Bezdrôtové nabíjanie MagSafe vyvolalo po predstavení veľké ohlasy, jedni ho kritizovali, iní zasa chválili. Apple však znova potvrdil nedostatky tohto nabíjacieho štandardu. Paradoxne neposkytne MagSafe plný výkon pri najmenšom iPhone 12 mini, no v určitých situáciách dosiahne dokonca len polovičný výkon na všetkých nových iPhonoch 12, informuje MacRumors.

V segmente smartfónov dnes môžeme nájsť nabíjacie adaptéry, ktorých výkon sa udáva rádovo v desiatkach wattoch. Podobným smerom sa uberá aj bezdrôtové nabíjanie, hoci zatiaľ nedosahuje rovnaké kapacity ako klasické nabíjanie káblom. V prípade Apple však zákazníci musia počítať s výrazne obmedzenými možnosťami nabíjacieho výkonu. Konkurencia je v tomto smere ďaleko napred.

Nová generácia iPhonov 12 totiž umožňuje nabíjanie káblom s výkonom maximálne 20 W a pri bezdrôtovom nabíjaní smartfóny využijú v prípade MagSafe najviac 15 W nabíjanie. Pri nabíjaní inou bezdrôtovou nabíjačkou, ako je tá od Apple, je výkon nižší. Avšak, výrobca obmedzil aj možnosti vlastného bezdrôtového nabíjania, za ktoré si pýta u nás 45 €.

MagSafe neposkytne pre iPhone 12 mini plný nabíjací výkon

Hoci teda MagSafe využijeme na nových iPhonoch 12, pri nabíjaní iných modelov s Androidom či starších iPhonov poskytne len 7,5 W. Tu však Apple nekončí. Obmedzil tiež nabíjací výkon MagSafe pre najmenší iPhone 12 mini, ktorý aj pri napájaní s 20 W adaptérom skrz USB-C využije len 12 W výkonu.

Tieto informácie Apple potvrdil v doplnenom dokumente, v ktorom popisuje tento vlastný nabíjací štandard. Okrem iného sme nedávno upozornili aj na to, že MagSafe dokáže poškodiť ochranné kryty (najmä kožené), pri dlhodobom používaní aj sklo iPhonov 12 a dokonca môže zničiť aj kreditné karty s magnetickým pásikom alebo RFID čipom.

Dôvodom sú magnety, pomocou ktorých sa nabíjací „puk“ pripája k novým Apple smartfónom. Viac sa dočítaš v samostatnom článku. Pre nové iPhony 12 tak bude platiť pri MagSafe nabíjaní dvojaký meter. iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max budú môcť využiť plný 15 W výkon pri napájaní s aspoň 20 W kompatibilným adaptérom s USB-C a PD (Power Delivery).

iPhone 12 mini bude nabíjaný len 12 W. Trochu nefér, však? To ale ešte stále nie je všetko, kalifornský výrobca obmedzí toto nové bezdrôtové nabíjanie na všetkých nových modeloch v prípade, ak k nim bude pripojené príslušenstvo cez Lightning port. Vtedy tak MagSafe bude nabíjať výkonom iba 7,5 W.

Ďalšie zaujímavé články, ktoré potrebuješ vedieť:

Apple to uhral na ekológiu. Zákazník si však nakoniec aj tak kúpi nový adaptér

Aby to však bolo ešte zaujímavejšie, Apple sa svojou stratégiou chytil do vlastnej pasce. Odstránenie slúchadiel EarPods a nabíjačiek z balenia tohtoročných iPhonov odôvodnil ekológiou a šetrením životného prostredia. Lenže, nabíjací kábel s Lightning na USB-C konektorom nie je kompatibilný so staršími nabíjačkami, ktoré disponujú USB-A portom.

USB-C port dostali len nabíjačky v balení minuloročného iPhonu 11 Pro a 11 Pro Max. Zákazník, pokiaľ nemá doma iný USB-C adaptér s PD štandardom alebo adaptér z balenia minuloročných Pro modelov, bude teda musieť pri kúpe niektorého nového iPhonu 12 dokúpiť aj nový adaptér. A to sa „oplatí“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom