Z Veľkej Británie sa v uplynulých týždňoch začali šíriť konšpirácie a hoaxy, ktoré hovoria o šírení nového koronavírusu prostredníctvom vysielačov pre 5G siete. Absurdným teóriám pritom doteraz naletelo množstvo ľudí. So šírením takýchto informácií sa pritom už potýkajú aj v Holandsku a po novom aj v susednom Česku. Aktuálne však konšpirátori našli údajný dôkaz, ktorý má podporiť ich bizarné teórie, na £20 bankovke, ktorá obsahuje symbol pripomínajúci vysielač mobilnej siete, informuje The Sun.

S vývojom a budovaním infraštruktúry pre novú generáciu 5G sietí začali vznikať aj mnohé pochybnosti ohľadom dopadu žiarenia na zdravie človeka. Doteraz sa nepotvrdili žiadne informácie o zásadnom vplyve 5G sietí na ľudské telo, no napriek tomu sa objavovali viaceré falošné informácie, ktoré mali navodiť dojem, že je táto technológia skutočne škodlivá. Koncept týchto hoaxov teraz využívajú konšpirátori vo viacerých európskych krajinách.

freepik / YouTube

Vo Veľkej Británii začali niektorí ľudia, ktorí týmto klamlivým správam uverili, podpaľovať vysielače 5G sietí a poškodzovať vybavenie operátorov. Ničenie infraštruktúry môže mať veľké následky najmä počas tejto krízy.

Krátko na to sa týmito konšpiráciami inšpirovali aj ľudia v Holandsku, kde taktiež došlo k útokom na vysielače, informoval Reuters s odvolaním na holandský zdroj De Telegraaf. Na hlúposť takýchto ľudí pritom doplácajú aj inžinieri a technici spravujúci 5G siete, ktorí sú dokonca slovne napádaní priamo na ulici.

Konšpirátor našiel údajný „dôkaz“ na bankovke

Podľa nových informácií zašli tieto konšpirácie príliš ďaleko. Jeden zo „stúpencov“, ktorí týmto falošným teóriam veria, totiž vo videu poukázal na to, že dôkaz o šírení koronavírusu prostredníctvom 5G vysielačov sa nachádza priamo na holograme britskej bankovky.

Na nej má byť údajný vysielať pre 5G a nad ním sa má nachádzať symbol pre koronavírus. Hologram môže niekomu skutočne pripomínať vežu, avšak v skutočnosti zobrazuje maják v britskom meste Margate.

Nenechaj si ujsť
Podpaľovanie stožiarov s 5G vysielačmi pokračuje. Konšpirátori v ďalšej krajine uverili ich prepojeniu na koronavírus

Bankovka bola vydaná na počesť práce umelca Josepha Mallorda Williama Turnera a jeho umeleckého diela s rovnomenným názvom Margate z roku 1799. Na bankovke je pritom vyobrazený aj samotný umelec.

Mnohé zdroje teórie o holograme vysielača 5G sietí šíraceho koronavírus na bankovke vyvrátili. Napriek tomu sa niektorí ľudia bez zdravého rozumu vrhli na novú teóriu a veria, že hologram predstavuje skutočný dôkaz.

Na problémy, ktoré spôsobujú tieto hoaxy, upozornila aj Svetová zdravotnícka organizácia a mnohé ďalšie inštitúcie a úrady, ktoré doteraz zaznamenali viacero prípadov útokov na vysielače 5G sietí.

Stále sa však našťastie nájdu aj takí, ktorí týmto správam neuverili. Video na Twitteri, ktoré zdieľal anonymný používateľ veriaci teórii o vysielači na bankovke, si získalo veľkú pozornosť, no mnohí používatelia ho v komentároch za zdieľanie takýchto správ nešetrili.

Konšpirácie neobišli ani Česko

Propaganda sa pritom dostala aj do susedného Česka, kde vznikol projekt Stop 5G, ktorý je zaplnený množstvom dezinformačných a konšpiračných správ týkajúcich sa 5G. Dočítať sa napríklad môžeš, že 5G spôsobuje potraty, radiáciu či dokonca aj to, že vysielače šíria koronavírus. Web navyše z grafického hľadiska pripomína prácu amatéra, čo ešte viac znižuje jeho dôveryhodnosť.

V článkoch, ktoré sú zverejnené na spomínanom webe, sa môžeš dočítať aj to, že práve mesto Wu-Chan, ktoré je považované za epicentrum nákazy COVID-19, patrí medzi prvé 5G mestá sveta. Nové 5G antény, satelity či smartfóny majú byť príčinou, že sa necítime dobre, alebo fakt, že sme chorí či nervózni. Rovnaký web je dostupný aj v anglickej verzii, pričom nechýba ani fanúšikovská stránka na sociálnej sieti Facebook či účet na Instagrame.

FonTech.sk podľa majiteľa domény stop5g.cz zistil, že za celým projektom stojí Rudolf Vrána, ktorý prispieva svojimi videami aj na YouTube a už z jeho prejavov v známych konšpiračných médiách je zrejmé, k akej skupine patrí. Viac informácií sa dozvieš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú