S blížiacim sa plošným testovaním obyvateľstva SR, ktoré začne už zajtra, sa počas posledných dní nahromadilo obrovské množstvo hoaxov a dezinformácií, cez ktoré si k „overeným informáciám“ našlo cestu množstvo Slovákov. Len včera sme informovali o ďalšom hoaxe ohľadom úplatkov za uvedenie príčiny smrti ako ochorenie COVID-19 a dnes zase policajti hľadajú autora nahrávky, ktorá varuje pred údajným očkovaním počas výterov, informuje Polícia SR na svojom Facebooku.

Ľudí počas testovania zaočkujú

Šírenie dezinformácií a hoaxov sa na Slovensku stalo za posledný rok doslova fenoménom, ktorý počas aktuálnej koronakrízi nabral na váhe ešte viac. O konšpirátoroch šíriacich „100 % pravdivé“ informácie počúvame pravidelne, pričom tieto hoaxy sa často šíria aj prostredníctvom preposielaných správ, kvôli ktorým americký Facebook už dávnejšie obmedzil maximálny počet preposielania na WhatsAppe a Messengeri.

Policajným zložkám sa tentokrát dostala do rúk poplašná správa vo forme audionahrávky, ktorá sa po sociálnych sieťach a platformách začala šíriť práve počas posledných dní pred nadchádzajúcim plošným testovaním. Jej autor hovorí, že v používaných antigénových testoch sa bude nachádzať aj špeciálna „očkovacia látka“, ktorá do tela človeka vnikne počas výteru sliznice.

Pátranie po autorovi nahrávky

POPLAŠNÁ SPRÁVA A HOAX V JEDNOM: HĽADÁME AUTORA TEJTO AUDIONAHRÁVKY, NA TESTOVANÍ SA NEBUDE OČKOVAŤVaše tipy na to, komu patrí hlas na nahrávke, nám môžete posielať formou súkromnej správy.

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Friday, October 30, 2020

Podľa nahrávky tento „nový“ spôsob vakcinácie, ktorý bol, ako inak, údajne vyvinutý v USA, doposiaľ nebol vyskúšaný celoplošne, a premiér Igor Matovič sa na jeho „otestovaní“ na Slovákoch mal dohodnúť s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Polícia do pátrania po autorovi tejto poplašnej správy zapojila aj verejnosť, pričom tipy na to, komu hlas v nahrávke patrí, prijíma aj prostredníctvom súkromných správ na sociálnej sieti.

HITPARÁDA HOAXOV: TIETO NEZMYSLY O PLOŠNOM TESTOVANÍ A KORONAVÍRUSE SME POSLEDNÉ OBDOBIE RIEŠILIPočas blížiaceho sa…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Friday, October 30, 2020

Na svojej facebookovej stránke združujúcej výlučne informácie ohľadom hoaxov a dezinformácií tiež pri príležitosti plošného testovania polícia zverejnila 8 hoaxov, ktoré sa o ňom momentálne šíria po internete. Patrí medzi nich okrem spomínaných úplatkov za uvedenie príčiny smrti aj informácie o testovaní ako tajnom pláne na čipovanie a ovládanie ľudí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom