Nový koronavírus spôsobil celosvetovú krízu, ktorá ochromila ekonomiku a zasiala desiatky krajín. Vedci intenzívne hľadajú vakcínu a skúmajú toto vírusové ochorenie, o ktorom sa domnievajú, že vzniklo spojením dvoch rôznych vírusov a v Číne sa prenieslo na človeka. Napriek tomu niektorí veria, že koronavírus je výplodom najväčších mocností, ktoré ho vypustili z laboratória, alebo iným konšpiračným teóriám. Vo Veľkej Británii konšpirácie prekonali všetky hranice a najnovšie sú v krajine ničené stožiare pre 5G siete. Podľa niektorých majú šíriť koronavírus, informuje Daily Mail a The Verge.

O zdravotných účinkoch 5G siete na človeka sa toho popísalo naozaj veľa. Mnoho ľudí má totiž obavy zo žiarenia, ktoré má podľa niektorých škodiť živým organizmom. Viaceré výskumy však dokázali, že vplyv 5G sietí na zdravie ľudí nie je zásadný.

Štúdia pritom ukázala, že vlny, ktoré šíria smartfóny, nie sú dostatočné na to, aby narušili DNA buniek. Napriek doterajším informáciám sa v spojitosti s touto novou technológiou doteraz šírilo viacero hoaxov.

5G siete sa v Británii stali nástrojom absurdných konšpirácií

Napríklad známy prípad, kedy istá aktivistka napísala článok o tom, ako testovanie 5G siete spôsobilo masívny úhyn vtákov v Haagu. Teraz však všetky konšpirácie prekonáva skupina ľudí vo Veľkej Británii, ktorej sa nové 5G siete zjavne nepáčia.

Technológiu totiž spájajú so šírením koronavírusu a vo viacerých mestách preto začali podpaľovať stožiare s vysielačmi. Obzvlášť v tejto kritickej situácii je pri šíriacom sa koronavíruse takéto ničenie mobilnej siete veľkou hrozbou.

Nenechaj si ujsť
Je 5G nebezpečné pre ľudské zdravie? Smartfóny sú v tom nevinne

Podľa viacerých tamojších operátorov je veľmi znepokojujúce, že sa pandémia koronavírusu spája s 5G sieťou a konšpirátori využívajú situáciu k tomu, aby ničili ich vybavenie. Dokonca sa na internete a sociálnej sieti Facebook objavili videá horiacich stožiarov.

Hasiči zatiaľ presnú príčinu požiarov neurčili, no predpokladajú, že išlo o podpaľačstvo. S tým môže byť spájaná momentálne už odstránená skupina na Facebooku, ktorá presadzovala názor, že 5G siete šíria koronavírus.

Pixabay

Sociálna sieť už skupinu, ktorá mala byť založená v utorok, odstránila o pár dní za porušovanie jej pravidiel. Kvôli týmto nepodloženým a konšpiračným teóriám jednotlivcov sa pod paľbu rôznych verbálnych a fyzických útokov dostali aj telekomunikační pracovníci a inžinieri.

Falošné správy o šírení koronavírusu prostredníctvom 5G dokonca šíria aj niektoré tamojšie celebrity ako Amanda Holden, informoval The Guardian. Takéto správanie môže viesť verejnosť k mylnému presvedčeniu a ohroziť fungovanie dôležitej infraštruktúry mobilných sietí, ktoré sú najmä v čase koronavírusu nevyhnutné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú