Pokračujeme v novo nastolenom trende rekapitulovania posledných dní technologického sveta. Tento týždeň sme sa dočkali hneď niekoľkých kľúčových informácií, ktoré rozhodne stoja za opätovné obhliadnutie. Bonusom je exkluzívny rozhovor, tentokrát s poprednou osobnosťou slovenského filmového priemyslu.

Intel predstavil novú generáciu procesorov

Dlhoročný súboj výrobcov procesorov aj tento rok naberá na obrátkach. Intel predstavil 11. generáciu herne orientovaných modelov označených Rocket Lake-S, ktoré, žiaľ, aj naďalej vyvíja iba 14 nm výrobným procesom. V závislosti od toho sa tak pýtame, či budú stačiť na AMD, ktoré už pekný piatok presedlalo na 7 nm výrobný proces.

Z dostupných informácií sme sa dozvedeli, že Intel bude stavať na zdokonaľovaní dostupnej technológie, čím poskytne radikálny percentuálny nárast inštrukcií za cyklus. Intel aj pri tejto generácii stavia na nedávno predstavenú architektúru Xe, údajne prinášajúcu až 50 % nárast výkonu.

Intel

Práve architektúra Xe sa excelentne predviedla aj v úplne novom laptope ASUS ZenBook Flip 13, ktorý sme mali možnosť exkluzívne otestovať medzi prvými na Slovensku.

Intel Iris Xe, ako súčasť procesora Intel Core i7-1165G7, si v našom testovaní viedla na viac než vynikajúcej úrovni, kedy sa ju nebojíme zaradiť hneď vedľa jednoduchšie dedikované karty Nvidie zo série GeForce MX.

NVIDIA má dôvod na obavy

AMD tento týždeň zakontrovalo NVIDII predstavením novej línie grafických kariet. Spoločnosť pokračuje v trende zo začiatku mesiaca odhalenými procesormi Ryzen 5000, ktorými priamo útočí na konkurenciu pomerom ceny a kvality.

Séria Radeon RX 6000 predstavila najvýkonnejší model RX 6900 XT, ktorý na trhu zohrá rolu priameho konkurenta RTX 3090. Pri nových grafických kartáchhrá hlavný prím architektúra RDNA 2 a 16 GB GDDR6 pamäť v prípade všetkých nových modelov.

Screenshot / YouTube / AMD

Cenovky Radeon kariet by mali byť v porovnaní s konkurenciou nižšie o stovky eur, pričom najsilnejší model, RX 6900 XT, sa bude predávať len od 999 dolárov. Len pre porovnanie, špecificky podobný variant Nvidia RTX 3090 je až o 500 dolárov drahší.

Orange strácal i získaval ľudí

Oranžový operátor si v treťom štvrťroku polepšil najmä v oblasti fixných služieb, zatiaľ čo koronakríza zabezpečila prepad oproti minulému roku pri mobilných službách. Výnosy pritom k 30. septembru klesli medziročne o 3 %, kde dvoma hlavnými faktormi bola 2,5 % strata na poli poskytovania služieb a 5,1 % strata pri výnosoch zo zariadení.

V porovnaní s júnom tohto roka od mobilných služieb upustilo 14 000 zákazníkov. Nárast však nastal na strane služieb, ako pevný internet, TV a konvergentné služby, kde spoločnosť k 30. septembru zaznamenala 20,2 % nárast oproti minulému roku.

Ďalšie články týkajúce sa slovenských operátorov:

Po minulotýždňovom odhalení ponuky Orangeu nasleduje s predstavením vianočných akcií Telekom. Ten stavia svoju stratégiu najmä na predplatných službách, kde zákazníci Telekomu môžu na nasledujúce dni využívať zadarmo HBO GO, Deezer a Videotéku. Nechýbajú ani zľavy na paušály pre stálych zákazníkov.

Výhod sa dočkajú aj zákazníci prechádzajúci na nový paušál, kedy môžu získať až nekonečné dáta na 90 dní s Magenta 1 alebo na 30 dní bez Magenta 1.

Celoplošné opatrenia sa dotýkajú aj Slovenskej pošty

Slovenská pošta vzhľadom na druhú vlnu koronakrízy mení určité pravidlá doručovania zásielok. Najzásadnejšia zmena sa tak týka doručovania obyčajných a doporučených zásielok, ktoré budú doručované do schránok, respektíve v závislosti od veľkosti budú zásielky uložené na pošte.

Freepik (Úprava redakcie)

Úradné zásielky a doporučené listy budú podpisované na vonkajšom priestranstve, pričom doručovateľ ohlási zásielku zvončekom a prebratie prebehne mimo obydlia za dodržiavania prísnych hygienických opatrení, vzťahujúcich sa na rúška, vlastné pero a bezpečný odstup.

Zásielky pre pozitívne testovaných adresátov musia byť doručovateľovi vopred ohlásené, kedy následne nebudú dodané. Rovnaké pravidlá tak platia aj v priestoroch Slovenskej pošty. Všetky vyššie popísané opatrenia Slovenskej pošty rozhodne kvitujeme a chápeme v plnom znení.

Ďalšie správy zo Slovenska:

Ceny internetu od SpaceX sú známe

Verejní beta testeri mali prístup k vyskúšaniu satelitného internetu SpaceX poskytovaného už takmer 900 satelitmi Starlink umiestnenými na orbite. Testeri následne zverejnili svoje poznatky na Reddite, kedy namerali 100 Mbps pri sťahovaní a 40 Mbps pri nahrávaní s odozvou 20 ms.

@flcnhvy/Twitter/Global Meteor Network

Projekt „Better Than Nothing Beta“ pritom testerov stál okolo 422 € za router a anténu, kedy mesačný poplatok za pripojenie činí v prepočte okolo 84 €. Ako sme naznačili v pôdovnom článku, rýchlosti ešte nie sú plnohodnotné a postupom času sa ako rýchlosť, tak aj odozva budú vylepšovať.

Ďalšie články o vesmíre:

Prvé testy naznačili, že idylické podmienky pripojenia na internetovú sieť SpaceX-u sú zatiaľ hudbou v budúcnosti. V tom nás uisťuje ako pomerne nízka prenosová rýchlosť a horibilne vysoká latencia, tak aj neprimeraná, niekoľkonásobne vyššia cenovka v porovnaní s „tradičným“ internetom.

Prečo zahraniční filmári obchádzajú slovenské lokality?

Podarilo sa nám vyspovedať manažérku Slovenskej filmovej agentúry, Zuzanu Bielikovú, ktorá sa v minulosti nespočetnekrát aktívne podieľala na prezentovaní krajiny pred filmármi svetových formátov.

Zuzana Bieliková archív / TASR

Bieliková priblížila viaceré projekty (aj Netflixu) spájané so Slovenskom, respektíve tempo vývoja filmového biznisu počas aktuálnej pandémie. Nezabudli sme sa opýtať, aké prekážky vidia svetoví filmári na Slovensku, kedy sme sa dozvedeli, že našej krajine chýbajú filmové ateliéry, najbližšie dostupné v Českej republike alebo Maďarsku.

Zároveň však prízvukuje, že Slovensko je pre svetové filmové spoločnosti stále atraktívne, kde veľkú úlohu zohráva „neopozeranosť“ lokalít alebo výhodné investičné príležitosti. Na otázky, či sa naozaj natáča na Slovensku snímka Duna alebo aké projekty mieria na Slovenska v najbližších si už musíš nájsť odpovede v samotnom rozhovore.

Slováci opäť naleteli hoaxom

Prvého pochybenia sme sa dočkali už hneď v pondelok, kedy algoritmus Facebooku vyhodnotil stránku bojujúcu proti dezinformáciám za pochybnú. Dôvodom zlyhania bola správne použitá fotografia kalifornskej fakulty, ktorú však zároveň použila iná, dezinformačná stránka z Ruska.

Redakcia

Jedná sa o stránku Lovci šarlatánov, v réžii mladých lekárov odhaľujúcich medicínske dezinformácie. Autonómny nástroj sociálnej siete v tomto prípade zakročil nesprávne, a to aj napriek tomu, že zdroj a samotný popis príspevku hovoril pravý opak.

S narastajúcim napätím v krajine sa tak mnohí používatelia uchyľujú k neovereným a spravidla jednoduchšie uchopiteľným informáciám. Takýmto prípadom je aj hoax založený na nedpoložených tvrdeniach používateľa sociálnej siete, spochybňujúcemu COVID-19.

Vrcholom, až 4000-krát zdieľaného príspevku, boli informácie o odmene 1000 € v prípade, že rodina zosnulých uvedie príčinu smrti práve ochorenie na koronavírus. Ako píšeme v pôvodnom článku, v prípade takmer okamžite zakročila Polícia SR.

KONŠPIRÁTOR ZMERAVEL, KEĎ MU NA DVERE ZABÚCHALA POLÍCIA: JEDNA PANI POVEDALA, POČUL SOM TO OD BRATOVEJ SUSEDY KOLEGYNE…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Thursday, October 29, 2020

Na premyslený podvod v mene spoločnosti WebSupport narazil náš čitateľ. Ten narazil na sofistikovane zostavený mail v mene etablovanej spoločnosti, ktorý od neho vylákal stovky eur. Kameňom úrazu tak bolo, že zatiaľ čo zákazník údajne zaplatil za služby len 7,98 €, z účtu mu odišlo desaťnásobne viac.

freepik / Redakcia

Čitateľ tak okamžite kontaktoval svoju banku, ktorá mu však nepodala úplne riešenie a my sme sa preto rozhodli kontaktovať všetky popredné banky na Slovensku. Redakcia FonTech.sk dostala vyjadrenie od Tatra Banky a Slovenskej sporiteľne, ktoré súbežne upozorňujú, že v každom takomto podvode závisí samotné riešenie od povahy problematiky.

Ako sme poznamenali v pôvodnom článku, najlepšou ochranou pred takýmito podvodmi je prevencia. Prím tak zohráva niekoľkonásobné preverenie adresáta financií, respektíve odosielateľa e-mailu, ktorý sa v žiadnom prípade nemôže líšiť od oficiálneho označovania.

Klient banky by tak pri zistení podobného podvodu mal bezodkladne nahlásiť nešťastnú situáciu banke, ktorá urobí všetko preto, aby sa daná transakcia vynulovala. Popredná slovenská banka zároveň upozornila, že v krajných prípadoch tak môže dôjsť aj k zrušeniu účtu.

Čitateľ sa však kompenzácie nedočkal, keďže banka uviedla, že k pochybeniu došlo na strane klienta. V tomto prípade by sme však zhromaždili všetky dostupné dôkazy a pohnali proces aj skrz verejnoprávne orgány, ktoré budú mať oveľa voľnejšie ruky v riešení sporu.

Ďalšie články o hoaxoach, dezinformáciách a podvodoch

Hry a filmy a plné strachu

Týždeň sme odštartovali výberom najkultovejších hororových hier, kedy nás aj pri spomienke na nich oblieva pot. Následne môžeš v rovnako inšpirovanom kvíze otestovať svoje znalosti hororových svetov, kde snáď natrafíš na chýbajúcu inšpiráciu počas dlhých jesenných večerov.

FonTech

Keď ale nepatríš medzi fanúšikov hier, no rád sa bojíš pred televíznymi obrazovkami, určite zváž náš výber hrôzostrašných filmov, slúžiaci ako pomocná barlička na nadchádzajúce víkendy. Dobrou správou je, že všetky z nich nájdeš aj na streamovacích službách.

Ďalšie filmové a herné články

Pokiaľ si tvoje nervy potrebujú odpočinúť od nekončiaceho trápenia hororových svetov, rozhodne sa poobhliadni za tretím Baldur’s Gate, ktoré je ale zatiaľ len v Early Accesse režime. My sme si hru podrobne vyskúšali a musíme konštatovať, že ide o jedno z najlepších osviežení ikonických herných značiek, ktorému možno moderný hráč RPG bude musieť prichádzať na chuť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom