Na Slovensku sme sa doteraz stretli s mnohými najrôznejšími podvodmi, ktorými chcú záškodníci vylákať od ľudí pod rôznymi zámienkami peniaze alebo osobné údaje, či údaje o platobných kartách. Toto konanie pritom neprehliada ani slovenská polícia, ktorá na podvody a hoaxy upozorňuje aj na svojej facebookovej stránke. Práve polícia nedávno tiež upozornila na nový podvod, ktorý sa medzi Slovákov šíri formou SMS správy a navádza ich na to, aby sa prihlásili na falošný Facebook.

Zneužívanie známych stránok na rôzne podvody nie je žiadnou novinkou. Už v minulosti sme sa mohli stretnúť s podobným konaním podvodníkov, ktorí chceli u svojich obetí navodiť dojem, že sa majú prihlásiť na zdanlivo pravú webovú stránku pomocou prihlasovacích údajov.

V skutočnosti však išlo len o falošný web, pomocou ktorého tak dokázali získať prihlasovacie údaje ľudí k ich účtom. Takýto scenár teraz aplikujú podvodníci aj pri ďalšom pokuse.

Podvodníci sa od Slovákov snažia vylákať údaje k účtom na Facebooku

Polícia na facebookovej stránke totiž upozornila na podvodnú SMS správu, ktorá vo svojom obsahu informuje prijímateľa o tom, že bol označený v albume s nevhodným obsahom a má sa do účtu prihlásiť, aby označenie odstránil, inak bude na 24 hodín na Facebooku zablokovaný.

POZOR NA PODVODNÉ SMS: OHROZUJE VAŠE KONTO NA FACEBOOKUBoli sme upozornení na podvodné esemesky. Príklad je v prílohe…

Gepostet von Hoaxy a podvody – Polícia SR am Donnerstag, 4. Juni 2020

V správe je priložený aj odkaz s webovou adresou, ktorá síce vo svojom názve obsahuje aj názov najpopulárnejšej sociálnej siete, no ide o link na falošný web, ktorý pôsobí dôveryhodne. Podvodníci však opäť ani pri tomto pokuse nezvládajú základnú gramatiku. Už to je jeden z prvotných znakov podvodu.

Screenshot/FonTech

Po otvorení odkazu však aj taký prehliadač Google Chrome pomocou funkcie Bezpečné prehliadanie informuje, že ide o nebezpečný web, ktorý sa pokúša o phishing, teda o odcudzenie osobných alebo prihlasovacích údajov obete formou klamlivej kópie známej stránky.

Nenechaj si ujsť
Stránka o „zdravotníctve“ nachytala Slovákov podvodnou súťažou o bizarnú výhru

Pokiaľ sa príjemca takejto SMS správy rozhodne odkaz otvoriť a prihlásiť sa do svojho účtu, podvodníci získajú jeho prihlasovanie meno, email a heslo, čím získajú plný prístup k účtu.

Screenshot/FonTech

V takomto prípade odporúčame čo najrýchlejšie zmeniť pôvodné heslo za silné heslo s kombináciou viacerých veľkých, malých písmen, znakov a číslic.

Vhodné je pri takomto podvode využiť aj funkciu na Facebooku, ktorá účet používateľa odhlási zo všetkých zariadení, a teda bude profil odhlásený aj v prípade, že sa doň podvodník už stihol dostať.

Spoľahlivým zabezpečením účtu je aj dvojfaktorové overenie, pri ktorom sa bez zadania kódu útočník do profilu obete nedostane. Okrem získania prístupu k účtu môžu podvodníci takouto formou pristúpiť aj k vydieraniu obete a požadovať od nej výkupné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom