Spoločnosť Intel dnes odhalila nové informácie ohľadom nadchádzajúcej 11. generácie desktopových procesorov Rocket Lake-S, ktoré prídu na trh začiatkom budúceho roka. Prinesú ohromnú porciu výkonu, no vyrábané budú stále zastaraným 14 nm procesom, píše Engadget.

Intel staví na nové technológie

Začiatkom mesiaca sme boli svedkami predstavenia novej série procesorov AMD Ryzen 5000, ktoré si od ubitého Intelu pravdepodobne ukroja ďalší kus koláča. Nie je prekvapením, že spoločnosť si chce svoje dominantné postavenie napriek aktuálnej kríze udržať, a dnes preto odhalila nové informácie ohľadom nadchádzajúcej 11. generácie desktopových procesorov Rocket Lake-S, ktoré majú AMD dobehnúť.

Oproti tohtoročnej 10. generácii sa čipy Rocket Lake-S vrátia k 8-jadrovej zostave, vďaka ktorej by mali byť atraktívnejšie pre hráčov, ktorým záleží viac na maximálných pracovných frekvenciách. Tie dosiahnu vďaka novej architektúre s názvom Cypress Cove, ktorá kombinuje jadro Ice Lake a grafickú architektúru Xe z nedávno predstavených modelov Tiger Lake.

Podľa spoločnosti tak nové procesory prinesú „dvojciferný“ percentuálny nárast IPC (inštrukcií za jeden cyklus) v porovnaní s predošlými modelmi a až 50 % nárast grafického výkonu vďaka spomínanej archirektúre Xe.

Čipy Rocket Lake-S budú taktiež disponovať aj zbernicou PCIe 4.0 s 20 linkami, čo umožní podporu oveľa rýchlejších SSD diskov, a kompatibilné sú aj s existujúcimi základnými doskami rady 400. Intel okrem toho navýšil podporovanú rýchlosť pamäťového radiča až do DDR4-3200 a celkovo by tak mali nové procesory výkonovo dorovnať konkurenčné modely od AMD.

Čo sa dátumu predstavenia týka, desktopové procesory Intel Rocket Lake-S plánuje americký gigant uviesť na trh v prvom štvrťroku 2021. Bude tak zaujímavé sledovať, či pomôžu spoločnosti udržať krok s AMD aspoň dovtedy, kým konečne neprídu dlho ohlasované 10 nm procesory, s ktorými firma mešká už niekoľko rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom