Množstvo prípadov falošnej technickej podpory v mene Microsoftu pribúda. Polícia preto varuje ľudí, aby boli ostražití a nenechali sa oklamať zdanlivo dôveryhodným telefonátom. Podvodníci volajú Slovákom, ktorých sa snažia presvedčiť, že sú z podpory Microsoftu a žiadajú vzdialený prístup k počítaču. Ten následne zablokujú a pýtajú si výkupné.

Zneužitie mena známej spoločnosti pri podobných podvodoch nie je žiadnou novinkou. Už v minulosti sa aj v zahraničí objavili prípady, kedy sa podvodníci vydávali za technickú podporu Microsoftu a dokonca aj Googlu s cieľom vydierať obete, ktoré im poskytnú vzdialený prístup k počítaču.

Vtedy však využívali jednoduchý program Lock My PC na zamknutie obsahu počítača a od ľudí žiadali, aby im za odblokovanie zaplatili výkupné. V takých prípadoch obetiam podvodu pomohla samotná firma FSPro Labs, ktorá odomkla zablokované zariadenia pomocou kódu. Bližšie informácie o tomto podvode sme spísali v samostatnom článku.

Aktualizácia 1.11.2020

Polícia na Slovensku opätovne upozorňuje na stále aktívnych podvodníkov, ktorí sa vydávajú za technickú podporu spoločnosti Microsoft, podobne ako v predošlých mesiacoch. Podvodníci môžu ľudí kontaktovať z rôznych telefónnych čísel so slovenskou predvoľbou +421 alebo aj predvoľbami +44 a +34, pričom môžu hovoriť anglickým jazykom.

Obeť sa podvodníci snažia presvedčiť, že volajú kvôli problémom v jej počítači, že sa v ňom nachádzajú škodlivé súbory alebo že môžu hackeri získať prístup k jej internet bankingu. Následne sa snažia nanútiť inštaláciu programu pre vzdialené ovládanie počítača. Medzi najpoužívanejšími programami týchto podvodníkov je voľne dostupný softvér TeamViewer, Zoho Connect, LogMeIn a Anydesk.

Podvodná technická podpora potom môže vypnúť obrazovku počítača a obeť tak nevidí, čo sa na pozadí deje. Následne môže dôjsť k zablokovaniu počítača, za čo chcú podvodníci výkupné, alebo k odcudzeniu hesiel v internetových prehliadačoch, či k získaniu prístupu do internet bankingu a odcudzeniu financií.

SLOVÁKOM VOLAJÚ PODVODNÉ ČÍSLA: PREČÍTAJTE SI, AKO VÁS MÔŽU OBRAŤ O TISÍCE EURPáchateľ z rôznych telefónnych čísel,…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Sunday, November 1, 2020

Podvodníci sa pritom stále predstavujú ako pracovníci Microsoftu z technickej podpory, pričom zneužívajú aj skutočné mená ľudí pracujúcich pre túto spoločnosť. Okrem vyššie spomínanej podvodnej schémy sa objavuje aj podvod, pri ktorom obeť nevedomky sama kontaktuje podvodníkov s prosbou o pomoc.

Falošná technická podpora Microsoftu si totiž zaplatí reklamy na Google a pri prípadných problémoch s počítačom tak môžu Slováci naraziť aj na ich inzerovanú technickú podporu s falošnými stránkami. Podvodníkov je však možné odhaliť hneď niekoľkými spôsobmi.

V prípade, že sa technická podpora ozve bezdôvodne, ide o prvý znak podvodu. Pracovníci technickej podpory totiž ľudí sami nekontaktujú, v prípade problémov so zariadením musia používatelia sami vyhľadať ich pomoc. Zároveň však technická podpora nikdy nevyžaduje prístup k bankovým účtom či iným citlivým informáciám.

Aktualizácia 21.8.2020

Podvodníci vydávajúci sa za falošnú technickú podporu sa snažia neustále oklamať Slovákov a obrať ich o peniaze. Na pretrvávajúce podvody upozornila polícia na facebookovej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR, ktorá zverejnila varovanie od známej poškodeného Slováka, ktorý falošnej podpore naletel. Podľa týchto informácií majú podvodníci stále kontaktovať ľudí na Slovensku, pričom už nemusia volať len z čísla so slovenskou predvoľbou, ale využívajú dlhé číslo začínajúce kombináciou „03“.

POZOR: JEDNA Z VÁS UPOZORŇUJE VŠETKÝCH FANÚŠIKOV PRED PREMYSLENÝM PODVODOM "Dobrý deň, mohli by ste upozorniť ľudí na…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Friday, August 21, 2020

Princíp podvodu je však podobný ako ten, na ktorý polícia upozornila ešte v júli tohto roka. Podvodníci komunikujú v angličtine a vydávajú sa za „podporu Windowsu“, pričom od obete žiadajú povolenie pre vzdialený prístup k počítaču, aby mohli odstrániť údajný vírus.

Obeť má za takúto technickú podporu zaplatiť 5 €, no podvodníci si navyše pýtajú aj fotografiu občianskeho preukazu a údaje kreditnej karty. Následne žiadajú, aby obeť zaplatila poplatok 100 € a zvyšných 95 € sa vráti späť na účet. Ide však o očividný podvod.

Pôvodný článok z júla 2020

Na Slovensku vyčíňa falošná technická podpora Microsoftu

Obdobný druh podvodu už dorazil aj na Slovensko, kde sa môžu ľudia stretnúť s telefonátmi od podvodníkov, ktorí sa tvária práve ako technická podpora spoločnosti Microsoft. Nárast týchto telefonátov zaznamenal Odbor počítačovej kriminality úradu kriminálnej polície. Hoci telefonáty prichádzajú zo slovenskej predvoľby +421, podvodníci komunikujú v angličtine.

Zneužívajú dokonca osobné informácie skutočných pracovníkov Microsoftu, aby pôsobili čo najdôveryhodnejšie. Takéto údaje pritom môžu získať z rôznych sociálnych sietí. V telefonáte žiadajú svoju obeť, aby im poskytla vzdialený prístup k počítaču. Údajne kvôli oprave technických problémov a inštalácii nových aktualizácií. Ak však prístup získajú, počítač zablokujú.

NEDÁVAJTE PODVODNÍKOM KĽÚČ OD SVOJHO POČÍTAČA: POZOR NA FALOŠNÚ TECHNICKÚ PODPORU MICROSOFTUOdbor počítačovej…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Thursday, July 16, 2020

Nenechaj si ujsť
Rovnaký podvod, opäť tisíce naivných Slovákov. Falošná súťaž má na Facebooku veľký úspech

Následne od ľudí žiadajú, aby im poslali výkupné za odblokovanie zariadenia na bankový účet. Platba má ale prebehnúť z napadnutého počítača a podvodníci by tak mohli získať aj prihlasovacie údaje majiteľa účtu a odcudziť peniaze.

Na tento scam pritom upozorňuje aj samotný Microsoft, ktorý zverejnil detaily na oficiálnom webe.

„Falošná technická podpora je všeobecný problém v odvetví, pričom podvodníci používajú taktiku, aby vás oklamali a naviedli na zaplatenie nepotrebných služieb technickej podpory, ktoré údajne vyriešiť vymyslené problémy zariadenia, platformy alebo softvéru,“ varuje pred podvodníkmi Microsoft.

Okrem telefonátu však môžu podvodníci kontaktovať svoju obeť aj iným spôsobom. Používateľovi budú v prehliadači zobrazovať chybové hlásenia a zväčšiť aplikáciu na celú obrazovku, čím zablokujú prehliadanie.

Následne vnucujú telefónne číslo technickej podpory, na ktorú má majiteľ napadnutého počítača zavolať. Pri telefonáte sa potom opakuje vyššie popísaný scenár.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (Úprava redakcie)

Čo robiť, ak sa podvodníci už dostali do počítača?

Pokiaľ sa už niekto s takýmto podvodom stretol, môže ho nahlásiť Microsoftu na tomto odkaze. Podvedeným ľuďom ešte ale ostáva niekoľko možností ako sa vymaniť z tohto podvodu. V prvom rade je potrebné odinštalovať aplikácie, ktoré podvodníci cez vzdialený prístup nainštalovali.

Zároveň je vhodné aj reštartovanie počítača. Pomocou antivírusového programu je možné odstrániť prípadný škodlivý softvér. Nutné je taktiež zmeniť heslá, ktoré mohli podvodníci pri ich „technickej podpore“ získať a v prípade, ak obeť už zaplatila výkupné, je potrebné kontaktovať banku a požiadať o zrušenie platby.

Pošli nám TIP na článokCyber