V posledných týždňoch sa na sociálnych sieťach a v mnohých krajinách začali šíriť nepravdivé konšpirácie o škodlivosti 5G sietí a ich spojení so šírením koronavírusu. Tento problém zaznamenali už viaceré krajiny, vrátane Veľkej Británie, Nového Zélandu, Holandska, či dokonca Česka, no prípady sa objavili aj u nás na Slovensku. Situácia zašla priďaleko a dokonca došlo aj k podpaľovaniu vysielačov v zahraničí. Len vo Veľkej Británii boli kvôli týmto konšpiráciám podpálené desiatky vysielačov. Operátori počítajú škody, informuje CNET.

Absurdné správy o šírení koronavírusu prostredníctvom 5G sietí sa na internete rozšírili rýchlosťou blesku a z Veľkej Británie dorazili už aj k nám na Slovensko, kde vznikla dokonca petícia. Na Facebooku už dávnejšie funguje verejná skupina s názvom „Chemtrails Slovakia“, ktorá je zameraná na rôzne konšpirácie.

Práve tá vytvorila petíciu, ktorej cieľom je zabrániť budovaniu 5G sietí na Slovensku. Detailne sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku. Vlna konšpirácií neobišla ani susedné Česko, kde vznikol projekt Stop 5G, ktorý je zaplnený množstvom dezinformačných a konšpiračných správ týkajúcich sa 5G.

V článkoch, ktoré sú zverejnené na spomínanom webe, sa môžeš dočítať aj to, že práve mesto Wu-Chan, ktoré je považované za epicentrum nákazy COVID-19, patrí medzi prvé 5G mestá sveta. Viac informácií o šírení konšpiračných teórií v Česku nájdeš v tomto článku.

Desiatky vysielačov padli za obeť konšpiráciám vo Veľkej Británii, mnohé ani neboli určené pre 5G

Správy o šírení koronavírusu 5G sieťami však majú svoj pôvod vo Veľkej Británii, kde boli prvé prípady poškodzovania vysielačov operátorov zaznamenané ešte pred niekoľkými týždňami.

Tamojší operátori pritom doteraz zaznamenali množstvo incidentov, pri ktorých boli ich vysielacie stanice zničené a úmyselne podpálené. Podľa informácií organizácie Mobile UK pre Business Insider bolo doteraz podpálených až 77 vysielačov.

freepik / YouTube

Počet denných prípadov útokov na stanice klesol, no stále sa operátori stretávajú s úmyselným poškodzovaním ich základní.

Týmto spôsobom tak konšpirační teoretici, ktorí naleteli falošným správam o prepojení koronavírusu a 5G sietí, zničili desiatky vysielačov mobilných operátorov, avšak vo väčšine prípadov pritom došlo k poškodeniu a zničeniu iných základní, ktoré neboli určené pre 5G sieť. Útočníci tak ani nedokázali vybrať správne vysielacie stanice, ktoré sú terčom ich konšpirácií.

Napádaní boli aj pracovníci operátorov

Útoky a poškodzovanie vysielačov je kritické najmä počas pretrvávajúcej krízy, kedy sú siete operátorov nesmierne dôležité. Okrem technických zariadení však boli v dôsledku šírenia konšpirácií napádaní aj pracovníci operátorov, ktorí spravujú vysielače.

Ďalšie články k téme:

Dovedna malo dôjsť podľa vyjadrení Philipa Jansena až k 40 fyzickým napadnutiam pracovníkov mobilných operátorov. Ničenie vysielačov pritom zaznamenali aj v Holandsku, kde podpaľači nechali aj nasprejovaný odkaz namierený proti 5G sieťam.

Najväčšou bizarnosťou je však zrejme konšpirácia o šírení koronavírusu pomocou tejto technológie s dôkazom na britskej bankovke.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom