Tesla Semi sa postupne stáva predajným trhákom. Elektrický nákladiak si najnovšie objednala americká leasingová spoločnosť, pričom stovky objednaných kamiónov sa stali doposiaľ najväčšou objednávkou, akú Tesla dostala, informuje Electrek.

Kamión s jedinečným dizajnom, útulnou a priestrannou kabínou a centrálnou polohou riadenia si postupne objednáva stále viac firiem. Tesne po predstavení elektrického kamiónu ešte v roku 2017 si ho objednali rôzne firmy, konkrétne napríklad pivovar Anheuser-Busch, ktorý vyrába pivo značky Budweiser, Pepsi či prepravné spoločnosti ako FedEx, DHL a UPS.

Najväčším objednávateľom doteraz bol Walmart, keď strojnásobil svoju objednávku a momentálne čaká na 130 ťahačov. To však už neplatí a najväčším objednávateľom sa najnovšie stala americká leasingová spoločnosť Pride Group Enterprises zaoberajúca sa najmä nákladnými autami.

Zobraziť celú galériu (0)
Elektrický kamión Semi Truck od spoločnosti Tesla, SITA

Generálny riaditeľ Sam Johal oznámil, že spoločnosť zaplatila zálohu za 150 elektrických ťahačov s možnosťou navýšenia až na 500 kusov, informuje InsideEVs. „S podporou jedného z našich dlhodobých finančných partnerov, Hitachi Capital, sme veľmi nadšení, že môžeme tento inovatívny produkt priniesť našim zákazníkom a pomôcť tak nastoliť novú cestu v oblasti čistej prepravy,“ doplnil Johal.

Ako informuje portál Observer, len objednávky spoločností Walmart a Pride Group môžu celkovo predstavovať potenciálny príjem medzi 42 a 126 miliónmi dolárov (približne 36 až 106 miliónov €), v závislosti od konfigurácie vozidla a konečnej veľkosti objednávky.

Prvé dodávky najskôr v roku 2021

Aj keď bola Tesla Semi predstavená už v roku 2017 a pôvodne sa začiatok jej výroby plánoval na rok 2019, dnes je jasné, že sa tak nestane skôr ako budúci rok. Dodnes dokonca nebolo oficiálne oznámené, v ktorej továrni sa bude elektrický ťahač vyrábať. Niekoľko jej prototypov sme však už videli aj v bežnej doprave alebo odstavenú uprostred starých amerických dieselových ťahačov.

Najpravdepodobnejšou možnosťou je výroba v Gigafactory Texas, ktorej výstavbu oznámil Elon Musk ešte len tento rok. Nová továreň v Texase, situovaná len 15 minút od centra mesta Austin, má byť hlavným výrobcom pripravovaného Cybertrucku a kamiónu Tesla Semi.

Technické špecifikácie Tesla Semi
  • Zrýchlenie 0-60 km/h so zaťažením cca 36 ton – 20 s
  • Dojazd – 300 alebo 500 míľ (480 alebo 800 km)
  • 4 nezávislé motory na zadných nápravách
  • Spotreba – menej ako 2 kWh/míľu (1,24 kWh/km)
  • Očakávaná základná cena (verzia s dojazdom 300 míľ) – 150 000 dolárov (približne 126 000 €)
  • Očakávaná základná cena (verzia s dojazdom 500 míľ) – 180 000 dolárov (približne 152 000 €)

Pošli nám TIP na článokElektromobilita