Do súboja o najlepšie plug-in hybridné SUV pre európanov, ktorí potrebujú veľa priestoru, sa začiatkom roka zapojil aj Ford, ktorý sem priniesol svoj nový Explorer ešte koncom mája. Ako však už býva zvykom, informácie ohľadom dostupnosti na Slovensku sa dozvedáme až teraz. Nový Ford Explorer bude u nás dostupný v prvom štvrťroku 2021, upozornila automobilka na svojom Facebooku.

Výkon mu nechýba, elektrickým dojazdom však neohúri

Elektromobilita je aj počas koronakrízi stále na vzostupe, čo potvrdzujú aj nedávno zverejnené štatistiky, podľa ktorých sa na starom kontinente predalo v septembri po prvýkrát v histórii viac elektrifikovaných než dieselových vozidiel, pričom veľmi obľúbenými sa stávajú práve plug-in hybridy.

To si pochopiteľne uvedomuje mnoho automobiliek vrátane Fordu, ktorý už v prvej polovici roka priniesol do Európy svoj nový Explorer PHEV.

Tento 7-miestny obor, kombinuje benzínový 6-valcový motor EcoBoost o objeme 3 litre so 75 kW elektrickým motorom a dokopy tak disponuje celkovým výkonom až 336 kW (457 koní) a krútiacim momentom 825 Nm, čo ho zaraďuje na špičku hybridných modelov Ford.

Plug-in hybridné SUV sa zameriava hlavne na spotrebu, ktorá môže vďaka elektromorotu klesnúť až na 3,1 l /100 km podľa testovania WLTP. Implementácia elektrického pohonu mala dopad aj na celkové emisie a nový Explorer tak dokáže pri jazde vyprodukovať na 1 km len 71 g CO2.

Kde však Explorer stráca je samotný „čistý“ dojazd elektromotora, ktorý činí nelichotivých 42 kilometrov podľa WLTP, po ktorých už musí nastúpiť iba benzínový agregát. Elektrickej jednotke poskytuje energiu 13,6 kWh lítium-iónová batéria, ktorá si však na nabíjanie z domácej 230 V zásuvky uberie približne 5 hodín a 50 minút. Z nástenného wallboxu či verejnej stanice sa SUV „dotankuje“ za 4 hodiny a 15 minút.

Vďaka vysokému výkonu dokáže tento elektrický obor utiahnuť príves s hmotnosťou až do 2 500 kg a v prípade, že bude cestujúcich vnútri iba 5, dokáže kufor po sklopení zadnej dvojice sedadiel poskytnúť objem až 2 274 litrov.

Ford Explorer sa bude v európskych krajinách predávať v klasickej verzii ST-Line a prémiovom dizajnovom prevedení Platinum. Slovenské ceny zatiaľ známe nie sú, no v susednej Českej republike dostalo SUV štartovaciu cenovku na úrovni 74 125 € za model ST-Line a 74 715 €. Čo sa dostupnosti týka, Ford Explorer príde na slovenský trh v prvom štvrťroku 2021.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom