Svet Apple počítačov a laptopov čaká historický moment, ktorý určí smerovanie spoločnosti a vývoja ďalších zariadení na najbližšie dekády. Vyťažiť z toho má nielen samotná firma, ale aj zákazník. Predstavenie prvého Apple počítača (alebo notebooku) s vlastným ARM procesorom je za rohom. Ako tento prechod od Intelu zmení trh a aké benefity prinesie?

Od predstavenia prvého počítača Apple I uplynulo 44 rokov. Vyše štyri dekády vývoja výpočtovej techniky priniesli viacero míľnikov, ktoré navždy zmenili vývoj a budúcnosť aj techniky z Cupertina. Ďalší takýto moment na nás čaká už dnes podvečer o 19:00.

Práve počas avizovanej online konferencie, ktorá láka názvom „One More Thing“, príde zásadná zmena. Zmena, ktorá určí budúcnosť Macov a MacBookov.

Doplnené: Pôvodný článok bol upravený o aktuálne informácie

História sa opakuje

Keď stále netušíš, čomu je tento komentár venovaný, napoviem ti nahliadnutím do nie tak dávnej histórie, kedy sa odohral rovnaký, pre Apple historický moment. Písal sa rok 2005. Počas známej konferencie WWDC v tom čase spoločnosť ohlásila prechod k Intel procesorom. Do tej doby sa totiž počítače a notebooky tohto giganta spoliehali na mikroprocesory PowerPC a architektúrou RSIC, ktoré dodávalo IBM a Freescale.

Zobraziť celú galériu (5)
Fotografia z konferencie WWDC 2005, počas ktorej Apple oznámil prechod k Intel procesorom. Na snímke je Steve Jobs, ktorý predstavuje DTK (Development Transition Kit) s Intel procesorom. Zdroj: Apple Wiki

Mimochodom, prechod k týmto čipom Apple uskutočnil ešte v roku 1994. Pred 15 rokmi išlo teda o 2. historický moment v Apple, kedy sa zmenila jeho budúcnosť v segmente desktopových počítačov a laptopov.

Svedkami toho sme až doteraz. Zmena však priniesla obrovské možnosti nielen pre samotnú firmu, ale najmä aj pre zákazníka, obyčajného používateľa, ktorý z nej mohol vyťažiť ďalšie benefity.

Apple si (opäť) razí vlastnú cestu

Už dnes teda budeme môcť byť pri tom, ako Apple ovplyvní budúcnosť opäť a znova z tohto rozhodnutia vyťažia obe strany – zákazník a výrobca. O čom teda hovorím?

Reč je o prechode od procesorov Intelu k vlastným čipom Applu, ktorý sa týmto krokom stane ešte viac nezávislým výrobcom. Práve 10. novembra 2020 sa má odohrať moment, kedy tento kalifornský gigant ukáže prvý Mac alebo MacBook s vlastným ARM procesorom.

V kuloároch sa doteraz hovorí o predstavení aspoň dvoch 13″ MacBookov, no spoločnosť môže prekvapiť aj 16″ MacBookom Pro. Dnešok by mal byť teda najmä o nových notebookoch spoločnosti, ku ktorým sa môžu pridať aj ďalšie zariadenia. Okrem toho by sme však mali vidieť aj finálnu verziu macOS Big Sur, ktorá sa dostane k používateľom.

Prvý náznak prechodu k novým procesorom spoločnosť oficiálne potvrdila počas tohtoročnej konferencie WWDC 2020. Máme tak na dosah prechod, ktorý zmení celý tento segment.

Samozrejme, prechod nebude náhly. Bude pomalý a zdĺhavý. Presne taký, ako by bežný používateľ očakával, teda lepšie povedané, aby si ho ani len nevšimol, no aby dokázal z neho vyťažiť nové výhody.

Intelu možno ostanú oči pre plač. Koniec koncov, v biznise s procesormi začal tápať, čo si s veľkou pravdepodobnosťou všimol aj Apple, ktorý už viac nebude čakať, pokým spraví jeho dodávateľ pri vývoji krok vpred.

Túto úlohu si bude onedlho manažovať sám. Vlastné ARM procesory totiž otvoria nové možnosti a poskytnú množstvo benefitov, ktorých prínos však uvidíme najskôr o nejaký ten rok.

Prechod k vlastnému procesoru prinesie množstvo výhod

Odhalenie prvého počítača či laptopu s procesorom z vlastnej dielne je však niečo, čo sa len tak nevidí. Čo z toho plynie pre zákazníka? Výhod bude viac, ako by si si bol pomyslel. V prvom rade to má byť zmena, ktorú by nemal bežný používateľ MacBooku či Macu pocítiť.

Plynulý a nenápadný prechod si zaiste všimnú nadšenci a vývojári, no obyčajný človek využívajúci tieto zariadenia by mal jedného dňa prejsť od doterajšieho Apple produktu s Intel procesorom k novému modelu s vlastnou ARM jednotkou a ani to nepostrehne. Všetko by však malo fungovať bez problémov.

Zobraziť celú galériu (5)
Apple (Úprava redakcie)

A navyše, Apple využije aj softvér pomenovaný ako Rosetta 2, ktorý zvládne automaticky prekladať kód aplikácií pre zariadenia s Intel procesorom tak, aby boli funkčné na ARM procesoroch.

Potrvá však nejaký čas, kým sa tento scenár naplní. Aj samotná spoločnosť totiž potvrdila, že podpora Macov a MacBookov s doterajšími procesormi Intelu nekončí a bude pokračovať (rádovo zrejme ešte niekoľko rokov), pričom zároveň vyvíja ďalšie zariadenia s týmito čipmi. Najzásadnejšia zmena sa bude diať simultánne popri tomto procese a naplno sa prejaví neskôr.

Zmena môže mať pozitívny dopad aj na cenu zariadení

Keď sa už ale tohto momentu dočkáme, odhalí sa ďalší potenciál ARM procesorov od Apple. Najvýraznejší dopad, ktorý si všimne každý fanúšik a zákazník Applu, bude pravdepodobne v cene. Výroba, vývoj a implementovanie takýchto čipov spoločnosti môže viesť z výraznému zníženiu ceny konečných produktov, ktoré budú dostupnejšie. Navyše budú ešte viac integrované do ekosystému Apple.

Ako je to možné? Nuž, pri využívaní Intel procesorov musí Apple zaplatiť za každý jeden čip a hoci mohol dostať nejakú povedzme zjednodušene „množstevnú zľavu“, cena stále nie je ideálna pre koncového používateľa. Čo keby sme sa však dočkali MacBooku, ktorý by bol lacnejší aj o 200 € – 300 €? Alebo možno aj viac.

Miesto MacBooku Air so základným Intel Core i3 procesorom za 1000 € by tak mohol prísť na svet konečne dostupný notebook od Apple, ktorý by stál výrazne menej. To je ale zatiaľ iba hudbou budúcnosti. Netvrdím, že to tak skutočne aj bude, no mohlo by byť, pokiaľ nezakročí marketingové oddelenie spoločnosti a nebude chcieť zarobiť ešte viac.

Náznakom zníženia cien je však aj systém pre vývojárov založený na procesore A12Z, ktorý nájdeme v novom iPade Pro. Pre prechodné obdobie totiž Apple poskytol vývojárom a programátorom zariadenie, tzv. Developer Transition Kit, s vlastným procesorom, pomocou ktorého majú pracovať na vývoji aplikácií určených práve pre počítače a notebooky s novým ARM procesorom.

Tentokrát totiž Apple ponúkol tento prechodný „kit“ za sumu 500 dolárov, čo je zhruba 429 €. V roku 2005, keď prechádzal k spomínaným Intel procesorom, ponúkal vývojárom počítač s čipom Intelu za viac ako dvojnásobnú cenu. Hoci sa teda jedná len o dočasný hardvér určený pre vývojárov, drastický rozdiel v cene môže mať potom dopad aj na budúce počítače a notebooky Applu s vlastným procesorom.

Stojíme pred ďalším historickým míľnikom Applu

Výkonová stránka samotných ARM procesorov v Macoch a MacBookoch je nateraz neznáma, výsledok sa odhalí až neskôr. Podľa očakávaní ale majú byť nové CPU od Apple výkonnejšie ako riešenia od Intelu.

Pokiaľ teda dokáže spoločnosť z tohto prechodu vyťažiť maximum, o pár rokov budeme mať k dispozícii ešte lepšie produkty, ktorých vývoj dokáže Apple pokryť z drvivej časti úplne sám. Od vývoja softvéru, až po vývoj procesora. A to otvára novú éru. Éru, ktorá zmení budúcnosť Apple počítačov a notebookov na ďalšie dekády.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom