Hoaxy a nepravdy o 5G sieťach sa v poslednej dobe šíria ako mor. Na neznalosti a strachu ľudí sa tak snažia zarobiť podnikavci, ako je napríklad aj česká spoločnosť Somavedic. Tá totižto ponúka špeciálnu lampu, ktorá údajne dokáže chrániť pred 5G či 4G sieťami.

Portál iDnes.cz priniesol bizarný príklad nekalého podnikania, ktorý má na svedomí jedna z českých firiem. Tá totižto prichádza s „revolučným“ vynálezom, ktorý vyzerá ako stolná lampa, no v skutočnosti vraj ide o „prístroj zostrojený na princípe riadeného uvoľňovania energie minerálov,“ ktorý má ľudí chrániť nie len pred 5G či 4G signálom.

Hoaxy a nepravdy šíria paniku, ktorú sa snažia využiť spoločnosti pre svoj zisk

Hoaxy a nepravdy spojené s príchodom novej generácie 5G sietí za posledný polrok rozšírili ako choroba. Od podpaľovania 5G stožiarov v zahraničí sa postupne dostala 5G antikampaň aj na Slovensko, napríklad v podobe petície postavenej na vykonštruovaných nepravdivých základoch či rôznych iných hoaxov.

To všetko v ľuďoch prirodzene vyvoláva obavy a strach, ktoré sa naopak snažia využiť „šikovní“ podnikatelia a spoločnosti. Príkladom môže byť spoločnosť Somavedic Technologies z českého mestečka Lovosice, ktorá mimochodom funguje aj na Slovensku a ponúka zariadenie, ktoré je postavené na princípe riadeného uvoľňovania energie minerálov, konkrétne drahokamov a polodrahokamov.

Zariadenia za stovky eur, ktoré „určitým“ spôsobom vyladia okolité prostredie

Tieto spomínané minerály sú údajne usporiadané v presnej konfigurácii vo vnútri zariadenia pripomínajúceho stolnú lampu, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a ich následné vibrácie môžu „určitým“ spôsobom vyladiť okolité prostredie – či už ide o patogénnu zónu alebo elektromagnetický smog. Každé takéto zariadenie Somavedic údajne vytvára ochranné prostredie vo forme bubliny s dosahom 30 až 60 metrov.

štandardnej ponuke spoločnosti je tak hneď niekoľko modelov, ktoré dokážu v rôznych konfiguráciách chrániť nielen pred spomínaným elektrosmogom, ale aj plesniam, vírusom či baktériám. Základný model Harmonie začína na čiastke 300 € a postupne prechádza cenovými reláciami až k najvyššiemu modelu Medic Urban, za ktorý si spoločnosť pýta 680 €.

prémiovej ponuke najsilnejší model Medic Amber vyjde kupujúceho na 1940 €, pričom cena úplne najvyššie ponúkaného modelu Medic Gold je „individuálna“. Výrobca sa pri daných ponukách na svojom webe oháňa aj množstvom „výskumov“ či radou „certifikácií“. Jednu z nich udelila aj rakúska spoločnosť International Institute for Research on Electromagnetic Compatibility (IIREC).

Certifikácia, za ktorou stojí šarlatánsky bývalý súdny znalec

Ako uvádza portál iDnes, jej hlavnou náplňou sú podľa nemeckého časopisu Skeptiker posudky na najrôznejšie prívesky, nálepky, fólie a krabičky slúžiace ako ochrana pred žiarením a k odrušeniu nepriaznivého vplyvu prostredia. Za touto spoločnosťou má stať bývalý súdny znalec Walter Medinger, ktorý v minulosti opakovane vypracovával kladné posudky na šarlatánske produkty eliminujúce elektrosmog.

Firma sa zároveň po požiadaní portálu o názorné preukázanie sľubovaných účinkov svojich produktov začala oháňať odkazmi na prístroje pre meranie ionizácie, ktoré stoja 900 €, pričom Somavedic by mal svoju prácu preukázať približne po mesiaci. Rovnako tak má údajné vlastnosti zariadenia potvrdiť test voľných radikálov v hodnote takmer 20 € či akýkoľvek biorezonančný prístroj.

Ak by prístroj naozaj fungoval, išlo by o revolúciu. Nedaj sa oklamať!

Treba si však uvedomiť, že tento produkt je s najvyššou pravdepodobnosťou jeden veľký podfuk, ktorý sa snaží zarobiť na nevedomosti ľudí. Ak by spoločnosťou deklarované vlastnosti produktu boli aj skutočne vedecky preukázané, išlo by o revolúciu, o ktorú by sa išli potrhať nemocnice, univerzity, armáda a množstvo farmaceutických spoločností na svete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP