S vývojom novej generácie 5G sietí začali vznikať aj mnohé obavy o vplyve na ľudské zdravie. Doteraz sa nepreukázalo, aby táto technológia mala na zdravie človeka zásadný vplyv, no napriek tomu sa internetom šírili mnohé konšpirácie a pochybné videá.

Absolútnou bizarnosťou posledných týždňov je však situácia vo Veľkej Británii, kde niektorí konšpirátori rozhlásili, že koronavírus šíria práve 5G siete. Teraz sa problém rozšíril aj do Holandska, kde bolo zničených už niekoľko vysielačov pre 5G sieť. Za posledný týždeň bolo zaznamenaných viacero incidentov, informoval Reuters s odvolaním na holandský zdroj De Telegraaf.

Prednedávnom sme informovali o situácii, ktorá spôsobuje britským operátorom na čele veľké vrásky. Skupina ľudí tam totiž aj prostredníctvom sociálnych sietí šíri hoax o tom, že 5G sieť šíri koronavírus. Takéto konšpirácie pritom spôsobili zničenie niekoľkých stožiarov, ktoré mali byť úmyselne podpálené. Obzvlášť v tejto kritickej situácii je pri šíriacom sa koronavíruse takéto ničenie mobilnej siete veľkou hrozbou.

Hoax o šírení koronavírusu 5G sieťami má dopad na ďalšiu krajinu

Zábery horiacich stožiarov sa objavili aj na Facebooku, ktorý však proti takýmto skupinám zakročil a v priebehu pár dní ich zablokoval. Ani to však nezabránilo tomu, aby sa táto bizarnosť rozšírila ďalej. Teraz hoaxu o šírení koronavírusu prostredníctvom 5G sietí uverili niektorí ľudia v Holandsku. Útočníci dokonca podľa holandského zdroja nechali na mieste činu nasprejovaný slogan namierený proti 5G sieťam.

Nenechaj si ujsť
5G smartfón zapálil vlnu pri hovore. Virálne video klame o falošnom vplyve mobilných sietí

Nadácia, ktorá dohliada na správu vysielačov v krajine, Monet Foundation, v správe uviedla, že za posledný týždeň došlo k 4 takýmto útokom. Aj úrady v Holandsku tak znepokojuje aktuálna situácia, ktorá vznikla na základe absurdných konšpirácií, no v konečnom dôsledku môže mať vážne následky. Na tento problém reagoval aj tamojší Úrad pre bezpečnosť a boj proti terorizmu, ktorý informoval, že zaznamenal viacero takýchto sabotáží stožiarov, píše Engadget.

Pixabay

Navyše, takéto konanie by mohlo narušiť fungovanie mobilných sietí, ktoré sú v tejto kríze nevyhnutnosťou pre spojenie so záchrannými zložkami. Hoci operátori v Holandsku 5G siete ešte len testujú, doplácajú na konšpirácie, ktoré vznikli vo Veľkej Británii.

Britské ministerstvo prepojenie 5G sietí a koronavírusu vyvrátilo a informovalo, že ide iba o nebezpečný hoax. Počet takýchto útokov na stožiare ale neklesá a naopak, situácia sa môže v blízkej budúcnosti ešte stupňovať. Útokom sa zo strany konšpirátorov nevyhli ani technici spravujúci 5G siete.

O zdravotných účinkoch 5G siete na človeka sa toho popísalo naozaj veľa. Mnoho ľudí má totiž obavy zo žiarenia, ktoré má podľa niektorých škodiť živým organizmom. Viaceré výskumy však dokázali, že vplyv 5G sietí na zdravie ľudí nie je.

Štúdia pritom ukázala, že vlny, ktoré šíria smartfóny, nie sú dostatočné na to, aby narušili DNA buniek. Napriek doterajším informáciám sa v spojitosti s touto novou technológiou doteraz šírilo viacero hoaxov, no tento je rozhodne ten najvýznamnejší doteraz.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú