Už len tri týždne nás delia od jednej z hlavných udalostí herného roka, spusteniu novej generácie konzol. PlayStation 5 a aj Xbox Series X/S sa pri uvedení na trh budú chcieť majiteľom zavďačiť aj pestrou ponukou herných titulov, ktoré naplno ukážu, čoho sú nové mašiny vlastne schopné.

Sony aj Microsoft sa pritom pri nových zariadeniach rozhodli vybrať pomerne rozdielnymi cestami. Zatiaľ čo japonská spoločnosť zostáva verná tradícii a snaží sa hráčov ku kúpe presvedčiť škálou fantasticky vyzerajúcich exkluzivít, gigant z Redmondu sa na svoje konzoly pozerá zoširoka a snaží sa zákazníkov motivovať predovšetkým k predplateniu svojej služby Xbox Game Pass.

Sony / Xbox

Iste, aj Microsoft jasne demonštruje nesporné výhody nového hardvéru, nerobí z neho ale terno, ktoré musí mať doma každý a rovno v deň vydania.

Prostredníctvom bohatej spätnej kompatibility a prístupnosti herných titulov na nových aj starých konzolách, doplnených o streamovaciu službu xCloud na mobilných zariadeniach, americká spoločnosť necháva na hráčoch, v akom prostredí si hry zahrajú a či im generačný skok stojí za ďalšiu investíciu.

Xbox Series X/S

Hlavným dôvodom ku kúpe nového Xboxu malo byť očakávané pokračovanie úspešnej sci-fi série Halo: Infinite, ktoré však bolo odložené až na budúci rok. Konzola od amerického výrobcu sa pri uvedení na trh bude opierať predovšetkým o svoje staršie vlajkové lode, ktoré na nových konzolách dostanú grafický update.

Týka sa to napríklad hier ako Forza Horizon 4, Gears 5, Sea of Thieves či vydarenej strategickej akcie Gears Tactics, ktorá si na Series X/S odkrúti premiéru. Nový Xbox však v deň svojho vydania nebude mať žiadnu čistokrvnú exkluzivitu, ktorá by na kúpu vedela nalákať masy.

Z nových titulov môžeme očakávať dobrodružnú indie hru The Falconeer alebo časovú exkluzivitu Yakuza: Like a Dragon, ktorá sa na PS5 dostane až v marci, no od novembra bude dostupná aj na Xbox One a PS4.

Exkluzívne tituly Xbox Series X/S dostupné v deň vydania: 

 • The Falconeer
 • Yakuza: Like a Dragon

Esom v rukáve americkej spoločnosti je herná služba Xbox Game Pass, ktorá hráčovi bezplatne sprístupní stovky herných titulov, ku ktorým od novembra navyše pribudnú aj tituly spoločnosti Electronic Arts. Veľká časť herných titulov v knižnici bude optimalizovaná pre vysoký výkon novej konzoly, čo v praxi znamená napríklad vyššie rozlíšenie, zvýšené snímkovanie či podporu ray-tracingu.

Dobrou správou pre herných nadšencov je funkcia Smart Delivery, ktorá sprístupní hry zakúpené na Xbox One aj na novej konzole Series X/S. Preniesť sa budú dať aj uložené pozície, v prípade zakúpenia Series X/S si tak hráči budú môcť bezplatne obohatiť herný zážitok o krajšiu grafiku a prémiové vlastnosti, ktoré zariadenie ponúka.

Zároveň treba poznamenať, že funkcia Smart Delivery nie je automaticky dostupná pri všetkých tituloch a vývojári tretích strán si sami určujú, či ich hry ponúknu prechod na next-gen konzoly bezplatne alebo za poplatok. Detailný náhľad ponúka tabuľka nižšie.

Kompletný zoznam hier dostupných v deň vydania na Xbox Series X / S:
Titul Smart Delivery Xbox Game Pass
Assassin’s Creed Valhalla áno
Borderlands 3 áno
Bright Memory 1.0
Call of Duty: Black Ops Cold War áno
(Cross-Gen Bundle)
Control áno
(Ultimate Edition)
Cuisine Royale áno
Dead by Daylight áno áno
Devil May Cry 5: Special Edition
Destiny 2: Beyond Light áno
DiRT 5
Enlisted
Evergate
Fortnite
FIFA 21 áno (do vydania FIFA 22)
Forza Horizon 4 áno áno
Gears 5 áno áno
Gears Tactics áno áno
Grounded áno áno
Just Dance 2021 áno
King Oddball áno
Maneater áno
Manifold Garden áno
Mortal Kombat 11 Ultimate áno
(všetky verzie)
NBA 2K21 áno
(Mamba Forever Edition)
Observer: System Redux
Ori and the Will of the Wisps áno áno
Planet Coaster: Console Edition áno áno
Sea of Thieves áno áno
Tetris Effect: Connected áno áno
The Touryst áno áno
The Falconeer áno
War Thunder áno
Warhammer: Chaosbane Slayer Edition
Watch Dogs Legion áno
WRC 9 FIA World Rally Championship áno
Yakuza: Like a Dragon áno
Yes, Your Grace áno
PlayStation 5

Sony naďalej zostáva verná svojej tradícii a na kúpu novej konzoly sa snaží nalákať predovšetkým kvôli exkluzívnym titulom. Spočiatku spoločnosť tvrdila, že väčšina exkluzívnych titulov, ktoré sa na PlayStation 5 v najbližších mesiacoch dostanú, bude hrateľných len na novom zariadení, nakoniec však zaradila spiatočku a množstvo z prichádzajúcich exkluzivít si hráči zahrajú aj na PlayStation 4.

V porovnaní s Microsoftom je ponuka herných exkluzivít citeľne bohatšia, ani tu však nejde o také terno, aké by si hráči mohli želať. Masovo propagovaný Ratchet & Clank: Rift Apart príde až na budúci rok, to isté platí o očakávanom Horizon Forbidden West či sľubne vyzerajúcej akčnej adventúre Deathloop, ktorá mala patriť k hlavným launch titulom, no nakoniec bola nečakane odložená.

Odkladu sa najnovšie dočkal aj multiplayerový titul Destruction AllStars, ktorý k vlastníkom PS5 príde až vo februári. Dobrou správou v tomto prípade je, že namiesto avizovanej cenovky 80€ zaň majitelia PlayStation Plus nezaplatia ani cent, keďže titul bude v rámci služby dostupný bezplatne.

Aj napriek nečakaným odkladom má PS5 pri svojom štarte stále čo ponúknuť. Hráči sa okrem multiplatformových titulov môžu tešiť na sedmičku exkluzivít, medzi ktorými jasne dominuje nové superhrdinské dobrodružstvo Spider-Man: Miles Morales aj remake jednej z najlepšie hodnotených RPG v hernej histórii, Demon’s Souls.

Veľké nádeje Sony vkladá aj do looter-shooter RPG Godfall, ktorý nechýbal prakticky na žiadnej veľkej prezentácii spoločnosti a sľubuje intenzívnu akciu v neopozeranom prostredí s dôrazom na kooperáciu. Kreatívne ladených hráčov a mladšie herné publikum by naopak mohol potešiť návrat ikonického maskota konzoly PlayStation v hre Sackboy: A Big Adventure.

Exkluzívne tituly PS5 dostupné v deň vydania: 

 • Astro’s Playroom
 • Bugsnax
 • Demon’s Souls
 • Godfall
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 • Sackboy: A Big Adventure
 • The Pathless (dostupný aj pre PC)

Pripomíname, že Astro’s Playroom je skôr milým technologickým demom ako plnohodnotnou hrou, titul bude navyše predinštalovaný v každom systéme PS5 a teda dostupný bezplatne.

Kompletný zoznam hier dostupných v deň vydania na PS5:
Titul Bezplatný upgrade z PS4
Assassin’s Creed Valhalla áno
Astro’s Playroom
Borderlands 3 áno
Bugsnax áno
Call of Duty: Black Ops Cold War áno
(Cross-Gen Bundle)
Control áno
(Ultimate Edition)
Devil May Cry 5: Special Edition
Demon’s Souls
Destiny 2: Beyond Light áno
Dirt 5
Fortnite
FIFA 21 áno (do vydania FIFA 22)
Godfall
Just Dance 2021 áno
Maneater áno
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales áno
Mortal Kombat 11 Ultimate áno
(všetky verzie)
NBA 2K21 áno
(Mamba Forever Edition)
Observer: System Redux
Planet Coaster: Console Edition áno
Sackboy: A Big Adventure áno
War Thunder áno
Warhammer: Chaosbane Slayer Edition
Watch Dogs Legion áno
WRC 9 FIA World Rally Championship áno

Poznámka: Do zoznamu sme zaradili aj tituly, ktoré budú vydané v blízkom časovom horizonte po uvedení konzoly na trh. Patria sem napríklad tituly ako Just Dance 2021 alebo Cyberpunk 2077, ktorý na next-gen zariadeniach síce bude hrateľný, plnohodnotnú next-gen verziu však vývojári vydajú až v priebehu budúceho roka. 

V prípade, že hráč vlastní PS4 verziu hry, bude pri väčšine titulov PS5 verzia s lepšou grafikou a pokročilými funkciami sprístupnená bezplatne. Výnimkou sú napríklad tituly ako Call of Duty: Black Ops War, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales alebo Control, pri ktorých hráč musí vlastniť niektorú z vyšších edícií.

Sony

V prípade PlayStation 5 rovnako stojí za zmienku, že predplatitelia služby PlayStation sa dočkajú benefitu v podobe kolekcie PS4 hier, ktorá im bude bezplatne sprístupnená. Hry v balíčku budú vizuálne vylepšené pre lepší zážitok určený na novú konzolu.

PlayStation Plus Collection predplatiteľom PS Plus sprístupní nasledujúce hry: 

 • God of War
 • The Last of Us: Remastered
 • Uncharted 4: A Thief’s End
 • Battlefield 1
 • Monster Hunter World
 • Fallout 4
 • Final Fantasy XV
 • The Last Guardian
 • Ratchet and Clank
 • Infamous: Second Son
 • Days Gone
 • Bloodborne
 • Detroit: Become Human
 • Batman Arkham Knight
 • Mortal Kombat X
 • Persona 5
 • Until Dawn
 • Resident Evil: Biohazard

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom