Koronavírus je pojem, ktorý dnes hýbe svetom. Na jednej strane učí ľudí, ako sa z doteraz zaužívaných pravidiel konzumného sveta vymaniť, no na strane druhej dáva nádej podvodníkom oklamať niektorých ľudí.

Falošné súťaže na Facebooku nie sú ničím výnimočným a len nedávno sme informovali, že na Slovensku sa už objavujú inzeráty a dokonca súťaže o ochranné rúška. Všetky tieto kroky sú proti najnovším pravidlám Facebooku, ktorý ich sprísnil práve kvôli koronavírusu a vyhlásil, že bude blokovať všetku inzerciu tohto typu.

Na podvodné konanie niektorých jednotlivcov, ktorí chcú na predaji predražených rúšok zarobiť, upozorňuje aj polícia Slovenskej republiky, ktorá v príspevku pred pár dňami varovala: „Pokiaľ by bola naplnená skutková podstata trestného činu, tak polícia bude konať„. Doteraz sa však nič nezmenilo. Slováci sa snažia na ochranných pomôckach pri šírení koronavírusu zarábať naďalej. Žiaľ, zatiaľ to Facebooku nefunguje úplne podľa predstáv.

POZOR: PODOZRIVÁ SÚŤAŽ O RÚŠKAChceme vás upozorniť, aby ste boli obozretní pri súťaži o rúška, ktorá prebieha na…

Gepostet von Hoaxy a podvody – Polícia SR am Samstag, 21. März 2020

Najnovším „klenotom“ na Facebooku je podvodná stránka Zdravotníctvo, ktorá chce nabrať fanúšikov súťažou o 4 respirátory, informuje stránka polície Hoaxy a podvody – Polícia SR. Asi určite vieš, že aktuálne sú práve respirátory či rúška poriadne nedostatkový tovar a vylákať od ľudí zvedavosť je teda v tomto prípade veľmi jednoduché.

Navonok nemusí neznalý používateľ zistiť, čím je vlastne táto stránka podvod. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré to jasne dokazujú a platí to pre všetky príspevky tohto typu.

  • Stránka vznikla len dnes 21.3, čím sa ihneď stáva podozrivou
  • Zatiaľ má počas svojho fungovania len jeden uverejnený status a aj to len o práve vyššie zmienenej súťaži
  • Súťaž požaduje zdieľanie statusu a lajnutie stránky, čím priamo porušuje pravidlá Facebooku
  • Status neobsahuje žiadny preklik na detailné pravidlá a podmienky súťaže
  • Na stránke nenájdeš žiadny odkaz na web, kde by mohli byť bližšie informácie o majiteľovi projektu / stránky

V priebehu dneška už stránka nabrala viac ako 2000 lajkov a je teda zrejmé, že naozaj signifikantné množstvo Slovákov tejto falošnej výzve naletelo. V čase písania článku však už bola predmetná stránka zablokovaná a nedala sa na Facebooku vyhľadať. V komentároch pod príspevkom stránky polície Hoaxy a podvody – Polícia SR ľudia dokonca píšu, že stránka posielala aj súkromné správy ľuďom. 

Týmto sa tak úroveň podvodu mohla výrazne dotknúť súkromia ľudí, keďže potom útočníci zväčša požadujú citlivé dáta, ako adresa, telefónne číslo či dokonca číslo kreditnej karty. Aj toto je jasný dôkaz, ako veľmi si treba v dnešnej dobe a najmä teraz počas krízy s koronavírusom dávať pozor. Veľmi ľahko sa totiž môžeš stať obeťou podvodu.

O ďalšej falošnej súťaži na Facebooku spred pár týždňov si môžeš prečítať tu, kedy sa Slovákov snažili nalákať na výhru v podobe práčky. Scenárov na oklamenie ľudí je niekoľko, avšak zvedavosť či vidina jednoduchej výhry ti nesmie zatemniť zdravý úsudok.

Ďalšie články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom