Kalifornský gigant nám po množstve nových zariadení predstavil aj nové notebooky, ktoré sa budú niesť v znamení prvých modelov s vlastnými ARM procesormi. Apple odhalil nový MacBook hneď v niekoľkých verziách. Všetky ale majú jedno spoločné – vlastný procesor, ktorý otvára novú éru.

Po nových hodinkách Apple Watch Series 6, Apple Watch SE, iPadoch, HomePode mini a novej generácii iPhonov 12 a 12 Pro nám dnes Apple odhaľuje jedny z najočakávanejších notebookov. Po ohlásení prechodu na vlastné ARM procesory počas konferencie WWDC 2020 vzbudila spoločnosť veľa otázok o pripravovanom odlúčení od procesorov Intelu.

Dnes však ukázala všetko, na čo boli mnohí celé mesiace zvedaví. Dámy a páni, privítajte prvý Mac s vlastným procesorom Apple Silicon! Vlastný Apple procesor sa pritom ocitá nielen v počítači Mac mini, ale aj v nových MacBookoch giganta.

Procesor M1 od Apple otvára novú éru Mac zariadení

Oficiálne prvým procesorom pre zariadenia Mac z vlastnej dielne je nový kremík pomenovaný označením M1, ktorý bol navrhnutý špeciálne pre nové MacBooky a počítač spoločnosti. Apple s touto novinkou priniesol do produktov ohromný výkon a zároveň dosiahol čo najefektívnejšie využitie energie. Skĺbiť všetko do jedného a dosiahnuť tie najlepšie vlastnosti nebolo jednoduchou úlohou.

M1 je vyrábaný 5 nm výrobnou technológiou a ponúka najviac tranzistorov v Apple procesoroch vôbec. Celkovo obsahuje až 16 miliárd tranzistorov. Samotný procesor sa skladá zo 4 vysokovýkonných jadier a 4 efektívnych jadier, celkovo teda ponúka 8 jadier. Majú byť najvýkonnejšími a zároveň najefektívnejšími jadrami v procesore, pričom svojimi parametrami dokonca kraľujú aj celému segmentu procesorov vo svojej kategórii. Po tejto stránke má M1 ponúknuť 3,5-násobne vyšší výkon pri výpočtových úlohách.

Apple nás tiež oboznámil s grafickou stránkou nového CPU. Vlastný procesor spoločnosti obsahuje integrovanú grafiku s 8 jadrami, ktorá je údajne najrýchlejšou svojho druhu na trhu. Vďaka nej je napríklad Final Cut Pro rýchlejší až 6-násobne. Samotné GPU má poskytovať 6-krát vyšší výkon.

K tomu sa pridáva aj Neural Engine, ktorý dokáže vykonávať 11 miliárd operácií za sekundu a pýšiť sa môže 16 jadrami. S nimi dodá až 15-násobne vyšší výkon pri strojovom učení než doteraz. Obsahuje tiež ovládač pre USB 4, engine pre kódovanie a dekódovanie médií, ako aj zabezpečenú enklávu.

S novým M1 procesorom majú byť Mac zariadenia dostatočne výkonné aj na prácu s 3D softvérom a editovanie RAW fotografií. Pritom však majú byť aj dostatočne efektívne pri využití energie a ich výdrž nových Mac zariadení s týmto procesorom má byť na jedno nabitie až 2-násobná.

Pre nový procesor bol špeciálne prispôsobený aj nový macOS Big Sur

Pred Macmi teda stojí nová éra, ktorá im prinesie ohromné a údajne doteraz nevídané možnosti. Apple tomuto procesoru prispôsobil aj nový operačný systém macOS Big Sur. Vďaka tomu majú byť každodenné a aj náročné úlohy omnoho jednoduchšie a rýchlejšie spracované.

Pre procesor M1 je prakticky optimalizované všetko, s čím bude používateľ pracovať. Od samotného operačného systému, až po konkrétne aplikácie.

Nenechaj si ujsť
Nové MacBooky budú vedieť otvárať aplikácie z iPadov aj iPhonov

Dostupné majú byť univerzálne aplikácie, ktoré budú podporované aj na zariadeniach s Intel procesorom, aj na nových produktoch s M1 CPU.

Ďalšie aplikácie budú kompatibilné vďaka prekladaciemu softvéru Rosetta 2, ktorý dokáže preložiť kód aplikácií pre produkty s Intel CPU pre novinky s čipom M1. Vývojári však budú intenzívne pracovať na ďalších a ďalších aplikáciách, ktoré budú novému procesoru Applu prispôsobené. Samotný macOS Big Sur bude dostupný pre podporované zariadenia už 12. novembra.

MacBook Air dostane vďaka novému CPU doteraz nevídané možnosti aj bez ventilátora

Po odhalení detailov nového procesora prišiel rad na predstavenie prvého zariadenia, v ktorom sa tento čip ocitne. Nové CPU M1 od Apple si miesto nájde v notebooku MacBook Air, ktorý má poskytnúť nové možnosti využitia práve vďaka zbrusu novému procesoru. Podľa Apple ide o najpredávanejší 13″ notebook na svete, a preto niet divu, že mu spoločnosť venuje takúto pozornosť.

S novými hardvérom ponúkne MacBook Air až 3,5-násobne vyšší výpočtový výkon, 5-krát výkonnejšiu grafiku a 9-násobne väčší výkon strojového učenia ako rovnaký model s Intel procesorom. Apple avizoval, že nový Air je výkonnejší ako 98 % všetkých notebookov predaných v minulom roku.

Nový notebook spoločnosti prináša 13,3″ Retina displej s farebnou škálou P3, podporu až 16 GB RAM a 2 TB úložiska. Rýchlejší je aj samotný SSD disk, ktorý ponúkne 2-krát vyššiu rýchlosť čítania a zápisu. Avšak, nový Air nedostáva aktívne chladenie ventilátorom. O chladenie sa postará pasívny chladič. Počas používania teda používateľ nebude počuť žiaden hluk chladenia.

V tejto novinke ďalej nájdeme podporu pre Thunderbolt, USB 4, Wi-Fi 6 a Touch ID. Cenou má MacBook Air štartovať na 1129 € v základe a cena za výkonnejšiu verziu je 1399 €. Výrobca ohlásil dostupnosť v predobjednávkach už dnes, pričom do predaja sa dostane už v budúcom týždni.

Mac mini prináša vysoký výkon v kompaktnej konštrukcii

Novú generáciu Mac zariadení dopĺňa počítač Mac mini vybavený taktiež novým M1 procesorom od Apple. V kompaktnej konštrukcii prináša poriadnu dávku výkonu, ktorý je v porovnaní s predošlou generáciou až 3-násobne vyšší v oblasti výpočtového výkonu, 15-krát výkonnejší pri strojom učení a 6-násobne vyšší pri grafickom výkone, vďaka čomu si hravo poradí aj s komplexným renderovaní 3D objektov.

Pri porovnaní s najpredávanejším desktopom s Windowsom je podľa Apple Mac mini 5-krát výkonnejší, pričom všetko poskytuje len v 1/10 veľkosti konštrukcie. Tento mini počítač spoločnosti zároveň dostal vylepšený dizajn chladenia, ktorý mu umožní efektívne odvádzať teplo počas fungovania.

V oblasti podpory zvládne Mac mini fungovať simultánne s dvomi Apple Pro XDR displejmi pri plnom 6K rozlíšení. Gigant začne s predajom tohto malého počítača už v cenovej relácii od 799 € v základe s 256 GB pamäťou SSD. Za verziu s 512 GB SSD si vypýta 1029 €. Pre porovnanie sa Mac mini so 6-jadrovým Intel procesorom, 512 GB SS a 8 GB RAM predáva podľa oficiálnej ceny za 1259 €. Ceny počítača Mac mini boli uvedené z rakúskeho Apple webu.

Nový MacBook Pro sa nesie v znamení vyššieho výkonu a výrazne nižšej ceny

Rad sa dostal aj na vylepšený MacBook Pro pre najnáročnejších používateľov, ktorí využijú s novým M1 procesorom ešte vyšší výkon a ďalšie benefity avizované Applom. Pri porovnaní s predošlou generáciou vybavenou Intel procesorom je nový MacBook Pro s vlastným čipom spoločnosti až 2,8-násobne výkonnejší.

Gigant informoval, že s takýmto výkonom umožní tento notebook výrazne rýchlejšiu kompiláciu kódu, editovanie fotografií s vysokým rozlíšením a mnoho ďalšieho. Integrovaná grafika v procesore M1 je 5-krát výkonnejšia, vďaka čomu poskytne v MacBooku Pro benefity ako pri práci s grafickými programami, tak aj pri hraní. Výrobca v tomto prípade ospevoval vylepšený výkon pri výpočtových úlohách, ktorý má byť pri porovnaní s najpredávanejším konkurenčným notebookom v tejto cenovej relácii 3-krát vyšší.

Tento model určený pre najnáročnejších poskytne s efektívnejšou spotrebou energie aj dlhšiu výdrž batérie. Apple oznámil, že na jedno nabitie zvládne MacBook Pro 17 hodín prehliadania webu cez Wi-Fi, 20 hodín prehrávania videa a celkovo má dosahovať až 2-násobne dlhšiu výdrž v porovnaní s predošlou generáciou.

Do konštrukcie notebooku spoločnosť pridala aj mikrofóny, ktoré sú schopné nahrávať zvuk v štúdiovej kvalite a nový systém ISP pre vytváranie ostrejších a detailnejších fotografií či poskytovanie kvalitnejšieho obrazu pri video hovoroch.

V oblasti zabezpečenia tu nechýba Touch ID. MacBook Pro novej generácie podporuje dvojicu Thunderbolt portom a USB 4, vďaka čomu bude možné k nemu pripojiť ešte viac periférnych zariadení. V prípade samotného displeja tu Apple priniesol 13“ Retina panel a pre klávesový vstup je k dispozícii nový Magic Keyboard.

Za tento profesionálny notebook si výrobca vypýta podľa oficiálnych cien 1449 € v základe, kde poskytne 256 GB SSD. Verzia s dvojnásobným 512 GB SSD úložiskom bude stáť 1679 €. Na výber bude aj verzia s 8 GB alebo 16 GB RAM a voliteľné bude aj úložisko, kde bude dostupná až 1 TB/ 2 TB pamäť.

Len vyzdvihnime, že za predošlý 13“ MacBook Pro so 4-jadrovým Intel Core i5 procesorom, 16 GB RAM a 512 GB SSD chcel výrobca 2129 €. Cenový rozdiel je teda rozhodne veľký, čo ocenia najmä koncoví zákazníci.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom