Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najnovšie sa internetom šíri stránka s názvom „Testovinky“. Upozornila na ňu facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR. Stránka Testovinky usporadúva na sociálnej sieti Facebook rôzne súťaže, v ktorých je možné vyhrať napríklad nábytok. Problém je však v tom, že od „víťaza“ stránka žiada, aby im poslal do súkromnej správy informácie o platobnej karte, čo je v rozpore s akýmikoľvek bežnými pravidlami súťaží a pevne veríme, že u väčšiny ľudí aj s vlastným presvedčením o pravosti.

V skutočnosti človek žiadnu výhru nedostane a svojím nezodpovedným prístupom tak skôr môže prísť o svoje finančné prostriedky na osobnom účte. Za takýmito stránkami väčšinou stoja organizované skupiny, ktoré spravujú viacero stránok v rôznych krajinách.

Ľudí lákajú na zaujímavé výhry, ktoré zo začiatku vyzerajú nevinne. Človek by však mal spozorovať, ak mu príde správa, v ktorej sú od neho žiadané citlivé údaje. Aj v tomto prípade sa nechalo nachytať množstvo Slovákov a len z reakcií (počet lajkov a počet zdieľaní) vidíme, že súťaž máš obrovský dosah a patričný zásah na ľudí.

Veľmi silnou vlastnosťou podobných stránok je aj ich vopred premyslená stratégia. Dokážu totiž veľmi dobre argumentovať na otázky, prečo tieto údaje potrebujú.

Odpovede bývajú väčšinou „Potrebujeme si overiť, či ste to naozaj vy“ či „Žiaľ, bez týchto údajov Vám nemôže byť výhra poslaná“. Samozrejme nájdu sa aj takí ľudia, ktorí sú v eufórii z faktu, že niečo vyhrali a takéto údaje pošlú bez mihnutia oka.

Ešte predtým, ako sa do podobnej súťaže zapojíš, venuj pár minút kontrole. Pozri si napríklad komentáre, kontaktné údaje, pravidlá, názov spoločnosti, sídlo spoločnosti a ďalšie znaky, ktoré naznačia, či ide o transparentnú súťaž, alebo len o podvod. Práve tieto údaje podobné stránky nemajú, a preto je viac než pravdepodobné, že sa budú snažiť získať tvoje osobné údaje.

Podvodníci lákajú aj iným spôsobom. Len nedávno sme informovali aj o weboch, ktoré pôsobia ako bežné spravodajské portály. Háčik je však v tom, že niektoré články sú písané zvláštnym spôsobom. Od začiatku je čitateľ vtiahnutý do fiktívneho príbehu, v ktorom sa hovorí o rôznych ľuďoch, ktorí boli v ťažkých finančných situáciách a len vďaka investovaniu sa z nich stali milionári.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / newsstoriestoday

V podobných článkoch sa nachádza množstvo znakov, že s článkom nie je niečo v poriadku. Ide najmä o časté pravopisné chyby, časté používanie slov z iného jazyka (prevažne českého, nakoľko články sa zvyknú prekladať), amatérske fotografie, násilné upozorňovanie na výhody a v neposlednom rade až do očí bijúce presviedčanie, aby človek poskytol svoje údaje.

Často sú na podobné súťaže alebo zavádzajúce podvodné stránky zneužívané mená a fotografie známych osobností zo sveta šoubiznisu či športu. Je však stále zarážajúce, že aj napriek mnohým upozorneniam sa nájde obrovský počet ľudí, ktorí sa nechajú nachytať len preto, že majú na dosah vidinu možnej výhry.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú