V posledných dňoch sa opäť začali objavovať informácie spojené s koronavírusom na Slovensku, ktoré boli šírené z viacerých zdrojov. Polícia preto upozorňuje ľudí, aby sa vyvarovali týmto hoaxom. Zdieľanie takýchto informácií sa považuje za trestný čin šírenia poplašnej správy a ochrancovia zákona už dokonca začali v jednom z prípadov vyšetrovanie. Na Slovensku boli zaznamenané falošné SMS správy a šírenie informácii o „zaručených“ prípadoch nákazy. Koronavírus však u nás nebol potvrdený.

O nových hoaxoch informovala slovenská polícia na svojom oficiálnom účte Hoaxy a podvody – Polícia SR, kde zároveň varuje ľudí pred ďalším šírením takýchto správ, čo môže mať trestnoprávne následky. Slováci však mohli uveriť falošným informáciám a SMS správam, ktoré sa na Slovensku v posledných dňoch rozšírili.

Falošné SMS-ky vyzývali ľudí k evakuácii

V prvom prípade šírenia poplašnej správy sa jednalo o práve spomínané textové správy. V SMS správach bola ako odosielateľ uvedená skratka MVSR (Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky). Obsah správy hovorí o evakuácii obyvateľov kvôli šíreniu koronavírusu a vyzýva ich, aby sa v určený dátum dostavili o 22. hodine na adresu v Trnave. Z Ministerstva vnútra neboli rozosielané žiadne textové správy obyvateľom a telefónne číslo, z ktorého boli odoslané, je podľa polície falošné.

 

Nenechaj si ujsť
Pripomienka: Šírenie koronavírusu v Európe môžeš sledovať pomocou tohto webu a jeho interaktívnej mapy

Keďže sa jedná o závažný trestný čin šírenia poplašnej správy, ktorá by mohla ovplyvniť mnohých ľudí, začala polícia s trestným stíhaním. V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi podľa trestného zákona č. 300/2005, paragrafu § 361 za šírenie nepravdivej poplašnej správy odňatie slobody až na 2 roky. Falošné informácie pritom neobišli v posledných dňoch ani Facebook, kde polícia zaznamenala viacero hlásení o „zaručených“ prípadoch nákazy koronavírusom.

Poplašné správy sa šírili aj na Facebooku

Jednalo sa o informácie, v ktorých sa hovorí o potvrdených prípadoch v niekoľkých slovenských mestách, vrátane Bratislavy, Trenčína či Humenného. Tieto správy mali byť vládou údajne zatajované kvôli dnešným parlamentným voľbám a aby nevznikla panika. Na Slovensku však doteraz nebol potvrdený ani jeden prípad nákazy koronavírusom. Doteraz bolo overených 113 vzoriek a všetky boli negatívne.

Letiská v Bratislave, Poprade a Košiciach už ale začali preventívne s kontrolou prichádzajúcich cestujúcich zo zahraničia, ktorým napríklad merajú teplotu.

Rovnako tak sa na hraničných priechodoch vykonávajú kontroly a ľudia sú informovaní formou letákov o koronavíruse. To však môže spôsobiť na hraniciach zdržanie. Cestujúci zo zahraničia taktiež dostávajú SMS správy s preventívnymi informáciami, informovala polícia na Facebooku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP