V posledných týždňoch sa na Slovensku začal objavovať nový podvod, ktorý sa šíri prostredníctvom emailov. Podvodníci v mene Slovenskej pošty žiadajú od ľudí poplatok za doručenie balíka. Tentokrát rozosielajú ďalšie falošné emaily. Na poplatok už neupozorňujú. Takúto správu sme obdržali aj u nás v redakcii.

Na predošlú vlnu podvodných emailov upozornila Slovenská pošta ešte v septembri. V tom čase sa šírila správa, v ktorej podvodníci chceli, aby adresát zaplatil za neznámy balík poplatok vo výške 4,99 €. Zásielka však neexistovala a ľudia tak mohli prísť o peniaze.

Aktuálne stavili podvodníci na mierne upravený spôsob podvodu. Opakovane rozosielajú podobné falošné emaily. V novej podobe sa objavili ešte pred pár dňami a opäť žiadali od ľudí poplatok za doručenie balíka. Teraz sa však môžu Slováci v mailovej schránke stretnúť s podobnou správou, ktorá už ale neupozorňuje na výšku poplatku, ale iba na zaplatenie nákladov za dopravu.

Aktualizácia 28.10.2020

Podvodné emaily v mene Slovenskej pošty podvodníci rozosielajú Slovákom aj naďalej. Tentokrát opäť upravili formu správy. Pôvodne si za doručenie neznámej zásielky pýtali vopred poplatok 4,99 €, neskôr iba oznámili doručovanie balíka a adresáta odkázali na internetový formulár, prostredníctvom ktorého mohli získať údaje kreditnej karty. Aktuálne opäť zmenili obsah správy.

Zobraziť celú galériu (5)
Podvodné emaily v mene Slovenskej pošty aktuálne chodia z ďalších podvodných adries. V obsahu podvodníci priamo žiadajú poplatok. Zdroj: FonTech

Najnovšie môže Slovákom prísť mail vo veľmi podobnej forme ako doteraz, no s tým rozdielom, že podvodníci opäť žiadajú platbu vopred. Teraz ale miesto pôvodnej sumy chcú 2,99 €, ktoré má adresát zaplatiť za doručenie balíka.

V správe je opäť priložený odkaz na formulár, ktorým môžu byť obeti odcudzené údaje o kreditnej karte. Správa môže prísť aj z podvodnej adresy „[email protected]“, pričom sa tvári ako mail od Slovenskej pošty.

Pôvodný článok

Slovákom chodia ďalšie podvodné emaily v menej Slovenskej pošty

V maily sa píše, že balík pre adresáta dorazil do triediaceho centra Slovenskej pošty a doručený mu bude až po zaplatení nákladov. Správa však neobsahuje ďalšie detaily, chýba číslo balíka alebo akékoľvek iné informácie, ktoré obsahujú pravé maily od pošty. Podvodníci však do mailu priložili odkaz, prostredníctvom ktorého chcú oklamať ľudí, aby zaplatili poplatok.

Zobraziť celú galériu (5)
Takto vyzerá nový podvodný email v mene Slovenskej pošty. Pri emailoch si všímajte aj adresu, odkiaľ boli odoslané. V tomto prípade ide o jasný podvod. Zdroj: FonTech

Po jeho otvorení je adresát presmerovaný na pochybnú stránku s logom Slovenskej pošty, kde je predpripravený formulár na vyplnenie údajov a informácií o kreditnej karte. Hoci je mail písaný v slovenčine, samotná stránka je v angličtine, čo je ďalším jasným znakom podvodu. Navyše, URL adresa vôbec nepatrí Slovenskej pošte. Ide o taliansku doménu, ktorú označí ako phishingovú hrozbu aj webový prehliadač.

Zobraziť celú galériu (5)
Takto vyzerá webová stránka po presmerovaní z priloženého odkazu v podvodnom emaile v menej Slovenskej pošty. Zdroj: FonTech

Falošný poplatok za balík pritom nie je uvedený ani len v eurách. Spomínaný formulár však rozhodne netreba vypĺňať. Takýmto podvodným spôsobom totiž obeť odošle všetky údaje o kreditnej karte podvodníkom, ktorí to môžu následne zneužiť pri platbách na internete či iným spôsobom a obrať ľudí o množstvo peňazí.

Phishingové správy stále pribúdajú

Aj tento prípad teda dokazuje, že phishingové maily ani zďaleka nevymizli a objavujú sa v stále nových formách. Používatelia na internete by preto mali byť nanajvýš obozretní a na podozrivé správy vôbec nereagovať. Priložené odkazy či formuláre rozhodne nevypĺňajte. Týmto spôsobom totiž môžete odovzdať podvodníkom citlivé osobné alebo finančné údaje.

Nedávno boli taktiež zaznamenané phishingové správy v mene WebSupportu. Predmetom týchto správ je výzva k predĺženiu platnosti domény tým, že používateľ zaplatí požadovanú čiastku cez platobnú bránu, pričom mail pochádza z adresy „[email protected]ázov-vašej-domény.tld“. Viac detailov sa dozvieš v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom