Len nedávno sme informovali o podpaľovaní stožiarov s 5G vysielačmi konšpirátormi, ktorí uverili ich prepojeniu na koronavírus. Okrem Veľkej Británie či Holandska sa ale táto nezmyselná hystéria dostáva aj do ďalších krajín a asi najzásadnejšie vyznieva fakt, že takéto správy sa objavili v susednom Česku. O téme informuje web Mobilizujeme.cz.

Najnovšie totiž v Česku vznikol projekt Stop 5G, ktorý je zaplnený množstvom dezinformačných a konšpiračných správ týkajúcich sa 5G. Dočítať sa napríklad môžeš, že 5G spôsobuje potraty, radiáciu či dokonca aj to, že vysielače šíria koronavírus. Web navyše z grafického hľadiska pripomína prácu amatéra, čo ešte viac znižuje jeho dôveryhodnosť.

V článkoch, ktoré sú zverejnené na spomínanom webe, sa môžeš dočítať aj to, že práve mesto Wu-Chan, ktoré je považované za epicentrum nákazy COVID-19, patrí medzi prvé 5G mestá sveta. Nové 5G antény, satelity či smartfóny majú byť príčinou, že sa necítime dobre, alebo fakt, že sme chorí či nervózni.

Rovnaký web je dostupný aj v anglickej verzii, pričom nechýba ani fanúšikovská stránka na sociálnej sieti Facebook či účet na Instagrame. FonTech.sk podľa majiteľa domény stop5g.cz zistil, že za celým projektom stojí Rudolf Vrána, ktorý prispieva svojimi videami aj na YouTube a už z jeho prejavov v známych konšpiračných médiách je zrejmé, k akej skupine patrí.

Vo videách sa samozrejme venuje 5G sieťam, pričom nás všetkých považuje za pokusné morčatá v záujme lobby telekomunikačného priemyslu. Viac si môžeš pozrieť vo videu nižšie.

Ďalšie video p.Vávru o vplyve 5G sietí 

Z detailov o doméne je tiež zrejmé, že stránka funguje od 24. apríla 2019 a za ten čas stihla vytvorit obrovské množstvo dezinformačných článkov, či už zo zahraničia, alebo priamo z Česka.

Zobraziť celú galériu (6)
stop5g.cz, Web "očierňuje" Český telekomunikačný úrad, ktorý vraj klame ľudí

Web je plný desiatok, ba až stoviek zavádzajúcich článkov bez riadne podložených vedeckých faktov a kriticky zmýšľajúcemu človeku so štipkou odbornej znalosti je teda hneď zrejmé, že sa tu niekto snaží umelo vytvoriť smrtiace kombinácie 5G sietí a koronavírusu.

V podobnom duchu sa nesie množstvo konšpirátorských webov na Slovensku a v Česku, avšak práve naší západní susedia majú v tomto smere plné ruky práce.

Pôvod konšpirácií nie je v Česku

Konšpirácie vznikli pôvodne vo Veľkej Británii, kde sa cez sociálne siete rozhlásilo, že koronavírus šíria práve 5G siete. Na základe týchto informácií bolo úmyselne podpálených niekoľko stožiarov. Hasiči zatiaľ presnú príčinu požiarov v Británii neurčili, no predpokladajú, že išlo o podpaľačstvo. S tým môže byť spájaná momentálne už odstránená skupina na Facebooku, ktorá presadzovala názor, že 5G siete šíria koronavírus.

Neskôr sa tento problém rozšíril aj do Holandska, kde bolo zničených taktiež viacero BTS staníc s 5G vysielačmi, informoval Reuters s odvolaním na holandský zdroj De Telegraaf. Je viac než pravdepodobné, že tento hoax sa bude šíriť aj ďalej, čo môže predstavovať ďalšie problémy.

Nadácia, ktorá dohliada na správu vysielačov v krajine, Monet Foundation, v správe uviedla, že za posledný týždeň došlo k 4 takýmto útokom.

Je pritom všeobecne známe, že neexistuje akýkoľvek dôkaz o tom, že 5G vysielače spôsobujú šírenie koronavírusu. Ten sa totiž šíri aj na miestach, kde o 5G zďaleka ani len nepočuli, takže toto tvrdenie nie je ničím podložené.

Šírenie konšpiračných správ je obzvlášť nebezpečné v tejto mimoriadnej situácii, nakoľko môžu vyvolať nebezpečné situácie, prípadne nepokoje. Štúdia pritom ukázala, že vlny, ktoré šíria smartfóny, nie sú dostatočné na to, aby narušili DNA buniek. Napriek doterajším informáciám sa v spojitosti s touto novou technológiou doteraz šírilo viacero hoaxov, no tento je rozhodne ten najvýznamnejší doteraz.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú