Slovenským prostredím Facebooku sa už niekoľko dní šíri nová súťaž, ktorá sľubuje ľuďom nereálnu výhru len za lajky, zdieľania a označovanie priateľov. Súťaž zo stránky Ekologické stavby zdieľalo vyše 10 000 Slovákov, ktorí naleteli podvodníkom. Fotky luxusného domu sú ukradnuté zo zahraničia. Na podvodnú súťaž nás upozornila naša čitateľka.

Falošné súťaže na Facebooku sú už časom overeným podvodom, ktorým sa podvodníci snažia oklamať ľudí, získať fanúšikov na stránke, prípadne údajných „výhercov“ pripraviť aj o finančné prostriedky. Len nedávno sa sociálnou sieťou šírila podvodná súťaž o novú Škodu Octavia, ktorej naleteli tisícky Slovákov.

Podvodníci sľubujú ľuďom luxusné ekologické bývanie

Najnovšie sa však môžeme stretnúť so súťažou o luxusný ekologický dom, ktorý ľuďom v podvodnej súťaži sľubuje stránka Ekologické stavby. Súťaž bola zverejnená ešte 6. novembra a doteraz ju zdieľalo vyše 10 000 ľudí a získala si aj viac ako 9000 komentárov a reakcií. Podvodníci chcú ľudí oklamať vidinou nového bývania.

V podvodnej súťaži je ponúkaný kontajnerový dom, ktorý má byť postavený do 6 týždňov. Stránka v popise súťaže taktiež uvádza, že pokiaľ dosiahne súťaž 10 000 účastníkov, spustí živý prenos, v ktorom má byť vyžrebovaných niekoľko výhercov.

Presný počet výhercov ale stránka neuvádza. Popis súťaže pritom hovorí iba o výhre jedného takéhoto kontajnerového luxusného domu. Zrejme sa oň majú potom výhercovia podeliť. Samotná súťaž pritom spĺňa všetky znaky podvodu.

Stránka Ekologické stavby bola totiž založená presne 6. novembra, teda v deň publikovania podvodnej súťaže. Doteraz si však dokázala získať týmto podvrhom vyše 11 000 fanúšikov a takmer 12 000 sledovateľov.

Fotky v súťaži sú kradnuté

Fotografie luxusného domu v tejto súťaži sú pritom ukradnuté zo zahraničného webu architektonického štúdia Patrick Bradley Architects, kde je na snímkach zobrazený aj predmetný dom zaradený do podvodnej súťaže na Facebooku. Napriek tomu, že sa jedná o podvod, Slováci sa húfne do súťaže zapájajú.

Podvodníci však nakoniec môžu údajných „výhercov“ oslovovať napríklad aj s požiadavkou zaplatenia zálohy, prípadne od nich žiadať čísla bankových účtov, kreditných kariet alebo osobné informácie.

Na tento druh podvodu už doplatilo množstvo ľudí, ktorí sa nechali zlákať vidinou hodnotnej výhry, a preto je so stále väčším množstvo takýchto podvodov vhodné overovať, či sa jedná o skutočnú súťaž alebo len podvrh. Informácie o stránkach môžu používatelia vidieť priamo v sekcii „Transparentnosť stránky“, kde je zverejnený dátum založenia a ďalšie informácie.

Ďakujeme za čitateľský tip.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú