Množstvo konšpirátorských webov na Slovensku, ale aj vo svete, je naozaj veľké. Tieto stránky môžu publikovať nepravdivé či upravené informácie, ktoré sú však v skutočnosti hoax. Takýto prípad sa objavil aj na webe Badatel.net, ktorý zverejnil článok o údajnej epidémii osýpok spôsobenú vakcínami. Samotná stránka je na zozname konšpirátorských webov a na nedávny článok sa pozrela aj polícia, ktorá naň upozorňuje na facebookovej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Konšpirátorský web v článku opisuje informácie, ktoré majú navodiť dojem, že epidémia osýpok môže vzniknúť po vakcinácii ľudí. Údajne až 38 % prípadov osýpok malo vzniknúť ako reakcia na očkovanie proti tomuto vírusovému infekčnému ochoreniu. Takto podané informácie sú však mylné, čo potvrdil aj doktor Marián Jánoš pre stránku Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Slovenský web šíri hoax o epidémii osýpok

Autori mali pri písaní článku vychádzať zo zahraničnej publikácie na webe NaturalNews, ktorá bola zverejnená ešte 6. marca v roku 2019. Samotná stránka však taktiež patrí medzi konšpiračné. Na zozname Konšpirátori.sk je aj web Badatel.net. Podľa vyjadrení doktora Jánoša ale došlo k zásadnej chybe v preklade pôvodného zdroja, ktorý neznámy autor na slovenskej stránke interpretoval nesprávne.

HOAX: VAKCÍNY SPÔSOBUJÚ EPIDÉMIU OSÝPOKObrátili sme sa na doktora Mariána Jánoša, známeho aj ako bojovníka proti "…

Gepostet von Hoaxy a podvody – Polícia SR am Mittwoch, 15. Januar 2020

„Základným zdrojom článku je štúdia „Rapid Identification of Measles Virus Vaccine Genotype by Real-Time PCR“, ktorá sa zaoberá metódou odlíšenia oslabeného vírusu osýpok vo vakcíne oproti „divokému“ kmeňu schopnému spôsobiť infekčné ochorenie a epidémie osýpok. Takáto metóda môže byť užitočná, ako napokon uvádzajú samotní autori štúdie, dokáže odlíšiť napríklad nežiadúce účinky po očkovaní (napríklad vyrážky) oproti skutočným prejavom ochorenia osýpok.

V prípade lokálnych epidémií dochádza k častejšiemu očkovaniu ohrozenej populácie (napríklad vďaka nariadenému, alebo odporúčanému očkovaniu), čo môže mať za následok viac podozrivých prípadov osýpok vďaka nežiaducim reakciám na očkovanie.

Je dôležité dodať, že nežiaduca reakcia na očkovanie voči osýpkam, hoci môže niektorými prejavmi imitovať samotné ochorenie, nie je samotným ochorením a oslabený vírus osýpok vo vakcíne nie je schopný vyvolať infekčné ochorenie osýpok.

To napokon netvrdia ani samotní autori štúdie na ktorú sa NaturalNews a Badatel.net odvolávajú. Tvrdenie, že oslabený kmeň osýpok z vakcíny spôsobil, alebo významným dielom prispel k epidémiam osýpok je absolútne nesprávne. Je to chybná a nekompetentná interpretácia autorov NaturalNews a Badatel.net.

Neuvedomili si pomerne základnú vec. Podozrivý prípad nemusí byť aj samotným infekčným ochorením a zmutovaný a oslabený vírus z vakcíny nie je schopný vyvolať, šíriť, alebo udržovať epidémiu osýpok,“ vyjadril sa doktor Marián Jánoš pre stránku Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Ako zarábajú dezinformačné weby?

Hoaxom pritom stále veria mnohí Slováci a množstvo dezinformácií sa v prostredí médií rapídne zvyšuje aj u nás. Ľudia tak majú často problém pretriediť nepravdivé novinky pred tými pravdivými. Dôvodom, prečo sa darí takzvaným konšpiračným webom, je okrem čítanosti najmä financovanie, bez ktorého by to jednoducho nefungovalo.

Pixabay

Nenechaj si ujsť
Milióny z reklám veľkých firiem ako záruka. Aká je situácia s dezinformačnými webmi na Slovensku?

Zaujímavosťou však je, že podľa najnovších štatistík webovým stránkam v zahraničí, ktoré sú označené ako dezinformačné, putuje niekoľko miliónov dolárov (viac než 200) z reklamy, a to aj od najväčších svetových spoločností, informuje DW Akademie. Konšpiračné médiá, okrem klasických webových stránok a sociálnych sietí, využívajú na šírenie svojich správ napríklad aj YouTube, z čoho je za splnenie konkrétnych podmienok možné získavať finančnú odmenu.

„Tieto stránky sú totiž cez inzertné siete financované aj tými inzerentmi, ktorí nemusia súhlasiť napr. s liečením rakoviny sódou bikarbonou, alebo podporovať anexiu Krymu a svojimi peniazmi pomáhajú týmto web stránkam a ich autorom fungovať,“ uvádza internetový portál Konšpirátori.sk.

Overiť si pravdivosť informácií a dôveryhodnosť stránky nie je vôbec ťažké

Pokiaľ si však nie si istý, či je daný web dôveryhodný, alebo patrí medzi pochybné stránky šíriace hoaxy, môžeš si svoje pochybnosti overiť aj pomocou jednoduchého nástroja priamo zo Slovenska. Okrem stránky Konšpirátori.sk existuje bot, ktorý ti prezradí o článku a stránke ďalšie dôležité informácie.

Screenshot/Checkbot

Checkbot pritom funguje priamo v aplikácii Messenger, v ktorej ti po zadaní odkazu pomôže overiť pravdivosť a prípadné nezrovnalosti v článku na webe. Tento nástroj sme využili aj pri kontrole spomínaného článku z webu Badatel.sk a podľa výsledkov Checkbota je problematický aspoň v týchto 4 bodoch:

  • je na zozname Konspiratori.sk
  • nie je známy autor
  • vyvoláva strach
  • nedáva priestor protistrane

Jednoduchým postupom Checkbot umožňuje každému odhaliť nepravdivé informácie a rozhodne stojí za to ho využiť skôr ako sa rozhodneš zdieľať rôzne dezinformácie aj na svojom profile. Práve sociálne siete sú totiž cestou, ako sa mnohé hoaxy šíria medzi ľudí, ktorí im mnohokrát uveria.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom