Internet sa stal mocným nástrojom, ktorý je, žiaľ, mnohokrát zneužívaný aj na šírenie nepravdivých a zavádzajúcich informácií či ako nástroj podvodníkov.

Tento rok bol však iný, do online sveta sa kvôli pandémii koronavírusu uchýlilo ešte viac ľudí ako predtým. Vo výsledku takúto situáciu zneužili aj mnohí konšpirátori, hoaxeri, dezinformátori a podvodníci, ktorí sa chceli nabaliť na dôverčivosti Slovákov.

Hoaxy a podvody rástli v priebehu roka 2020 v online svete rýchlejšie ako huby po daždi. Pre políciu a aj ľudí na sociálnych sieťach, ktorí sa proti takémuto konaniu a falošným informáciám snažia bojovať, bolo neraz ťažké stíhať vyvrátiť také množstvo klamstiev.

Absurdné konšpirácie a podvody sa šírili ohromnou rýchlosťou

Na internete sa s príchodom koronavírusu, rozširovaním 5G sietí či so správami o testovaní ľudí začali objavovať pochybné webstránky a sociálne siete zasa zaplavilo množstvo skupín a stránok.

Odporcovia „tajného plánu“ Billa Gatesa, Georgea Sorosa a vlád, ktoré chcú podľa niektorých konšpirácií docieliť ovládnutie ľudstva 5G sieťou, čipovaním či samotnou pandémiou koronavírusu, sa zhromažďovali v týchto online zákutiach internetu, aby vďaka sile a „anonymite“ online sveta šírili svoje vlastné polopravdy, klamstvá a konšpirácie.

Počet takýchto správ pribúdal rýchlym tempom a nové hoaxy o koronavíruse, 5G sieťach alebo podvodné súťaže či phishingové správy sa do pozornosti Slovákov dostávali takmer neustále.

Nenechaj si ujsť
Toto sú „najúspešnejšie“ klamstvá o Covid-19 na slovenskom FB (+vysvetlenie všetkých hoaxov)

Toto sú najväčšie podvody a klamstvá zo slovenského internetu za rok 2020

Nanešťastie mnohí z nich takýmto informáciám uverili a šírili ich ďalej. Zozbierali sme preto niektoré z najväčších klamstiev a podvodov, ktoré vládli slovenskému Facebooku a internetu za uplynulý rok. Pre lepší prehľad sme jednotlivé správy rozdelili podľa kategórií.

Hoaxy, konšpirácie a dezinformácie o koronavíruse

Hoaxeri a tvorcovia dezinformácií sa ešte pred vypuknutím pandémie koronavírusu chytili začiatkom roka vakcín proti osýpkam, ktoré mali podľa ich klamlivých informácií spôsobovať samotné ochorenie. O pár týždňov na to však zmenili prístup, začali sa vo veľkom venovať práve ochoreniu COVID-19.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Správy spojené s týmto ochorením si mnohokrát vysvetľovali podľa seba a bez overených informácií šírili do sveta výplody vlastnej (celkom bohatej) fantázie. Nanešťastie im to ostalo až do týchto dní a ani po takmer roku hoaxy neutíchajú. Tieto správy však mohli zmiasť a oklamať Slovákov najviac.

Hoaxy, konšpirácie a dezinformácie o 5G sieťach

Pokiaľ nemali v niektorých mesiacoch konšpirátori na práci vytváranie falošných správ o koronavíruse, povenovali sa novej generácii mobilných sietí. Práve 5G sa totiž stalo obeťou obrovského množstva absurdných tvrdení, ktoré nemali s realitou nič spoločné. Umieranie vtákov či zásadne negatívny vplyv 5G sietí na človeka a zvieratá sú len zlomkom takýchto dezinformácií.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Napriek tomu, že mnohé štúdie vyvrátili doterajšie klamstvá, vznikali ďalšie a ďalšie príspevky, pri ktorých sa mohli mnohí ľudia so zdravým „sedliackym rozumom“ chytať za hlavu (nie kvôli bolesti z 5G, ale hlúposti dezinformátorov). Neskôr v tomto roku sa navyše mobilná 5G sieť začala spájať so šírením koronavírusu, čím konšpirátori a dezinformátori povýšili dovtedajšie klamstvá na úplne nový level.

Najväčšie podvody na slovenskom internete

Čerešničkou na torte boli aj tento rok podvodné súťaže, ktoré sa v priebehu mesiacov šírili aj v mene známych spoločnosti. Podvodníci sa snažia naďalej zneužívať naivitu Slovákov a presviedčať ich podozrivo lákavými výhrami či podvodnými emailmi, no vo výsledku ich chcú obrať o financie alebo získať ich citlivé osobné údaje.

Nenechaj si ujsť
Slovensko začne bojovať proti hoaxom. Vláda už má návrh, zriadi špeciálny systém

V poslednom čase sa tak šírili nielen falošné súťaže na Facebooku, ktorých hlavným cieľom je najčastejšie ponúknuť ľuďom nejakú drahú výhru ako auto, smartfón či dokonca dom, výmenou za lajky, zdieľania a neskôr aj za čísla kreditných kariet. Aj naďalej sa preto treba vyvarovať pochybným súťažiam na sociálnych sieťach a dávať si pozor aj na phishingové správy, ktoré sa často maskujú za známe firmy.

Toto bol len zlomok spomedzi všetkých hoaxov, konšpirácii či podvodov, s ktorými sa Slováci mohli v roku 2020 stretávať.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú