V súvislosti s pandémiou koronavírusu sa čoraz vo väčšom množstve objavujú rôzne konšpiračné teórie či dezinformácie. Len nedávno sme napríklad informovali o konšpirátoroch, ktorí podpaľujú 5G vysielače, nakoľko si myslia, že práve tie vírus rozširujú. Najnovšie sa zistilo, že obľúbeným cieľom konšpirátorov je Bill Gates. O téme píše The Verge.

Konšpirátori sa vo väčšom rozmohli s príchodom sociálnych sietí. Tie umožňujú pomerne jednoduché a veľmi rýchle šírenie konšpiračných správ medzi veľký počet ľudí na celom svete. Konšpirátori si to veľmi dobre uvedomujú a práve v takýchto neľahkých časoch majú obrovské množstvo „práce“. V uplynulých dňoch po svete kolovala dezinformácia ohľadne šírenia vírusu prostredníctvom 5G sietí.

Takto podpálili konšpirátori 5G vysielače v Británii 

Všetko to najskôr začalo vo Veľkej Británii, pričom podobné prípady sa neskôr objavili aj v Holandsku, Českej republike či na Novom Zélande. Všetky udalosti mali pritom spoločný znak, ktorým je masová psychóza z konšpirácií uverejnených na sociálnych sieťach. Podľa zistení The New York Times a spoločnosti Zignal Labs je ale novým cieľom konšpirátorov Bill Gates.

Konšpiračné teórie spojené s Billom Gatesom a koronavírosom sa objavili až 1,2 milión krát v televízii a na sociálnych sieťach od februára do apríla 2020. Je to až o 33 % viac ako konšpirácie spojené s 5G sieťami. Hoaxy namierené na spoluzakladateľa Microsoftu sa najčastejšie nachádzajú na sociálnych sieťach Facebook, Twitter a na YouTube, informuje The Verge.

The New York Times našiel až 16-tisíc príspevkov na Facebooku, ktoré sa týkali Gatesa a koronavírusu. Tieto príspevky pritom spolu komentovalo alebo „lajkovalo“ až 900 000 používateľov. Na YouTube sa napríklad nachádza 10 najobľúbenejších dezinformačných videí, ktoré dokopy videlo takmer 5 miliónov ľudí.

Konšpirácie sa pritom najčastejšie týkajú toho, že Bill Gates stojí za zavedením globálneho monitorovacieho systému a je členom sprisahania, ktorého cieľom je záhuba ľudstva. Objavujú sa však aj informácie, že Bill Gates chce profitovať z vývoja účinnej vakcíny, ktorá by mu mohla priniesť ďalšie miliardy na jeho konto.

Napríklad video z roku 2015, v ktorom Gates hovorí, že pre ľudstvo je najväčšou hrozbou infekčné ochorenie, získalo za posledné týždne až 25 miliónov nových zhliadnutí. Podľa The New York Times sú konšpirátori presvedčení, že video je dôkazom úmyselných plánov Gatesa využiť pandémiu vo svoj osobný prospech.

Bill Gates počas súčasnej pandémie niekoľkokrát negatívne reagoval na kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, pričom sám daroval na boj s koronavírusom a vývoj vakcíny niekoľko miliónov.

kampan zadarmo od startitup

Konšpirácie majú obzvlášť v tomto období obrovskú silu, ktorá so sebou nesie veľké nebezpečie. Aj preto by sme mali dávať veľký pozor na to, z akých zdrojov čerpáme informácie. Ešte pred vytvorením si vlastného názora nie je vôbec na škodu sa nad danou informáciou zamyslieť, prípadne si overiť, či je naozaj pravdivá.

V Česku majú početnú komunitu odporcov 5G sietí

Najnovšie v Česku vznikol projekt Stop 5G, ktorý je zaplnený množstvom dezinformačných a konšpiračných správ týkajúcich sa 5G. Dočítať sa napríklad môžeš, že 5G spôsobuje potraty, radiáciu či dokonca aj to, že vysielače šíria koronavírus. Web navyše z grafického hľadiska pripomína prácu amatéra, čo ešte viac znižuje jeho dôveryhodnosť.

FonTech.sk podľa majiteľa domény stop5g.cz zistil, že za celým projektom stojí Rudolf Vrána, ktorý prispieva svojimi videami aj na YouTube a už z jeho prejavov v známych konšpiračných médiách je zrejmé, k akej skupine patrí.

Vo videách sa samozrejme venuje 5G sieťam, pričom nás všetkých považuje za pokusné morčatá v záujme lobby telekomunikačného priemyslu. Celá téma je detailne spracovaná v tomto článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom