Slovenským internetom sa opäť šíri veľký podvod, ktorého cieľom je obrať dôverčivých ľudí o nemalú sumu peňazí. Aby toho nebolo málo, podvodný web na tieto účely zneužil meno Petra Sagana. Podobné prípadu sú však vo svete pomerne bežné.

Nedávno sme ťa informovali o ďalšom podvode, kedy bolo zneužité meno Slovenskej pošty. Táto totiž mala organizovať súťaž o nový iPhone, no v skutočnosti „súťaž“ prebiehala na fiktívnej stránke, ktorá na tieto účely použila jej logo.

Organizované skupiny, ale aj jednotlivci sa neustále snažia vymýšľať nové spôsoby podvodov. Vedia, že dôverčiví ľudia reagujú predovšetkým na známe značky či osobnosti. Aj preto sa slovenským internetom šíri „reklama“ na startup, do ktorého vraj investoval obrovskú sumu Peter Sagan. O tejto podvodnej správe informovala stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti Facebook.

Podvod s „pomocou“ Petra Sagana

Webová stránka Newsstoriestoday.live uverejnila článok, ako Peter Sagan investoval 1,5 milióna eur do startupu, o ktorom mal povedať, že ide o budúcnosť. V skutočnosti však nič také nepovedal a do žiadneho startupu neinvestoval. V článku sa píše, že o tejto skutočnosti Sagan informoval v relácii „Téma“, do ktorej si ho pozval moderátor Peter Bielik z televízie TA3.

PODVOD: ZNEUŽITÉ MENO PETRA SAGANAIde o klasický podvod, v ktorom boli zneužité mená viacerých známych obyvateľov SR s…

Gepostet von Hoaxy a podvody – Polícia SR am Samstag, 28. März 2020

Pozornému čitateľovi však nemôže újsť viacero znakov, z ktorých je ihneď zrejmé, že ide o podvod. V článku nie je zverejnené video zo spomenutej relácie. Dokonca ani žiadna fotografia. Úvodný obrázok je amatérsky vytvorený vo photoshope, kde k fotografii Petra Sagana bol pridaný malý výrez fotografie moderátora Petra Bielika.

Okrem toho je článok písaný štýlom, z ktorého kričí, že ide o podvod. V texte sa často nachádza množstvo chýb. Ide hlavne o chýbajúce skloňovanie či slová prebrané z češtiny. Ďalším znakom nedôveryhodného článku je aj to, že spomenutá relácia sa nevolá len „Téma“, ale „Téma dňa“.

Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot / newsstoriestoday

Autor spomínaného textu sa čitateľa snaží zaujať vymyslenými „citáciami“ samotného cyklistu a taktiež aj vetami, ktoré majú vzbudzovať zvedavosť, záujem či túžbu.

„Petr Bielik bol z toho skutočne ohromený, keď divákom ukázal, koľko peňazí bolo už vložených na osobný bankový účet prostredníctvom tohto nového programu na zarábanie, o ktorom si šuškajú všetci na Slovensku.“

Článok upozorňuje aj na to, že startup Bitcoin Revolution pomáha ľuďom vo Veľkej Británii a Severnej Amerike zarábať veľmi rýchlo veľké sumy peňazí, no nájdu sa aj takí, ktorí takýmto platformám neveria.

„Chápem to, pretože som si myslel to isté, keď mi o tom rozprával môj spoľahlivý kamarát. Keď som však potom na vlastné oči videl, koľko peňazí na tom zarába, musel som to vyskúšať aj ja,“ píše sa v článku.

Autor sa sústreďuje na množstvo falošných príbehov

Článok však pokračuje, pričom autor neváha použiť aj ďalšie známe „zbrane“ na zaujatie obete. Informuje napríklad o tom, že sa spomenutou platformou, ktorá zarába veľké peniaze stoja známe osobnosti z technologickej oblasti ako Richard Branson, Elon Musk či Bill Gates. Od týchto podvodných platforiem sa však pochopiteľne všetci dištancujú.

Stránka sa taktiež snaží zaujať vymyslenými životnými príbehmi. Prvý sa týka chlapca, ktorý vďaka tejto platforme začal zarábať obrovské peniaze, vďaka ktorým mohol svojmu bratovi kúpiť jeho vysnívané Ferrari. Ako dôkaz slúži príspevok zo sociálnej siete Facebook, no už na prvý pohľad je možné vidieť, že ide o podvod.

Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot / newsstoriestoday

Ďalší príbeh sa týka štvorčlennej rodiny, ktorú postihol ťažký osud a práve vďaka tejto platforme sa začal ich život vraciať do normálu. Okrem toho im táto platforma mala dať šancu zbohatnúť. Na úplnom konci článku sú rôzne príklady toho, akým spôsobom je možné na tejto platforme zbohatnúť, pričom nechýbajú ani rôzne prepočty.

Nič nevypĺňaj lebo prídeš nielen o peniaze

Ďalej tu nájdeš aj presný postup, ako sa na platforme zaregistruješ a akým spôsobom si na „účet“ vložíš prvých 250 €. Upozorňujeme však, že ide o podvod a žiadne údaje nevypĺňaj. Okrem zneužitia osobných či bankových údajov je viac než pravdepodobné, že tých 250 € už nikdy v živote neuvidíš.

Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot / newsstoriestoday

Pozorný čitateľ si tiež všimne množstvo komentárov zo sociálnej siete Facebook, ktoré túto platformu chvália a nabádajú ďalších ľudí, aby ju vyskúšali. Komentáre ako aj profily sú však falošné. Hovorí o tom už len skutočnosť použitých mien. Tie sú až príliš nápadné a vo väčšine prípadov úsmevné. Ide napríklad o Imricha Jeleňa, Roberta Kráľa, Vavrinca Mäsiara, Angeliku Kostrovú, Blanku Smrekovú či Braňa Jahodu.

Overujme si informácie a buďme ostražití

Ako už bolo spomenuté vyššie, pozorný čitateľ by mal ihneď spozorovať, že s článkom nie je niečo v poriadku. Časté chyby, amatérske fotografie či až príliš násilné upozorňovanie na výhody tejto platformy jednoducho musia vzbudiť pochybnosti. V celom článku boli skutočné len fotografie Petra Sagana, no aj tie boli na tieto účely zneužité.

Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot / newsstoriestoday

Najhoršie na tom všetkom je to, že títo podvodníci sa zameriavajú predovšetkým na ľudí, ktorí sa nachádzajú v ťažkých životných situáciách. Na ľudí, ktorí sú dôverčiví a ktorí reflektujú na známe značky či osobnosti.

Je však veľmi dôležité, aby si každý z nás overoval informácie zo stránok, ktoré sú nám neznáme. V neposlednom rade je tiež veľmi dôležité na túto skutočnosť upozorniť aj ľudí z nášho okolia, aby sa čoraz vo väčšej miere týmto podvodom zabránilo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom