Druhý novembrový týždeň sa nesie v duchu aktualít zo Slovenska, ktorým sekunduje Apple, ktorý konečne predstavil nové zariadenia s vlastnými procesormi, čím ovládol technologický svet hneď na niekoľko dní.

Alza narazila na problémy

Týždeň sme začali nepríjemnou správou od Alzy. Spoločnosť bola pod paľbou záškodníkov, ktorí zneužili jej IP adresu s cieľom dostať doménu Alza.sk na čo najväčší počet čiernych listín.

V závislosti od toho tak mnohí používatelia mohli naraziť na problémové pristupovanie k stránkam e-shopu. My sme sa v dedikovanom článku venovali problematike blacklistov, kde sme si rozobrali, aké komplikácie umiestnenie IP dresy na takéto zoznamy prináša a čo robiť v prípade, že sa adresa na čiernej listine objaví.

Vláda má návrh, ako bojovať proti hoaxom

Dezinformačné správy predstavujú pre spoločnosť obrovskú hrozbu, ktorej však doteraz nebola venovaná patričná pozornosť, a tak neboli vytvorené ani nástroje na boj proti šíreniu takýchto informácií.

TAST / freepik

Nápad zamedzovania šíreniu dezinformácií a falošných správ si zobrala na starosť podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu, Veronika Remišová. Hlavným cieľom takýchto konaní bude zvyšovanie vedomia o existencii zavádzajúcich správ a ich dopade na bezpečnosť spoločnosti.

Ďalšie správy týkajúce sa podvodov

Štát si tak berie na zodpovednosť vytvorenie systému monitorovania falošných správ, kedy potrebné vybavenie zabezpečí Národný bezpečnostný úrad do konca marca 2021. Samotné monitorovanie identifikuje a následne analyzuje správy na internete a v televízií, kedy po zistení úmyselného šírenia nebezpečných informácií sa prípady postúpia orgánom činným v trestnom konaní.

Premiér niekoľkokrát porušil autorské práva

Facebook odstránil viaceré príspevky premiéra, keďže opakovane porušoval autorské práva ako etablovaného karikaturistu, Martina „Shootyho“ Šútovca, tak aj samotného portálu Denník N. Igor Matovič totiž opakovane zdieľal príspevky portálu, respektíve Shootyho karikatúry, bez udávania informácie o zdroji.

V jednoduchosti povedané, premiér zdieľal úryvky z článkov a obrázky karikaturistu, len ako snímky obrazovky. Dôvodom na blokáciu tak bolo, že premiér neuvádzal žiadny zdroj v podobe adresy na pôvodný príspevok, a to aj po opakovanom upozornení viacerých autorov.

Premiér našej krajiny sústavne kradne z webu Denníka N moje kresby a zverejňuje ich na svojom profile. Je to nesmierne úbohé, odhliadnuc od toho, že zjavne netuší nič o Donovi Quijote.

Posted by Martin Shooty Šútovec on Saturday, October 31, 2020

Je takmer isté, že autori by duševné vlastníctvo nebránili tak razantne v prípade bežných používateľov. Pri Igorovi Matovičovi však „zoscreenshotované“ karikatúry, respektíve úryvky sekcie Minúta po minúte, predstavovali uniknutý potenciálny dosah pôvodného obsahu, z čoho profituje nielen Denník N , ale aj Shooty.

Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 mieria na Slovensko

Ministerstvo zdravotníctva zarezervovalo až 17 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu od šiestich rôznych výrobcov, pričom v priebehu týždňa ministerstvo informovalo o dodatočných 2,44 miliónoch vakcín od ďalších dvoch dodávateľov.

Aj napriek nejasnej dostupnosti sme sa pozreli na to, ako tieto protilátky s organizmom ľudí budú bojovať. Najlepšie výsledky testovania má zatiaľ vakcína s obsahom mRNA (mediátorová ribonukleová kyselina), ktorá dokáže pretvoriť jeden gén na molekulu mRNA, ktorá vytvorí špecifický proteín. Práve tieto proteíny by mali byť účinné v boji proti ochoreniu COVID-19.

Samotný priebeh očkovania v blízkej budúcnosti predstaví pandemická komisia, kedy podľa spoločnosti Pfizer, vakcína účinkuje už pri podaní dvoch dávok.

Ďalšie správy zo Slovenska

Apple začal tento týždeň novú kapitolu

Kalifornská spoločnosť konečne ukázala nový vlastný čip M1, ktorým osadí dokonca až trojicu produktov. Prezentácia One More Thing predstavila extrémne úsporný a podľa všetkého niekoľkonásobne silnejší procesor v porovnaní s Intel jednotkami, s ktorými doteraz pracovali.

Apple

Predstavený MacBook Air dokáže byť až štvornásobne rýchlejší v porovnaní s predchodcom, a to všetko pri batérii dosahujúcej až 18 hodín výdrže na jedno nabitie. Nevídané možnosti tak Air dosiahne aj bez prítomnosti ventilátora, čo v počítačovom segmente vyskúšal Apple poslednýkrát s MacBookom 12.

Rovnaký procesor sa už o niekoľko dní bude predávať aj v MacBooku Pro, ktorý sa už tradične zameriava na náročnejších používateľov, ktorým ponúkne podľa slov Apple až trojnásobne vyšší výkon, ako rovnako drahá konkurencia.

V porovnaní s modelom Air ponúkne kvalitnejšie mikrofóny či svetlejší displej. Nový MacBook Pro ponúkne aj dlhšiu výdrž batérie, ktorá si oproti minulej iterácii až dvojnásobne zlepší.

Ďalšie články o Apple

WhatsApp má problémy s podvodmi

WhatsAppom sa šíria podvodné správy, ktorých cieľom je získanie osobných údajov používateľov. Podstatou podvodu je nalákanie na zmenu farebnej schémy, kedy tento proces požaduje od používateľa preposlanie správy ďalším kontaktom.

Pixabay

Po niekoľkonásobnom presmerovaní vyzve podvodný web používateľa k potvrdeniu zaslania SMS správy s kódom, čím podvodníci získajú prístup k podvedeným používateľom.

Ako v pôvodnom článku naznačujeme, najlepším spôsobom, ako sa pred takýmito útokmi brániť, je neotvárať podozrivé správy, respektíve bezpečne upozorniť odosielateľa, ktorý vôbec nemusí tušiť, že koná v online priestore neplechu.

Facebook pomaly vypúšťa tmavý režim a chystá novinky aj do četovacích aplikácií

Podstatne pozitívnejšie novinky sme zaznamenali na strane Facebooku. Ten síce pomaly, ale isto začína okupovať smartfóny tmavým režimom. Režim neprichádza vo forme tradičnej aktualizácie, takže je možné, že nový vzhľad si u seba zatiaľ nezaznamenal.

YouTube

Rovnako ešte nemusíš mať v telefóne najnovšiu funkcionalitu Messengeru alebo Instagramu. Tie totiž v blízkej budúcnosti dovolia odosielanie jednorazových správ, ktoré po pozretí používateľom sa okamžite nenávratne vymažú.

Ďalšie články týkajúce sa aplikácií

Facebook, cieliaci na vyššiu bezpečnosť v online priestore, funkcionalitu zatiaľ sprístupnil len vo vybraných krajinách a len pre čet jeden na jedného v Messengeri. Skupinové konverzácie a Instagram sú ale ďalšie na rade.

Niečo na odreagovanie

Formou kvízu sme zaspomínali na najlegendárnejšie kúsky mobilnej histórie. Kvíz už tradične pozostával z desiatich otázok, kde hlavný prím zohrávali fotografie mobilov lemujúce mladosť mnohých z nás. Na zozname tak nechýbajú viaceré Nokie, Ericcson ešte bez Sony alebo pomaly už zabudnuté Siemens modely.

YouTube

Po minulotýždňovej recenzii na Xbox Series X sme zhodnotili štartovacie tituly tejto konzoly, ktoré nemajú problém ťažiť maximum pri 4K a 60 snímkach za sekundu. Konzola aj napriek chýbajúcim exkluzívnym titulom ukázala potenciál a nám už chýba len konkurenčná kontra, ktorá pomaly klope na dvere.

Ďalšie články z herného sveta

Aby sme si skrátili čakanie na PS5, pripomenuli sme si, aké hry si s konzolou už o niekoľko dní zahráme. Ponuku sme samozrejme nezabudli porovnať s Xboxom, kde sme zamerali aj na ich najväčšiu prednosť – možnosť si daný titul zahrať na novej a zároveň aj staršej konzole.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom