Najnovšie sa svetom šíria rovno dve „epidémie“. Okrem koronavírusu ide aj o nebezpečné konšpiračné teórie o škodlivosti 5G na zdravie človeka a priamo šírení koronavírusu.

Najnovšie sa slovenským internetom šíri príspevok neznámeho používateľa na sociálnej sieti Facebook, ktorý možno označiť ako zaručený hoax. Spomínaný používateľ pridal niekoľko fotografií z Detvy, na ktorých sú zobrazené strechy obytných domov s bežnými vysielačmi.

Biznisidea: Výroba alobalových čiapok v Detve.Pristál tam totiž vrtuľník!!! Utekajte!

Gepostet von Zomri am Mittwoch, 22. April 2020

Používateľ však bez akýchkoľvek dôkazov napísal aj to, že nadnárodné spoločnosti takýmto spôsobom montujú 5G siete, cez ktoré nás budú ovládať. Nezabudol dodať, že dôsledky 5G sietí sú známe po celom svete a ľudia proti nim aktuálne protestujú a zapaľujú ich.

Na základe tohto príspevku a viacerých ďalších konšpiračných teórií sme požiadali slovenských operátorov o vyjadrenie. Orange v súčasnosti pokračuje vo výmene existujúcej technológie mobilnej siete za modernejšiu a efektívnejšiu, no jedným dychom dodáva, že na takejto výmene už pracuje od roku 2008, čiže 5G vysielače a koronavírus rozhodne nemajú spoločný súvis.

„S týmto projektom sme začali už v roku 2018. Ide o predprípravu na spustenie novej generácie siete v ďalších rokoch. Radi by sme všetkých ubezpečili, že mobilné siete a vírusové ochorenia spolu nijako nesúvisia. Akékoľvek prepojenie medzi nimi fyzikálne nie je možné  a odporuje to technologickej povahe fungovania prenosu signálu a mobilných sietí. Tie sú tu s nami už takmer 30 rokov a počas tejto doby boli podrobené mnohým štúdiám z hľadiska pôsobenia na ľudí.

Prevádzka mobilnej siete zároveň vyžaduje splnenie prísnych hygienických noriem a pravidelných meraní. Strach z neznámeho je častokrát výsledkom teórií, ktoré so skutočnosťou nemajú nič spoločného a akákoľvek forma zastrašovania, hlavne toho vymysleného, dokáže vyvolať zbytočnú paniku,“ vysvetlila pre FonTech.sk hovorkyňa spoločnosti Orange, Alexandra Piskunová.

O2 sa k tejto téme vyjadrilo v podobnom duchu ako Orange. Faktom je, že O2 spozorovalo zvýšený počet konšpirácií, no zároveň dodáva, že dodržiavajú všetky štandardy a regulácie.

Operátor taktiež doplnil, že práve zodpovedné médiá a štátne inštitúcie sú tu od toho, aby dezinformácie vyvracali.

„Diskusiu k tejto téme samozrejme zaznamenávame, či už od tej, ktorá spadá do kategórie konšpirácie, až po diskusiu odbornej verejnosti.

Nazdávame sa, že pozitívnu mieru v kultivácii tejto diskusie môžu zohrať zodpovedné médiá ako aj príslušné štátne inštitúcie. Našou povinnosťou je dodržiavať všetky štandardy a regulácie, ktoré SR ako členská krajina EÚ zavedie.

Samozrejme, aj dnešné normy, ktoré sme povinní dodržiavať, stanovené kompetentnými inštitúciami (Ministerstvo zdravotníctva SR, Úrad verejného zdravotníctva) sa opierajú o zdravotné fundamenty, preto si myslíme, že diskusia o škodlivosti pri dodržaní stanovených noriem pri úrovni dnes dostupných poznatkov, je tak trochu irelevantná.

Po technickej stránke však pri 5G pôjde o poskytovanie služieb vo frekvenčných pásmach, ktoré sú využívané už aj dnes.

Našim cieľom je poskytovať služby, ktoré si zákazník cielene vyberá a predstavujú pre neho jasnú úžitkovú hodnotu.

Preto sa vždy snažíme o čo najvyššiu kvalitu služieb, pri dodržaní legislatívy a v neposlednom rade pri všetkých našich činnostiach vrátane výstavby sietí máme na zreteli aj zodpovednosť voči životnému prostrediu a spoločnosti,“ uviedla za spoločnosť O2 Slovakia hovorkyňa Tereza Molnár.

Zatiaľ platí, že operátori sa vo všetkom zhodujú. Najnovšie 5G siete nie sú škodlivé a v žiadnom prípade nie je možné, aby šírili koronavírus. Svojim vyhlásením sa pridal taktiež operátor Telekom prostredníctvom svojho hovorcu Michala Koreca.

„5G mobilné siete budú využívať okrem nových frekvenčných pasiem (napr. 700MHz) aj frekvenčné pásma dnes využívané pre 2G/3G/4G mobilné siete s porovnateľnými výkonmi a parametrami, preto použitie samotného 5G protokolu v sieťovej komunikácii nezadáva príčinu pre škodlivosť 5G sietí.

Neustále sledujeme najnovšie výsledky výskumov elektromagnetických vĺn. Na základe najnovších výsledkov nezávislých medzinárodných výskumov sme presvedčení, že dodržiavanie platných bezpečnostných noriem a limitov zaistí bezpečné používanie mobilných technológií. Pre siete piatej generácie platia rovnaké bezpečnostné štandardy ako pre súčasnú generáciu sietí. Sledujeme vývoj problematiky aj v celoeurópskom rámci.“

Operátor 4ka sa taktiež pripája k svojej konkurencii, pričom aktuálne príspevky na sociálnych sieťach označuje za konšpirácie, ktoré sa v súvislosti s 5G sieťami šíria už niekoľko rokov. Okrem toho 4ka upozorňuje na to, že správy o tom, že 5G šíri koronavírus sú len hlúpy hoax.

„Súčasná mimoriadna situácia oprášila staré mýty o škodlivosti 5G technológie, ktoré sa šíria už viacero rokov. V skutočnosti sú mobilné siete piatej generácie založené na technológiách, ktoré dlhodobo bežne používame, pre ľudské zdravie sú bezpečné a nijako nezvyšujú riziko pre obyvateľov. Práve naopak, mobilné siete patria medzi kľúčovú a strategickú infraštruktúru Slovenska, ktorá nám pomáha prekonať krízy, ako je práve tá dnešná.

Vďaka nim môžeme naďalej ako spoločnosť fungovať aj počas mimoriadneho stavu, môžeme byť v spojení so svojimi najbližšími a umožňujú tiež fungovať časti našej ekonomiky. Masívnejšie nasadenie 5G sietí by teraz Slovákom pomohlo hlavne v hustejšie zastavaných územiach a zdravotníkom by pomohlo v boji s novým koronavírusom. Tvrdenie, že 5G siete spôsobujú ochorenie COVID-19 je nezodpovedný a hlúpy hoax,“ povedal pre FonTech.sk hovorca spoločnosti Matúš Benčík.

Je všeobecne známe a vyplýva to aj z vyhlásení operátorov, že negatívne účinky na človeka neboli nijakým spôsobom dokázané. Dozvedieť sa môžeš len rôzne ničím nepodložené nezmysli z  konšpiračných webov.

V niektorých krajinách zašli konšpirácie až tak ďaleko, že vo Veľkej Británii, v Holandsku či dokonca aj na Novom Zélande už boli niektoré 5G vysielače podpálené.

Začínajú sa objavovať aj petície, ktoré nesúhlasia s výstavbou najnovších 5G sietí. Výnimkou nie je ani Slovensko, pričom o jednej z nich sme informovali aj v našom článku. Petícia v čase uverejnenia článku mala už viac ako 500 podpisov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom