Jednou z nových možností bezdrôtového nabíjania nových iPhonov 12 je systém MagSafe, ktorý bol predtým známy najmä v MacBookoch. Tento rok ho spoločnosť oživila a priniesla v netradičnej forme do svojich smartfónov. V porovnaní s inými bezdrôtovými nabíjačkami sa nový MagSafe líši v jednej vlastnosti. Apple však priznal nedostatky tohto nabíjania, informuje PhoneArena.

Bezdrôtové nabíjanie MagSafe sa v podaní Apple vymyká doterajšiemu konceptu bezdrôtového nabíjania smartfónov, ktoré je možné jednoducho položiť na nabíjačku a v prípade potreby zdvihnúť aj bez pripojeného kábla.

Kalifornský gigant na to išiel inak. Do MagSafe nabíjačky, nových iPhonov 12 a ich originálnych krytov pridal magnety, ktoré majú zaistiť rýchle a presné pripojenie bezdrôtovej nabíjačky.

MagSafe môže poškodiť kryt aj sklo iPhonov 12

Problémom však ostáva, že pri zodvihnutí smartfónu je nabíjanie stále pripojené. MagSafe teda vyvolal veľkú kontroverziu nielen v komunite Apple fanúšikov. Avšak, práve spomínané magnety v konštrukcii bezdrôtovej nabíjačky môžu mať za následok viacero nepríjemností.

Spoločnosť oficiálne priznala, že počas používania tohto nabíjania môže dôjsť k poškodeniu krytu alebo kreditných kariet uložených v novej magnetickej peňaženke iPhone Leather Wallet. Na webe Apple sa totiž píše, že MagSafe môže zanechať kruhový odtlačok na koženom kryte pre iPhone 12.

Kontaktná plocha nabíjačky je po obvode vyrobená z kovu a vnútri obsahuje magnety. Prichytením k povrchu koženého krytu tak môže dôjsť častým používaním k neželaným stopám po nabíjačke. Z mnohých strán sa však ozývajú aj pochybnosti týkajúce sa vplyvu nabíjačky na samotné zadné sklo iPhonov 12.

Keďže je kov pevnejší ako sklo, môže dôjsť v prípade častého nabíjania pomocou MagSafe bez ochranného krytu k poškodeniu zadného skla iPhonov, kde sa môžu objaviť škrabance alebo kruhové stopy.

Magnety môžu vymazať údaje z kreditných kariet

Apple ale zákazníkov varuje aj pred používaním novej bezdrôtovej nabíjačky so spomenutou magnetickou peňaženkou na kreditné karty. V prípade, ak v nej používateľ nosí kreditky, môže dôjsť po priložení MagSafe nabíjačky k poškodeniu a vymazaniu údajov karty s magnetickým prúžkom alebo k zničeniu RFID čipu.

Pred nabíjaním ich tak výrobca odporúča z peňaženky vybrať. Ako však ukázali doterajšie recenzie, nabíjanie iPhonov 12 s pripevnenou peňaženkou nie je cez MagSafe funkčné, magnety sa neprichytia dostatočne pevne a smartfóny nabíjanie nezaregistrujú.

Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot / YouTube / MKBHD

Po priložení nabíjačky stále môže dôjsť k poškodeniu kreditných kariet. Ako sme sa však pred časom informovali u jednej zo slovenských bánk, využívanie kreditiek s magnetickým prúžkom je už na ústupe. „Používanie kariet s magnetickým prúžkom je v SR úplne obmedzené a v zahraničí sa už tiež magnetický prúžok využíva veľmi málo,“ informoval FonTech.sk Mgr. Dominik Miša, hovorca VÚB banky.

Okrem vyššie spomenutého Apple upozornil ľudí aj na možné prehrievanie iPhonov 12 pri nabíjaní s MagSafe. V prípade, ak smartfón dosiahne vyššiu teplotu, systém automaticky obmedzí nabíjanie len do 80 % kapacity batérie, aby sa predišlo poškodeniu a skráteniu jej životnosti.

Hoci je teda pre niekoho MagSafe vhodným spôsobom pre bezdrôtové nabíjanie novej generácie iPhonov, má taktiež svoje nevýhody, na ktoré si treba pri každodennom používaní dávať dobrý pozor.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom