Titan, najväčší mesiac Saturnu, známy svojou hustou atmosférou a tekutými morami, opäť prekvapil vedcov. V jeho atmosfére bola detegovaná vzácna molekula, ktorú sme doposiaľ nachádzali len v mračnách vypĺňajúcich medzihviezdne priestory, informuje Futurism.

Molekula, ktorú na Titane nečakali

Vedci sa už dlhé roky snažia nájsť na Titane známky života, predovšetkým kvôli jeho atmosfére, ktorá je bohatá na dusík a metán (látka, ktorá je na Zemi organického pôvodu), kvôli ktorým nie je možné priamo nahliadnuť na jeho povrch. K plamienku nádeje na odhalenie života na mesiaci Saturnu prikladá palivo po novom i objav cyklopropenilidénu (C3H2), molekuly podobnej tým, ktoré tvoria nukleové kyseliny DNA a RNA – molekulárne reťazce nesúce genetické kódy života.

O dôkaz života sa však napriek tomu nejedná, pretože molekuly cyklopropenilidénu boli vo veľkých množstvách nájdené i v medzihviezdnom médiu – riedkej hmote zloženej z plynov (z 98 % z vodíka a hélia), prachu a žiarení.

Možnosť života aj v nehostinných moriach

„Snažíme sa zistiť, či je Titan obývateľný. Chceme prísť na to, či sa zložky z atmosféry môžu dostať na povrch a následne, či dokážu preniknúť cez ľadovú kôru do oceánu pod ňou. Myslíme si totiž, že práve tento oceán je miestom s podmienkami vhodnými pre život,“ vraví Rosary Lopes, skúsený vedec NASA, ktorý sa síce výskumu nezúčastnil, no je na túto tému odborníkom.

Na povrchu tejto vzdialenej planéty sa dokonca nachádzajú rieky a jazerá a pod povrchom naopak slaný oceán. Aj keď môže byť podľa našich aktuálnych poznatkov pre život nehostinný, budúci výskum môže pomôcť celú vec objasniť.

Na Titan sa totiž chystá NASA a ako sonda má poslúžiť dron Dragonfly – vážka, ktorej let je naplánovaný na rok 2026 a na studený mesiac Saturnu dorazí v roku 2034. Počas svojej misie navštívi niekoľko sľubných lokácií a pohľadá organické chemické reakcie, ktoré majú Zem a Titan spoločné. Saturn má však hneď dvoch vhodných kandidátov na život, pričom tým druhým je Enceladus, na ktorom sa skrýva nielen oceán, ale i organické zlúčeniny obsahujúce dusík a kyslík.

Hustá atmosféra Titanu sa v porovnaní s ostatnými telesami nášho hviezdneho systému veľmi podobá na tú Zemskú a prekypuje chemickými reakciami. Hustota atmosféry je oproti našej štvornásobná, kým gravitácia je o niečo nižšia než na Mesiaci.

To môže na prvý pohľad pôsobiť ako strašiak, no vedci sa nevzdávajú a naďalej podrobne skúmajú, či sa zložky z atmosféry môžu dostať na povrch a následne, či dokážu preniknúť cez ľadovú kôru do oceánu pod ňou, ako vraví Rosary Lopes z JPL. „Myslíme si, že práve tento oceán je miestom s podmienkami, ktoré by mohli podporovať život.“

Budúcnosť Titanu – čerpacia stanica

Okolo Titanu je ešte vždy viac otázok, než odpovedí a ani nevieme, ako presne C3H2 interaguje s ostatnými plynmi v atmosfére. Jedno je však zrejmé – vývoj naznačuje, že metán je raketovým palivom budúcnosti a Titan by sa tak, napriek svojej vzdialenosti, mohol stať čerpacou stanicou budúcich kozmických dopravných systémov. Už dnes sú v intenzívnom vývoji rakety využívajúce metán ako hlavné palivo, medzi ktoré patrí Starship od SpaceX alebo New Glenn vyvíjaný firmou Blue Origin.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom