Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na Facebooku sa doteraz aj na Slovensku šírilo množstvo nepravdivých informácií v súvislosti s koronavírusom. Len nedávno sa však objavil ďalší a polícia už začala v tomto prípade vyšetrovanie za šírenie poplašnej správy. Autorka medzičasom status na Facebooku odstránila. O prípade informovala polícia na facebookovej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Polícia začala s preverovaním statusu, ktorý na Facebooku zverejnila žena z Piešťan, pričom je podozrenie, že sa jedná o šírenie poplašnej správy. V statuse autorka popísala prípad pacientky, ktorú mala prijať piešťanská nemocnica s cirhózou pečene a ošetrujúca lekárka mala ženu po zakašľaní poslať do karantény a napojiť na pľúcnu ventiláciu. Pacientka mala údajne o 2 hodiny na to zomrieť.

Na Facebooku sa šíril ďalší hoax. Polícia začala vyšetrovanie

V statuse sa taktiež písalo o tom, že sa so ženou nemohli rozlúčiť ani jej najbližší príbuzní a autorka statusu taktiež uvádzala, že neboli vykonané žiadne testy, ktoré by koronavírus u pacientky potvrdili a rovnako tak nebola testovaná ani jej rodina. Dokonca uviedla, že ženu po smrti „zabalili do nejakej handry, zazipsovali do vreca a uzavreli v rakve“.

Správa sa zakrátko dostala do pozornosti polície SR aj Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré spolu s príslušnými orgánmi tieto informácie preverilo. Pri prešetrovaní sa však ukázalo, že ide o hoax a nemocnica v Piešťanoch neprijala žiadnu pacientku s cirhózou pečene, ktorej by bol v tom čase diagnostikovaný koronavírus. Samotná nemocnica doteraz od začiatku pandémie nezaznamenala žiadne úmrtie na COVID-19.

Pacientku mala nemocnica údajne podľa statusu prijať v piatok 29.8.2020, no dátum vychádzal na sobotu. Taktiež sa v meste v daný deň nekonal žiaden pohreb ženy s menom Mária uvádzaným v statuse.

Podobný prípad sa mal ale odohrať v inom meste, kde bola prijatá pacientka s cirhózou pečene, pričom testy na koronavírus boli u nej negatívne. Príčina úmrtia bola podľa podľa polície metabolický rozvrat pri cirhóze.

Status ženy z Piešťan po zverejnení zdieľalo takmer 2000 ľudí, vyslúžil si aj vyše 1300 reakcií a viac ako 700 komentárov. Mohol sa dostať až k 10 000 používateľom tejto sociálnej siete. Ľudia v komentároch spochybnili postup lekárov, čo nasvedčuje tomu, že hoaxu uverili. Celý prípad bol predaný aj kriminálnej polícii, ktorá môže ženu stíhať za šírenie poplašnej správy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú