Aston Martin sa pridáva k ostatným známym automobilkám a plánuje zvýšiť podiel predaja elektrifikovaných modelov. Ako informuje InsideEVs, do roku 2024 má byť každý piaty Aston Martin elektrifikovaný.

Automobilové odvetvie má v dnešnej dobe jasne nastavený trend. Jasne to dokazujú aj štatistiky predaja elektrifikovaných áut na európskom trhu za september, kedy vôbec poprvýkrát prekonali predaje áut s dieselovým motorom. Pokiaľ teda automobilky chcú zostať konkurencieschopné, nezostáva im nič iné, ako sa tomuto trendu prispôsobiť.

Medzi automobilky s najodvážnejším plánom patrí najmä Volkswagen, ktorý plánuje najneskôr v roku 2023 vyrábať 900 000 až 1,5 milióna kusov elektromobilov, o čom si môžeš prečítať v samostatnom článku. Nedávno svoje plány odhalilo aj MINI, kedy sa automobilka po úspechu s prvým plne elektrickým modelom MINI Cooper SE rozhodla pre rozšírenie výroby elektromobilov.

Výnimkou nebude ani legenda športových áut, Aston Martin, keď generálny riaditeľ Tobias Moers, ktorý v auguste nahradil Andyho Palmera, uviedol, že automobilka v nasledujúcich rokoch pôjde cestou elektrifikácie. K dosiahnutiu tohto cieľa má prispieť technologická dohoda s Mercedes-Benz.

Podľa tejto dohody sa zvýši podiel nemeckej automobilky v Aston Martin zo súčasných 2,3 až na 20 % výmenou za prístup k pokrokovým technológiám nemeckého giganta, vrátane hybridných a elektrických pohonných jednotiek novej generácie, informuje Automotive News.

Plug-in hybridná verzia luxusného SUV DBX bude podľa Moersa uvedená na trh v roku 2023 a prvý plne elektrický automobil Aston Martin až v rokoch 2025 alebo 2026. To je oproti plánom predchádzajúceho generálneho riaditeľa obrovské oneskorenie, keďže ten plánoval predstaviť plne elektrické auto už v rokoch 2021-2022.

Finančné ťažkosti

Britský výrobca automobilov sa momentálne navyše stretáva s finančnými ťažkosťami. V treťom štvrťroku 2020 dosiahol stratu 29 miliónov libier (približne 32 miliónov €), v porovnaní so ziskom 43 miliónov libier (47 miliónov €) za rovnaké obdobie minulého roka. Navyše tržby v treťom štvrťroku sa znížili takmer na polovicu.

Do roku 2024 tak navyše okrem elektrifikácie plánuje navýšiť počet vyrobených automobilov až na 10 000 ročne. V porovnaní s rokom 2019 by išlo o takmer 100 % nárast, v minulom roku bolo totiž z výrobnej linky britskej automobilky dodaných iba 5809 vozidiel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom