorých sa pri svojej jazde nemá držať.

Autopilot deteguje aj semafóry, ktoré si orámuje zelenou v prípade, ak vozidlo v smere jazdy môže prejsť. Kamera dokáže označovať jednotlivé autá žltým „boxom“a v prípade zaparkovaných áut je tiež vidieť, že dopočíta aj to, ako sú umiestnené autá, ktoré nie je vidieť celé.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom