Ešte donedávna platilo, že Tesla mala v Európe takmer neohrozenú pozíciu na čele rebríčka v počte predaných elektromobilov. To sa však zmenilo a aktuálne je európskou jednotkou medzi elektromobilmi koncern Volkswagen, informuje InsideEVs.

Pred rokom bola pozícia Tesly na európskom trhu v segmente elektrických vozidiel dominantná, veci sa však v priebehu roka rapídne zmenili. Podiel predaných kusov bol v treťom kvartáli roku 2019 až 33,8 %, no v rovnakom kvartáli roku 2020 sa znížil na 13,5 % a americká automobilka tak prišla o prvé miesto v počte predaných elektromobilov v Európe.

Podľa správy Schmidt Automotive Research sa v 18 krajinách Európy (14 krajín pred rozšírením v roku 2004 + Nórsko, Švajčiarsko, Island a Spojené kráľovstvo) za prvých deväť mesiacov 2019 predalo 63 000 elektromobilov Tesla, čo znamená medziročný prepad o 12 000 kusov a umiestnenie až na treťom mieste v tomto rebríčku.

Na prvom mieste sa za sledované obdobie umiestnil koncern Volkswagen Group, ktorý predal až 87 000 elektromobilov a druhé miesto patrí Aliancii Renault-Nissan-Mitsubishi s 83 000 predanými kusmi.

Zobraziť celú galériu (1)
Schmidt Automotive Research

Medzi dôvody určite patria požiadavky Európskej únie na znižovanie emisií CO2, ktoré automobilky nútia vyrábať stále viac elektrických modelov. Jedným z najväčších dôvodov je však jednoznačne pandémia koronavírusu, ktorá spôsobila problémy s dodávkou do EÚ.

Čínska Tesla v Európe

Poradím v štvrtom kvartáli však môže zamiešať nečakaný krok americkej automobilky. Približne 7000 Modelov 3 vyrobených v šanghajskej Gigafactory je totiž určených na transport do Belgicka, kam by mali doraziť koncom budúceho mesiaca, pričom odtiaľ sa majú distribuovať do ďalších európskych krajín.

V budúcnosti bude toto poradie ovplyvnené aj berlínskou továrňou Gigafactory. Prvé elektromobily z tejto továrne majú byť dodané už v prvom alebo druhom kvartáli 2021. Hrubá stavba berlínskej továrne na výrobu elektromobilov Tesla je už hotová, viac si môžeš prečítať v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom