Za uplynulé roky sa množstvo streamovacích aplikácií hudby značne zvýšilo. Niekdajšie manuálne sťahovanie pesničky po pesničke sa tak zmenilo na nový spôsob počúvania muziky. Každý používateľ má iné nároky v oblasti kvality prehrávania, ale aj ceny predplatného. Zozbierali sme najpopulárnejšie streamovacie aplikácie hudby a detailne porovnali ich možnosti, kvalitu prehrávania a ceny.

Apple Music

Apple rozšíril ponuku svojich služieb o streamovaciu aplikáciu hudby ešte v roku 2015. Od tej doby prešla niekoľkými zmenami, no základom tejto aplikácie sú exkluzívne dohody spoločnosti s mnohými svetovými interpretmi.

Používateľ tak v tejto aplikácii nájde až 60 miliónov skladieb od množstva hudobníkov, medzi ktorými sú aj speváci, ktorých hudbu nenájdeme nikde inde. Práve takáto exkluzivita môže mnohých do Apple Music prilákať.

Dokonale zapadá do ekosystému Applu

Aplikáciu stiahneme pre všetky Apple zariadenia, Androidy a pre počítače s Windowsom je prehrávanie hudby dostupné cez iTunes. Samotná aplikácia poskytuje intuitívne prostredie s detailným prehľadom knižnice, výberom personalizovanej hudby, objavovaním nových pesničiek, no nájdeme tu aj rozhlasové stanice z celého sveta.

Pri prehrávaní hudby je možné zobraziť aj text pesničiek, ktorý sa prehráva v reálnom čase. Samozrejmosťou je aj offline prehrávanie hudby, ktorú si môže používateľ stiahnuť do svojho zariadenia.

Ďalšie možnosti a nastavenia ponúka Apple Music v Nastaveniach zariadenia, kde je možné vybrať si prednastavené profily ekvalizéra a prispôsobiť si tak kvalitu prehrávanej hudby. Aplikácia perfektne zapadá do celého ekosystému Apple zariadení a služieb. Apple Music je ako stvorené najmä na používanie s reproduktorom HomePod.

Všetko ešte vylepšuje spolupráca s asistentkou Siri a možnosť pridávania vlastných zakúpených skladieb cez iTunes. Nechýba tu ani možnosť sociálnej interakcie s priateľmi a po pripojení v aplikácií sa dá tiež sledovať, čo tvoji známi počúvajú. Navyše, pridanú hodnotu službe dodávajú aj výbery pesničiek od redaktorov spoločnosti, ktorí neustále aktualizujú playlisty.

Skvelá kvalita hudby za prijateľný peniaz

Apple pri svojej streamovacej aplikácii hudby ponúka vysoký bitrate 320 kbps pesničiek v AAC formáte, ktorý stojí za skvelou kvalitou prehrávanej hudby. Službu si môžu používatelia vyskúšať zo začiatku na 3 mesiace zadarmo.

V predplatnom pláne Apple Music potom ponúka 3 programy, a to predplatné pre študentov za 2,99 €/mes., individuálne predplatné za 5,99 €/mes. a rodinné predplatné za 8,99 €/mes. Bezplatná verzia aplikácie je však takmer nepoužiteľná.

Spotify

Švédska streamovacia aplikácia hudby je veľkou stálicou v tejto kategórii aplikácií. Stala sa známou po celom svete, no najväčšiu popularitu si získala od spustenia v roku 2008 až v posledných rokoch. S knižnicou obsahujúcou vyše 50 miliónov skladieb doteraz služba zaujala vyše 130 miliónov platiacich používateľov.

Práve Spotify mnohí vnímajú ako „must have“ aplikáciu pri prehrávaní hudby, ktorá ponúka všetky žiadané funkcie a možnosti zahrnuté do skvelo spracovanej aplikácie s intuitívnym prostredím, vyhľadávaním hudby, podcastov či playlistov. Spotify je dostupný pre všetky mobilné zariadenia s iOS a Androidom, ale aj ako desktopová verzia.

Ikonická streamovacia aplikácia, ktorá poteší každého

Pri používaní potom ponúka viacero užitočných možností, vrátane režimu Car pri jazde autom, ktorý uľahčuje ovládanie aplikácie. Aj v tejto streamovacej aplikácii je samozrejmosťou prepojenie na sociálne siete, zdieľanie počúvanej hudby a offline sťahovanie vo zvolenej kvalite. Aplikácii však chýbajú lyrics a používateľ teda nevidí text pesničky.

Spotify je možné prepojiť aj s navigáciou Mapy Google a Waze, v ktorých je potom dostupné jednoduchšie ovládanie prehrávania.

Aplikácii pomohla aj integrácia s digitálnymi asistentami a pred časom pribudlo fungovanie so Siri, pomocou ktorej je možné ovládať prehrávanie a vyhľadávať hudbu.

Dostupná je aj funkcia Group Session, ktorá umožňuje v reálnom čase ovládať prehrávanú hudbu používateľom v rovnakej lokalite. Takto môže ovládať prehrávanie najviac 100 ľudí, no funkcia je dostupná len pre mobilnú verziu aplikácie. K dispozícii je však ešte viac užitočných funkcií, ktoré dotvárajú skvelý zážitok z používania tohto streamu.

Kvalita hudby na úrovni

V nastaveniach Spotify nájdeme aj ekvalizér a prednastavené profily. Používateľ si môže zvoliť kvalitu prehrávania, ktorá opäť dosahuje najvyšší bitrate 320 kbps.

Najnižšia kvalita prehrávania má bitrate 24 kbps, normálna 96 kbps a vysoká 160 kbps. Formátom hudby je Ogg Vorbis. Voľba kvality prehrávania je osobitne dostupná pre streamovanie a osobitne pre sťahovanie hudby (dostupné len 3 možnosti: Normal, High a Very High).

Oplatí sa priplatiť

Podobne ako konkurencia, aj Spotify ponúka bezplatné skúšobné obdobie, avšak iba na 1 mesiac. Následne si môže používateľ vybrať niektorý z 3 predplatných programov. Individuálny plán pre jeden účet stojí 5,99 €/mes., plán pre pár známy ako „Duo“ stojí 7,99 €/mes. a rodinné predplatné pre 6 účtov stojí mesačne 8,99 €.

Okrem predplatného je možné Spotify používať aj bezplatne, avšak s viacerými obmedzeniami. Bez prémiového účtu treba rátať s reklamami počas prehrávania, nižšou kvalitou hudby a taktiež nie je možné sťahovať pesničky pre offline počúvanie. Platenú verziu si tak používateľ rozhodne naplno vychutná omnoho viac.

Tidal

Dostávame sa k ďalšej nesmierne populárnej aplikácii, ktorá berie prehrávanie hudby naozaj vážne. Hoci nie je Tidal v našich končinách tak populárny ako napríklad vyššie spomínaný Spotify, má rozhodne čo ponúknuť a skrýva aj prekvapenie pre „audiofilov“.

V globálnom meradle si však Tidal získal veľkú pozornosť a od roku 2014, kedy bola služba predstavená, oslovil milióny používateľov po celom svete. Taktiež má jednu z najväčších knižníc, ktorá obsahuje vyše 60 miliónov skladieb, z ktorých sú desiatky tisíc dostupné aj v bezkonkurenčnej kvalite.

Vydarená aplikácia s bohatými funkciami

Tidal taktiež ponúka, podobne ako iné aplikácie, už štandardné možnosti pre sťahovanie offline hudby, interakciu s priateľmi cez sociálne siete a dostupný je pre všetky platformy s operačnými systémami Windows, Android a pre Apple zariadenia. Svojim prostredím sa mierne ponáša na Spotify, a tak ani pri prechode či zmenou predošlej služby nebude v Tidale používateľ stratený.

Niekomu môže mierne prekážať vyhľadávanie, ktoré nie je tak prepracované ako pri Spotify a často sa môže stať, že rovnakú pesničku nenájdeme pod jednoduchým kľúčovým slovom. V porovnaní s väčšinou ostatných má Tidal v ponuke aj videoklipy k pesničkám, ktoré dokáže prehrávať v najvyššej FullHD kvalite.

Pri klasickej hudbe bez videa potom aplikácia ponúka všetky užitočné funkcie, na ktoré sú používatelia zvyknutí aj z iných aplikácií. Navyše aj tu nájdeme exkluzívnu hudbu, ktorú si spoločnosť u autorov „rezervovala“ zmluvou a nenájdeme ju v iných aplikáciách. Chýba tu však prehrávanie lyrics, no ku každej skladbe Tidal ponúka viaceré detaily a k niektorým aj krátky popis albumu.

Prekvapenie skrýva aplikácia aj v nastaveniach, kde je okrem bežných funkcií pre vyrovnanie hlasitosti, automatického prehrávania a nastavenia kvality hudby je dostupná aj funkcia 360 Reality Audio, ktorá zdokonaľuje zážitok z počúvania pesničiek. Funkcia je dostupná len pre predplatiteľov pri Hi-Fi kvalite hudby, podporujú ju všetky slúchadlá a smartfóny.

Ideálny stream pre najnáročnejších

Keď sme už pri tej kvalite hudby, práve Tidal je ideálnou streamovacou aplikáciou vhodnou pre tých najnáročnejších používateľov, ktorí si na kvalitu prehrávania skutočne potrpia. Služba využíva hneď dva formáty pri prehrávaní. V normálnom režime pri bitrate 96 kbps a vysokej „high“ kvalite s bitratom 320 kbps je hudba prehrávaná v AAC formáte podobne ako pri Apple Music.

Vyššia kvalita v Hi-Fi režime už ale ponúka FLAC formát a pri prehrávaní sa bitrate dostáva na úroveň až 1411 kbps. Absolútnym vrcholom pre audiofilov je potom režim Master, v ktorom je síce dostupných „len“ niekoľko desiatok tisíc pesničiek, no ten ponúka rovnako FLAC formát prehrávania a bitrate na úrovni až 3000 kbps.

Za kvalitu sa pripláca

V tomto smere je teda Tidal bezkonkurenčnou streamovacou aplikáciou, ktorá vie, čo najnáročnejší používateľ požaduje. Vysokým nárokom ale odpovedajú aj vysoké ceny predplatného. Služba u nás ponúka iba dva balíky.

V základnom prémiovom balíku Tidal Premium stojí 5,99 €/mes. a najvyšší dostupný balík Tidal HiFi je u nás za 11,99 € mesačne. Na začiatok si však môže aplikáciu používateľ vyskúšať na 30 dní zdarma.

YouTube Music

Štvrtá aplikácia v tomto porovnaní je mnohým dobre známa. Ide o akúsi „odnož“ klasického YouTube, ktorú Google priniesol do samostatnej aplikácie. YouTube Music zároveň slúži ako náhrada za Hudbu Play. V podstate ide o nováčika, ktorý prišiel na trh len v roku 2018 a snaží sa konkurovať etablovaným službám aj vďaka veľkej knižnici s vyše 50 miliónmi skladieb.

Aplikácia je súčasťou programu YouTube Premium a od ostatných sa značne líši najmä prostredím a poskytovaným obsahom. Prostredie aplikácie stále nemusí byť každému pochuti a nie je dostatočne vyladené. V niektorých prípadoch napríklad pri nastaveniach stále nefunguje ovládanie gestami.

Aplikácia má ešte niekoľko neduhov

YouTube Music je možné používať dvoma spôsobmi – prehrávaním videí alebo iba prehrávaním hudby, čo je možné zvoliť dvomi tlačidlami. Hoci týmto fungovaním pripomína Tidal, prehrávané videá sú prevzaté priamo z YouTube aplikácie a niekedy sa teda používateľ stretne aj s playlistami či videami z rôznych kanálov.

Prostredie aplikácie je prehľadné a jednoduché, no niektorým používateľom môže chýbať samostatné rozdelenie sekcie hudobných videí a samostatných pesničiek. Videá sa totiž miešajú s hudbou, čo pôsobí mierne chaoticky.

Dostupné je ale aj množstvo rôznych žánrov, ktoré počúvanie hudby zjednodušujú. V aplikácií chýbajú niektoré štandardné možnosti a funkcie, ktoré sú bežné u konkurenčných služieb.

Veľké množstvo videí a pesničiek z YouTube tiež zapríčiňuje, že nie je v rovnakej kvalite dostupný všetok obsah. U niektorých videí sa nedá kvalita prehrávania zvoliť vôbec. Nechýba tu ale sťahovanie pre offline prehrávanie či vytváranie playlistov podľa preferencií používateľa.

Kvalitou prehrávania neohromí, ale ani neurazí

Štandardne však YouTube Music ponúka pesničky v nízkej kvalite pri 48 kbps bitrate, v normálnej kvalite pri 128 kbps a vo vyššej kvalite pri 256 kbps.

Všetka hudba je dostupná v AAC formáte. Aplikácia ale umožňuje aj nahrávanie vlastnej hudby vo formátoch FLAC, M4A, MP3, OGG a WMA.

Šlo by to aj lacnejšie

Jednou z výhod YouTube Music je, že je dostupná aj úplne zadarmo, hoci s obmedzeniami. V bezplatnej verzii aplikácie sa nevyhneme reklamám a prehrávanie sa po minimalizácii aplikácie ihneď pozastaví. Platená verzia je potom v základe dostupná za 7,99 €/mes. pre 1 účet a rodinné predplatné YouTube Music Family stojí 11,99 € za mesiac.

Aplikáciu je možné používať aj ako súčasť služby YouTube Premium, za ktorú mesačne zaplatíme pri individuálnom pláne 9,49 € a pri rodinnom predplatnom 14,49 €/mes. Ceny sú však v porovnaní s kvalitami a možnosťami konkurenčných streamovacích služieb privysoké.

Deezer

Deezer je z týchto streamovacích aplikácií najstarším titulom, ktorý svoju cestu brázdi už od roku 2007 a doteraz rozšíril katalóg pesničiek na úctyhodných 56 miliónov skladieb, ktoré ponúka už vo vyše 186 krajinách po svete. Počet predplatiteľov ale nie je ani zďaleka tak vysoký ako u niektorých konkurenčných služieb. Aktívne totiž Deezer používa „len“ 14 miliónov ľudí.

To však neuberá na jeho atraktivite. Je totiž komplexnejší ako sa na prvý pohľad zdá. Aplikácia je skvelo prispôsobená moderným štandardom, prostredie je prehľadné a ponúka všetko potrebné, vrátane intuitívneho ovládania. Dostupná je pre všetky známe platformy a operačné systémy.

Vyladená aplikácia myslí aj na najmenšie detaily

Natívne je tiež podporované prehrávanie lyrics pri vybraných skladbách a poteší aj vyhľadávanie, ktoré sa chytá na Spotify. Prostredie pri prehrávaní hudby ponúka všetky užitočné funkcie. Kvalitu prehrávania si môže používateľ nastaviť aj priamo z hlavnej obrazovky prehrávania a využiť sa dá aj ekvalizér s viacerými prednastavenými profilmi.

Rovnako ako u iných, aj tu je hneď niekoľko možností pre výber kvality zvuku a okrem „Kompaktného“ profilu je dostupný aj Vyvážený a Vylepšený zvuk s vyššou kvalitou.

Taktiež sa dá zvoliť kvalita streamovania hudby. Deezer ale ponúka aj užitočné nastavenia pre prispôsobenie zobrazenia prostredia.

Samozrejmosťou je už tmavý režim, no okrem prehrávača, ktorý sa sfarbením prispôsobuje podľa obrázkov albumov, je možné zvoliť aj jednofarebný prehrávač. Pre detailistov je dostupná aj voľba ikony aplikácie, ktorá môže byť tmavá alebo svetlá. Aby toho nebolo málo, v ponuke Deezer Labs nájdeme pripravované funkcie, ktoré je možné vyskúšať už predčasne v testovacej prevádzke.

Podceňovaný stream, ktorý by ocenili aj nároční používatelia

Čo sa kvality prehrávania týka, tak v spomínaných režimoch dokáže Deezer prehrávať hudbu pri 128 kbps (Kompaktný režim) a 320 kbps (Vyvážený režim). Samostatnou kategóriou je potom Deezer HiFi, ktorý dokáže poskytnúť hudbu v bezstratovej kvalite FLAC formátu pri 1411 kbps.

Deezer teda môžeme vnímať aj ako podceňovanú službu, ktorú zatienila konkurencia, no svojimi možnosťami by uspokojila aj tých náročnejších.

Priemerné ceny

V prípade predplatného je však na tom lepšie ako taký Tidal a aktuálne je možné službu predplatiť za 5,99 € mesačne pri štandardnom prémiovom programe.

Rodinné predplatné je dostupné už za 8,99 € mesačne. Najvyšší plán Deezer HiFi so spomínanou kvalitou prehrávania potom stojí 8,99 €/mes. s 1-mesačnou skúšobnou lehotou.

V Telekome je ešte lacnejší

Zákazníci Telekomu však môžu využiť partnerskú dohodu medzi spoločnosťami a aktivovať si Deezer na 1 rok za 2,99 €/mes. pri ročnej viazanosti. Potom bude cena 4,99 € mesačne. Samotný Deezer je dostupný podobne ako Spotify aj bezplatne, no taktiež s obmedzeniami.

Počas prehrávania sa vo „free“ programe objavujú reklamy, počet preskočení pesničiek je obmedzený a nie je možné sťahovať hudbu pre počúvanie offline. V porovnaní s konkurenciou však ide o menej známy stream, ktorý ale ponúka dostatok možností a kvalít.

SoundCloud

Poslednou streamovacou aplikáciou z tohto porovnania je SoundCloud, služba, ktorú mnohí zrejme poznajú len ako platformu pre prezentovanie interpretov a nahrávanie nových skladieb. To, že ide o menej obľúbený stream dokazuje aj fakt, že predplatné za minulý rok využívalo len zhruba 100 000 ľudí, informoval The Verge. V tejto aplikácii, ktorá prišla na svet v roku 2008, však nájdeme najväčšiu zbierku hudby.

Odlišný stream zameraný na sociálne interakcia

Knižnica SoundCloudu totiž obsahuje viac ako 200 miliónov titulov od najrôznejších a aj menej známych interpretov. Tento stream je založený viac na sociálnej interakcii medzi používateľmi a tvorcami. Priamo počas prehrávania hudby je možné sledovať aj jednotlivé pridané komentáre, ktoré sa automaticky objavujú v prehrávači.

Každú pesničku je možné zdieľať na sociálnych sieťach alebo taktiež pridávať vlastné skladby, k čomu je určené samostatné tlačidlo na domovskej obrazovke. Hudba je rozdelená do rôznych obľúbených kategórií a neustále sa zoznam pesničiek rozširuje o novú tvorbu.

Kvalitou hudby nezaostáva

Prostredie aplikácie je mierne netradičné a prehrávač nemusí vyhovovať každému. Všetko je totiž orientované práve na zdieľanie hudby a sociálne interakcie. Kvalitu prehrávania nie je možné v bezplatnej verzii nastaviť. SoundCloud v „High Quality“ režime prehráva v pri 256 kbps bitrate v AAC formáte, čo je ekvivalentom pre 320 kbps bitrate klasického „.mp3“ formátu.

Služba pre špecifickú skupinu používateľov

K dispozícii je okrem bezplatnej aplikácie aj prémiový balík SoundCloud Pro Unlimited, ktorý za 8,25 € mesačne ponúka ďalšie možnosti najmä pre interpretov. Tí si v tomto balíku môžu plánovať publikovanie skladieb a prispôsobovať ďalšie možnosti.

Aj bez predplatného však ide o skvelú aplikáciu, ktorá ponúka „tony“ skladieb aj od slovenských interpretov a skladateľov a je stvorená predovšetkým pre objavovanie hudby, ktorá sa v iných streamoch vôbec nenachádza. Cieľová skupina používateľov je tak pre SoundCloud odlišná ako v prípade vyššie spomínaných streamov.

Verdikt

Trh so streamovacími aplikáciami je skutočne bohatý na najrôznejšie tituly, ktoré sú určené pre bežných aj náročných zákazníkov. Pre niekoho môže byť zložité vybrať si ten správny stream, no vo väčšine prípadov môžeme potvrdiť, že Apple Music a Spotify sú takmer rovnocenné.

Každá aplikácia však ponúka aj svoje pre a proti a je len na používateľovi či bude preferovať stream stavaný pre ekosystém Applu alebo dá prednosť univerzálnej aplikácii, ktorú využije naozaj všade. Pre fajnšmekrov je tu potom Tidal a Deezer. Prvý menovaný má navrch v špičkovej kvalite zvuku pri najvyššom prehrávaní v režime Master, no ľudí môže odradiť vyššia cena predplatného.

Pokiaľ si však niekto potrpí na kvalitu a nechce príliš míňať, Deezer je ako stavaný na kvalitné počúvanie hudby sa primeraný mesačný poplatok. Mnohokrát príliš nedocenený stream má totiž čo ponúknuť aj tým najnáročnejším. Ak si však niekto s obľubou púšťa pesničky z YouTube, aplikácia YouTube Music bude vhodnou voľbou.

Treba však počítať s tým, že nie je tak ďaleko ako konkurencia a niektoré možnosti v nej používateľ nenájde. Navyše, všetko to môže zabíjať premrštená cena, ktorá nie je vzhľadom na funkcie a kvalitu tohto streamu adekvátna.

Pre odvážnejších je tu potom SoundCloud, ktorý umožňuje objavovať nových interpretov a pripojiť sa k jedinečnej komunite hudobníkov, ktorí svoju tvorbu prezentujú práve v tomto streame. Bežný používateľ ho ale nemusí doceniť.

Ktorú zo spomínaných streamovacích aplikácií využívaš?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom