Absurdita konšpirácii teraz dosiahla „nový level“. V Česku sa objavil status, v ktorom autor varuje pred čipovaním pri teste na COVID-19. Pri výtere mu mali do nosa vložiť veľkú autožiarovku. Na príspevok upozornila aj polícia na facebookovej stránke Hoaxy a podvod – Polícia SR.

Po vypuknutí pandémie koronavírusu sa začali na sociálnych sieťach objavovať hoaxy a dezinformačné články, ktoré podporovali rôznorodé konšpirácie a spájali vznik či šírenie ochorenia COVID-19 s neraz bizarnými príčinami. Okrem šírenia vírusu prostredníctvom 5G sietí sa objavovali aj konšpirácie o škodlivosti rúšok či plánoch na čipovanie ľudí, aby ich mohli mocní „ovládať“.

Najväčšie konšpirácie o čipovaní ľudí prekonáva status z Česka

Scenáre ako z futuristických sci-fi drám sa však stali rýchlo stredobodom pozornosti a bohužiaľ na mnohé takéto informácie naleteli aj ľudia na Slovensku. Často sa však stretávame aj s podvodnými statusmi, v ktorých používatelia na sociálnych sieťach šíria vymyslené a nepravdivé informácie. Jeden taký teraz prichádza zo susedného Česka a varuje ľudí pred „čipovaním“ pri testoch na COVID-19.

Vážení přátelé, chci vás důrazně varovat!!!Jak jistě někteří víte, v pátek jsem byl na testu na covid. Vzali takovou…

Gepostet von Václav Feigl am Dienstag, 8. September 2020

Tento status z recesie však svojou absurdnosťou prekonáva aj všetky doterajšie informácie zo známych konšpirácií. Pripomíname len, že žiadne sledovanie a ovládanie ľudí prostredníctvom čipov sa nekoná. Výplody divokej fantázie konšpirátorov však zdá sa nemajú hranice. Najnovšie túto konšpiráciu o čipovaní chce podporiť autor v statuse na Facebooku, ktorý si mal po odberoch na testovanie koronavírusu nájsť v nose „čip k ovládaniu mysle“.

Ľuďom majú pri odberoch vkladať do nosa autožiarovku

Údajne po odobratí vzoriek z nosných dierok začal neskôr trpieť bolesťami hlavy, nevoľnosťami a zahmleným videním. Fotografia, ktorú zdieľal na tejto sociálnej sieti, má zachytávať spomínaný „čip“, ktorý mu mal byť vložený do nosa, aby „ovládal jeho myseľ“. Laici si môžu túto súčiastku ľahko spojiť práve s konšpiráciami o čipovaní, no v skutočnosti sa jedná len o obyčajnú autožiarovku.

Nejde teda o žiaden komponent, ktorý by bol, ako tvrdí autor statusu, schopný „ovládať myseľ“. Nezmyselnému statusu však môžu uveriť mnohí ľudia bez základných znalosti z oblasti elektrotechniky, čím môže príspevok navodiť mylný dojem, že skutočne je ľuďom pri testoch na COVID-19 vkladaný do nosa tento „čip“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom