November začal zostra a popri celoplošnom testovaní Slovenska zarezonovalo hneď niekoľko tém v technologickom svete. Čo všetko sa teda udialo za posledný týždeň?

Apple narazilo na problémy s nabíjačkami MagSafe

V priebehu týždňa sme informovali o ťažkostiach s predstavenými nabíjacími perifériami Apple. Nabíjačky MagSafe podľa všetkého dokážu poškodiť najmä kožené obaly či kreditné karty s magnetickým pásikom. Krajným prípadom vie byť aj poškodenie skleneného povrchu zadnej strany.

Oveľa smutnejším problémom je sabotáž na vlastnom dvore amerického giganta. Zatiaľ čo modely iPhone 12, 12 Pro a 12 Pro Max dokážu využiť potenciál nabíjacej plochy za použitia USB-C adaptéra s podporou Power Delivery naplno (15 W), iPhone 12 mini vie využiť len 12 W maximálny výkon. Zatiaľ nevedno, čo primälo Apple k takejto kontroverznej adaptácii nového nabíjania.

Zobraziť celú galériu (0)
Kevin The Tech Ninja/YouTube

Ďalšie články z mobilného segmentu

Na druhej strane, iPhone 12 mini disponuje podstatne menšou kapacitou batérie, takže dĺžka kompletného nabíjacieho aktu v konečnom dôsledku pravdepodobne moc neutrpí.

Od smrti Steva Jobsa čaká Apple najdôležitejší moment

Apple bez akýchkoľvek väčších fanfár ohlásil aj pravdepodobne poslednú prezentáciu tohto roka, ktorú príznačne pomenoval One More Thing. Ako sa mnohí fanúšikovia kalifornskej spoločnosti domnievajú, Apple s najväčšou pravdepodobnosťou predstaví prvé počítače so sebestačne vyrábaným procesormi, postavenými na architektúre ARM.

Tejto transformácii sme sa venovali v osobitnom komentári, kde sme dopodrobna zohľadnili všetky dopady najradikálnejšej zmeny v segmente počítačov Apple od roku 2005. Medzi hlavné prednosti tak patria prijateľnejšie teploty, pričom môžeme očakávať aj nárast výkonu a v neposlednom rade možné zníženie koncových cenoviek.

Slovenskí operátori spúšťajú predpredaj iPhonov 12

Ako sme prednedávnom informovali, nová línia iPhonov príde na Slovensko naraz, pričom všetky štyri modely budú dostupné v predaji už 13. novembra. S blížiacim sa dátumom uvedenia do predaja spúšťajú predpredaj aj niektorí slovenskí operátori, kedy zatiaľ čo Orange predstavil aj cenovú ponuku, Telekom je s informáciami strohejší.

Ďalšie články týkajúce sa slovenských operátorov

Orange operátor ponúkne všetky štyri iPhony za relatívne rovnaké akooficiálne ceny. Najlacnejší  iPhone 12 mini v 64 GB verzii bude v Orangei dostupný už za 799 €. Najvyššia dostupná rada u operátora je iPhone 12 Pro Max v 256 GB verzii za 1369 €.

Telekom

Telekom na druhej strane nezverejnil ani ceny či farebné alebo pamätové varianty. Zákazníci však v prípade záujmu môžu vyplniť kontaktný formulár na oficiálnej stránke, vďaka ktorému ich následne bude operátor o prípadnej dostupnosti informovať.

Orange stihne rozdať gigabajty dát ešte tento rok

Časovo obmedzená ponuka poskytne pri splnení triviálnych podmienok až 6 GB dát navyše, ako prvá poukázala redakcia FonTech.sk.

Ponuka je platná od 4. novembra až do 12. januára 2021. Zákazník tak dostane 6 GB navyše pri zaslaní SMS v tvare „4GB A“ na číslo 445. Ide tak o ďalšiu zaujímavú ponuku namierenú na zákazníkov predplatených kariet.

NOVÁ ÉRA KONZOLOVÉHO HRANIA

V priebehu týždňa sme si stihli zahrať najnovší diel série Watch Dogs, zatiaľ ešte na PS4. Žiaľ, hra opäť „varí“ zo zaužívaných mechaník predstavených prvým dielom z roku 2014, kedy Legion nemôžeme s čistým svedomím momentálne odporúčať. Hru však nezatracujeme a na vychádzku do technologicky prešpikovaného Londýna by sme si počkali až po radikálnejšej zľave.

Zároveň padlo embargo na recenzie nových Xboxov, pričom my sme s Xbox Series X strávili hneď niekoľko dní, vďaka čomu si môžeš prečítať maximálne detailnú recenziu tomto článku.

Ďalšie články z herného a filmového sveta

Konzolu však definujú najmä dostupné hry, ktorých je, žiaľ, momentálne žalostne málo. Rozporuplné pocity máme aj z používateľského rozhrania, ktoré síce disponuje množstvom informácií a možností, no nie je náročné sa v ňom stratiť.

Zaspomínali sme si aj na dlhotrvajúcu ságu Rýchlo a zbesilo. Keďže sa na nás rúti už deviata časť, pripomenuli sme si najšialenejšie momenty série. V nami zostavenom zozname najhlúpejších momentov ságy nechýbajú výbuchy, automobilové skoky alebo drsňácki hrdinovia, ktorí často pôsobia komicky.

Teslu nie je kráľom Európy

Tesla si dlhé roky držala v Európe prvenstvo predaných elektromobilov. Podľa posledných výročných správ ju však predbehol Volkswagen.

VW

Ďalšie články o elektromobilite

Slovák stojí za ďalším hoaxom. Z neexistúcej 5G vraj bolí hlava a umiera hmyz

Niekomu sa môže zdať, že rok 2020 sa zapíše do dejín ako rok hoaxov. Postará sa o to najmä narastajúci počet dezinformácií o koronavíruse, respektíve v prípade „hrdinu“ tohto týždňa – stará-známa 5G sieť. Žiaľ, stovky Slovákov sa za posledné týždne vôbec nepoučili a na sociálnych sieťach zdieľali ďalší nezmysel.

Autor klamlivej informácie podložil svoje tvrdenie o škodlivosti 5G na vlastných pozorovaniach, kedy v okolí vysielača alokovaného v Liptovskom Mikuláši zaznamenal mŕtve živočíchy. Na jeho škodu však je, že v okolí Liptova žiadny takýto vysielač nie je.

Prípadu sa takmer okamžite chytil Regulačný úrad, ktorých tvrdenia autor negoval s vysvetlením, že ide o vojenské a štátne tajomstvo. Príspevok stihlo zdieľať vyše 600 používateľov Facebooku, ktorí si opäť neoverili informácie. Ako vieme, 5G sieť na Slovensku je v obmedzenej miere dostupná len v Banskej Bystrici (4ka) a v hlavnom meste (O2).

Predseda ĽSNS je najskloňovanejším influencerom posledných dní

O stiahnutí liečebného videa Mariána Kotlebu Facebookom sme písali už skôr. Ten pred niekoľkými dňami uverejnil na sociálnej sieti video, v ktorom opisoval priebeh svojej liečby COVID-19, ktorý bol rôznymi kanálmi prijatý prinajmenšom rozporuplne.

Redakcia

Najhlavnejším bodom videa bolo kombinovanie lieku na kašeľ Bromhexinu s vodkou. Zaujímavosťou tak je, že zvedaví ľudia po uverejnení videa začali takmer okamžite vyhľadávať oba výrazy, kedy sme sa následne pozreli na vývoj vyhľadávania výrazov v nástroji Google Trend.

Komické na celej situácii tak je, že Kotleba nepriamo vykreslil desaťtisíce Slovákom proces influence marketingu. Výraz vodka a bromhexin sa na zlomku októbra a začiatku novembra totiž dočkali nezanedbateľného nárastu v počte vyhľadávaní.

Polícia neuzná fotku certifikátu z celoplošného testovania

Slovenská republika sa už niekoľko dní nesie na vlne celoplošných testovaní s cieľom zamedzovania šírenia koronavírusu. Každý otestovaný tak dostane papierový certifikát s informáciou o pozitívnom, respektíve negatívnom výsledku testu.

Freepik/FonTech

Vzhľadom na jeho papierovú podobu by ti tak mohlo prísť ako dobrý nápad si certifikát odfotiť. To ti však nebude stačiť, keďže ako sme písali, pri prehliadke sa musíš preukázať jedine originálom v papierovej forme. Zarmucujúcou správou je, že žiadnej digitalizácie sa v blízkej dobe nedočkáme, čiže neostáva nič iné, než sa o papier starať ako o oko v hlave.

Na Slovákov útočia falošné webhostingové podvody

Po minulotýždňovom probléme nášho čitateľa, ktorého podvodníci skrývajúci sa za službu Websupport obrali o stovky eur, sme narazili na ďalšie obdobné podvody.

Podvodný email v menej webhostingovej firmy WeSupport sa obsahom viditeľne líši od oficiálnej komunikácie spoločnosti so zákazníkmi. Zdroj: ESET

Hlavnými znakmi týchto podfukov je priama e-mailová komunikácia s klientom, žiadajúca o zaslanie určitej finančnej čiastky za predĺženie hostingu. Výnimkou nie je ani urýchľovanie procesu pod hrozbou vypnutia služieb.

Ako to pri takýchto prípadoch býva zvykom, na prvom mieste je ostražitosť samotných používateľov, hoci podvodné e-maily bývajú často náročne rozpoznateľné od originálneho znenia. To platí aj v prípade presmerovania na portály, ktoré s legitímnou službou zdieľajú nezanedbateľnú porciu spoločných znakov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP