Niektorých testerov už spoločnosť oslovila emailovou správou, v ktorej uviedla aj ceny za hardvér a poplatok za internet. Nie sú vôbec lacné. SpaceX tak po vyše roku od spustenia programu so Starlinkmi začal verejný beta test. Možnosti siete sú zatiaľ obmedzené, informoval The Verge.

Krátko po ďalšej úspešnej misii, počas ktorej vyletela na orbitu nová várka Starlinkov, spúšťa SpaceX verejný beta test pre internetové pripojenie z týchto satelitov. Pôvodne sa hovorilo o tom, že spoločnosť spustí beta test, ak bude mať nad našimi hlavami 800 satelitov. Po úspešnej misii Starlink 12 však Elon Musk avizoval skorší štart verejnej bety.

SpaceX spustil verejný beta test pre internet zo Starlinkov

Po dlhom čakaní SpaceX konečne spúšťa vo vybraných oblastiach verejné testovanie internetového pripojenia zo svojich satelitov, ktorých je na orbite už takmer 900. Podľa doterajších meraní však rýchlosť internetu nie je ani zďaleka tak vysoká, ako firma avizovala. Starlinky majú byť podľa predošlých tvrdení schopné poskytnúť internet o rýchlosti až 1 Gbps pri latencii pod 20 ms.

Zobraziť celú galériu (1)
Satelity Starlink pripravené na let do vesmíru na palube opakovane použiteľnej rakety Falcon 9. Zdroj: starlink.com

Doterajšie merania ale ukázali, že aktuálne je možné pripojenie využiť pri najvyššej rýchlosti približne 100 Mbps pri downloade a 40 Mbps pri uploade s latenciou do 20 ms. Spočiatku pritom nebolo pripojenie ani na takej úrovni a v uzavretej bete boli namerané rýchlosti 30 – 60 Mbps pri downloade a 4-17 Mpbs pri uploade s vyššou latenciou v rozmedzí 31 – 94 ms. Odvtedy sa však kvalita internetu zlepšila.

Plnú rýchlosť zatiaľ neponúkne

S vyšším počtom satelitov na orbite mohol SpaceX spustiť aj verejnú betu, ktorú pomenoval „Better Than Nothing Beta“, a prizval do nej aj viacerých testerov, ktorým odhalil aj ceny za zariadenia a poplatok za pripojenie.

Aj v samotnom emaile spoločnosť potvrdzuje zatiaľ najvyššiu možnú rýchlosť od 50 do 150 Mbps pri odozve 20 – 40 ms, pričom majú zákazníci počítať aj s prípadnými výpadkami pripojenia.

Zobraziť celú galériu (1)
@flcnhvy/Twitter/Global Meteor Network

Snímky emailových správ zverejnilo na diskusnom fóre Reddit niekoľko beta testerov, ktorí boli do verejnej bety prizvaní. S avizovanou rýchlosťou dokáže SpaceX poskytnúť vyššiu rýchlosť pripojenia ako niektorí poskytovatelia internetu v USA. Starlinky však nebudú nad mestami tak spoľahlivé, čo v rozhovore pre magazín Time potvrdila aj prezidentka a prevádzková riaditeľka spoločnosti Gwynne Shotwell.

Podľa jej vyjadrení sú mestá dobre pokryté internetom od iných providerov, preto sa SpaceX s pripojením zo svojich satelitov sústredí na nepokryté lokality. Beta testeri, ktorí chcú využiť internet zo Starlinkov, si však za pripojenie zaplatia nemalé peniaze.

Zobraziť celú galériu (1)
u/soliloqium/Reddit

SpaceX ich v emailoch informoval, že na začiatku musia zaplatiť 499 dolárov (422 €) za zariadenia, teda router a anténu, na ktorú predtým Musk odkazoval ako na „UFO na paličke“. Mesačný poplatok za pripojenie ich potom vyjde na 99 dolárov, čo je zhruba 84 €.

V porovnaní s pripojením od iných providerov v USA / Kanade sú však možnosti internetu zo Starlinkov lepšie. V prípade takéto pripojenia cez Viasat stojí najvyšší balík 170 dolárov mesačne (144 €) za pripojenie s maximálnou rýchlosťou 30 Mbps a obmedzeným downloadom.

Po vesmírnej spoločnosti sa stáva aj internetovým providerom

Hlavným cieľom spoločnosti je však pokryť internetom odľahlé oblasti, kde nie je pripojenie stále dostupné alebo sú poskytované len veľmi obmedzené možnosti internetu. SpaceX sa tak pomaly stáva okrem súkromnej vesmírnej spoločnosti aj internetovým providerom, ktorý ale nechce konkurovať ostrieľaným hráčom ako Verizon, Viasat.

Plánuje sa angažovať práve v oblastiach bez internetového pripojenia. Pre mnohých ľudí v odľahlých alebo okrajových lokalitách tak bude internet zo Starlinkov vítanou zmenou. Očakáva sa, že postupom času sa budú jeho možnosti navyše zlepšovať.

Rýchlosť pripojenia tak bude s pribúdajúcim počtom satelitov v konštelácii stúpať a latencia bude nižšia. Neskôr teda môže SpaceX reálne dosiahnuť aj avizovanú rýchlosť rádovo v stovkách Mbps alebo až 1 Gbps pri nízkej odozve do 20 ms. Podľa správy pre beta testerov chce už v lete budúceho roka dosiahnuť latenciu na úrovni 16 – 19 ms.

S rozrastajúcim sa počtom satelitov a spustením verejného beta testu sa budú v blízkej budúcnosti odhaľovať ďalšie informácie o internete zo Starlinkov. Pravdepodobne to budú práve zapojení beta testeri, ktorí prinesú najviac zaujímavých noviniek o možnostiach a cenách za toto internetové pripojenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom