Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Z testovania odchádzali ľudia s oficiálnymi certifikátmi, ktoré potvrdzujú výsledok antigénových testov. Vzhľadom na platné opatrenia bude polícia kontrolovať ich dodržiavanie aj naďalej a zároveň môže od ľudí vyžadovať aj dôkaz o výsledkoch. Kvôli obavám zo straty či poškodenia certifikátu z plošného testovania si mnohí fotia potvrdenie do smartfónov alebo ho dokonca skenujú. Stačí to však polícii?

Papierový certifikát z plošného testovania vnímajú mnohí ľudia s negatívnym výsledkom ako „priepustku na slobodu“. Aj napriek takémuto výsledku je však stále potrebné dodržiavať stanovené opatrenia počas vyhláseného núdzového stavu.

Certifikáty slúžia ako potvrdenie výsledku antigénového testu a Slováci sú povinní tento „doklad“ s negatívnym výsledkom nosiť pri pohybe mimo svojho bydliska stále so sebou. V prípade pozitívneho výsledku platí pre ľudí povinná karanténa.

Opatrenia, ktoré je potrebné dodržiavať počas núdzového stavu:

  • povinnosť nosiť rúško aj v exteriéri
  • zákaz hromadných podujatí
  • zákaz zhromažďovania sa
  • jedlo zabalené a so sebou alebo v exteriéri
  • uzavreté fitness, wellness, kúpaliská, akvaparky
  • stredné školy – distančné štúdium
  • obchody a nákupné centrá – 1 osoba na 15 m2
  • vyhradené hodiny potravín a drogérie pre seniorov nad 65 rokov v čase 9:00-11:00.

Polícia pritom kontroluje nielen dodržiavanie opatrení, ale aj samotné certifikáty z plošného testovania. Zatiaľ sa nikto z kompetentných nevyjadril, aké možnosti majú Slováci v prípade, ak potvrdenie s výsledkom z testovania stratia. Nateraz je jedinou možnosťou nosiť ho stále so sebou a zaobchádzať s ním opatrne, aby nedošlo k jeho poškodeniu a polícia mohla pri kontrole potvrdiť jeho pravosť.

Polícii fotka certifikátu nepostačí. Kontroluje papierový originál

Práve kvôli obavám zo straty či poškodenia certifikátu ho mnohí začali nahrádzať fotkou v smartfóne. Hoci je digitalizovaná verzia certifikátu s výsledkom trvalejším dôkazom, polícia ho neuznáva. Ľudia preto musia mať pri sebe stále papierovú a originálnu verziu, ktorá je ošetrená ochrannými prvkami, aby sa zabránilo jej falšovaniu. Potvrdzuje to vyjadrenie na stránke Som Zodpovedný.

„Nestačí mať so sebou kópiu alebo certifikát mať odfotený v mobile. Polícia uznáva len originál certifikátu, ktorý je zabezpečený ochrannými prvkami. Za porušenie zákazu vychádzania môže byť udelená pokuta až do výšky 1 659 EUR. V prípade, že sa zistí pokus o falšovanie certifikátov hrozí postih,“ informuje web somzodpovedny.sk.

V prípade, ak niekto teda narazí na policajnú kontrolu, s fotkou certifikátu ani jeho skenovanou verziou nepochodí. Najideálnejším riešením v aktuálnej situácii je preto certifikát dobre uschovať a dbať na to, aby sa nepoškodil. Pokiaľ by došlo k jeho strate, polícia takúto „výhovorku“ taktiež neuzná. Osoba by potom musela ostať v karanténe do najbližšieho testovania alebo absolvovať PCR test.

Ďalšie dôležité články:

Nepomôže nám ani apka. O digitalizácii výsledkov kompetentní mlčia

Nanešťastie nie je na Slovensku dostupné digitálne riešenie, ktoré by uľahčilo napríklad trasovanie osôb a vyhľadávanie kontaktov s nakazenými, prípadne by pomohlo ako overenie pri preukázaní sa negatívnym výsledkom z testovania. Vláda chcela výsledky plošného testu digitalizovať, doteraz však nie je riešenie avizovaného rozhodnutia známe.

Správy o digitalizácii výsledkov sa objavili len pár dní pred spustením plošného testovania. Projekt IS COVID mal stáť 167 000 € bez DPH a výberové konanie bolo vytvorené v časovej tiesni, pričom zmluva mala byť uzavretá 30. októbra.

Ako však projekt pokročil nie je známe. Redakcia FonTech.sk kontaktovala minulý týždeň príslušné inštitúcie. Doteraz však odpoveď na otázky súvisiace s digitalizovaním výsledkov neposkytli.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú