Stovky slovenských používateľov Facebooku zdieľali články s videom, ktoré malo byť údajne natočené na zvieracom trhu v čínskom meste Wu-chan, epicentre pandémie nového koronavírusu. Nie je to pravda. Zábery totiž pochádzajú z tržnice na ostrove Sulawesi v Indonézii a boli nakrútené už v lete v 2019. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s AFP.

Portál Prima Zoom uverejnil 16. marca článok, ktorého súčasťou bolo aj šesťminútové video. To však nezachytáva trh vo Wu-chane, ale tržnicu na indonézskome ostrove Sulawesi. Článok 20. apríla zdieľala aj jedna z najväčších slovenských facebookových skupín s názvom Koronavírus na Slovensku, venujúca sa šíreniu nového koronavírusu.

Medzičasom redakcia portálu Prima Zoom pridala do predmetného článku vysvetlenie a ospravedlnenie: „Jak jsme byli upozorněni agenturou AFP, video níže nepochází z tržiště ve Wu-chanu, nýbrž z indonéské provincie Sulawesi. Originální nahrávka se na Facebooku objevila již 20. července 2019. Za chybu se omlouváme a náležitě jsme upravili nepravdivý titulek článku.“

Falošnému videu naleteli aj Slováci

Aj článok na portáli Megasvet.cz uverejnený 17. marca sa odvoláva na rovnaké video. Je na ňom vidno netopiere, potkany, hady, psy a mnoho ďalších zvierat alebo ich častí, ktoré predavači ponúkajú návštevníkom tržnice na predaj.

UPOZORNENIE: VIDEO NIE JE VHODNÉ PRE SLABŠIE POVAHY

Video, na ktoré odkazujú oba články, nebolo nakrútené vo Wu-chane. Spätným vyhľadávaním určitých kľúčových záberov z videa sa agentúre AFP podarilo pomocou nástroja InVID nájsť originálne video pochádzajúce z ostrova Sulawesi.

To bolo na platformu YouTube pridané už 19. júla 2019. Nadpis videa na YouTube je možné z indonézštiny preložiť ako „Extrémna tržnica v Langowanu“. Popiska videa upresňuje: „Najextrémnejšie jedlo na svete je na predaj len na trhu v Langowanu“.

V 21. sekunde videa z YouTube je v zábere vidno budovu s nápisom v indonézštine, ktorý možno preložiť takto: „Provinčná vláda Minahasa, Obchodné oddelenie, Úrad trhu Langowan“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom